Ak milujete filmovú akciu a divokosť, na plátne si tohto Havajčana proste musíte obľúbiť.

Príbeh jedináčika, rodáka z Havaja vysokého 193 centimetrov, Josepha Jasona Namakaeha Momou pozná už mnoho fanúšikov akčných filmov. Ale mnohí z nich už zabudli na to, že nie vždy bol majiteľom bujnej hrivy a brady. Najskôr sa totiž živil ako model, ktorého si vybral dizajnér Eric Chandler a návrhár Takeo Kobayashi. Dokonca získal v roku 1999 cenu Hawaii´s Model of the Year.

Plážový model a zmena imidžu
Jeho filmová kariéra sa začala v seriáli Baywatch. Áno, presne on bol ten starostlivý Jason v žltých plavkách s príveskom na krku, ktorý okupoval havajské pláže dve posledné série tohto nekonečného televízneho projektu. „Vybrali ma na kasting z 1300 ľudí, no po dotočení tohto seriálu som si štyri roky nemohol nájsť agenta. Jednoducho nikto nebral hercov z Baywatchu vážne,“ spomínal Momoa na jednom z mnohých Comic-Conov, na ktorých sa zúčastnil. Jason potreboval zmenu imidžu ako soľ. Pridal dredy, bradu, tetovania a pár jaziev, a ikonický akčný „drsniak“ bol na svete. Spin-off rola v Stargate: Atlantis mu padla ako uliata. Lovec a utečenec v jednom tele, ktorý sa nebojí postaviť krvilačným mimozemšťanom. Už tu bolo zjavné, že to Jason myslí s natáčaním vážne. On ním žije a svoje súkromie často so seriálovou a filmovou tvorbou prepája. V epizóde Hviezdnej brány z názvom Reunion mal Jason nové tetovanie a aby ho jednoducho nemusel prekrývať, dal si ho vyrobiť v rámci príbehu tejto epizódy na počesť stretnutia so starými spolubojovníkmi (jedného z nich stvárnil aj majster bojových umení Mark Dacascos).

Drsný až na kosť
Do nových rolí drsného chlapíka Jasonovi pomohla aj osobná skúsenosť, ktorá nedobrovoľne upravila jeho výzor. Pred jedenástimi rokmi totiž Jasona napadol mladík Dominic Bando a črepom z fľaše mu spôsobil zranenie na obočí, ktoré si vyžiadalo až 140 stehov. Práve táto už ikonická jazva prerážajúca Jasonovo obočie mu dodáva pravý výraz neohrozeného hrdinu. Napríklad vládca Khal Drogo z Hry o tróny si podobný „make-up“ vyžadoval. A ako Jason získal túto žiadanú rolu v kultovom seriáli? Na kastingu predviedol maurský bojový tanec haka. Presne to je Momoa, ako ho všetci poznajú. Mylne by ste sa však domnievali, že Jason sa pripravuje na svoje postavy len fyzicky. Keď sledujete, ako Drogo povolával svoj bojový kmeň khalasar do vojny, je vám jasné, že túto pózu musel naštudovať. Veď aj jeho hereckí kolegovia tradujú historky, že videli pri karavane Jasona, ako listuje životopis Caligulu či Geronima v kostýme vodcu bojovníkov.

Talentovaný režisér
Momoa je naozaj viac než len svalovec s hrubým hlasom. V roku 2014 dokonca dokázal, že je aj veľmi nádejným režisérom. V snímke Cesta do Palomy sa objavila aj jeho manželka Lisa Bonet (Denisa zo Show Billa Cosbyho). Akčná roadmovie o pomste svojej matky je opäť živelný odkaz na Jasonov divoký život a vyjadrenie lásky k rodine, ale i motorkám. Kto však čakal, že scenár nechá písať niekomu inému, tak sa mýlil. I to Momoa dokázal bravúrne, scenár už mal nejaký čas odložený a vidieť, že pri jeho tvorbe čerpal zo svojho života neskroteného dobrodruha. Film u divákov ale príliš neuspel, veď išlo aj o obdobie, kedy mal Jason za sebou prepadák Barbar Conan. Skalní fanúšikovia však na túto snímku nedajú dopustiť. „Jason je podľa mňa lepším románovým i filmovým Conanom než Arnold Schwarzenegger. Táto postava je viac ako len svaly, musíte z nej cítiť barbarskú vzdorovitosť a zúrivosť, v tom je Jason dokonalý,“ napísal na hercovom profile Liam, jeden z fanúšikov fantasy.

Ukážková príprava
Jason dokázal každý ďalší film spropagovať rôznymi vlogmi z kondičnej prípravy na dané roly. Tým živí najmä Instagram a jeho viac ako 14 miliónov sledovateľov. Sylvester Stalone, človek, ktorý sa pre fyzickú kondíciu dokáže pohádať aj s Arnoldom, ho pri natáčaní spoločného filmu Bullet to the Head len nemo sledoval. „Je to stroj. Nikdy som nič podobné nevidel. Oproti nemu vyzerám i ja ako flákač,“ spomínal Sly pred americkými médiami. Tréning Jason prispôsobuje, samozrejme, vždy danej role. Momoovi sa podarilo preraziť na striebornom plátne až v role Aquamana, v Lige spravodlivosti a rovnomennom celovečernom filme. Svoj obľúbený tanec haka si zatancoval dokonca aj na červenom koberci počas premiéry. Vďaka tomuto Havajčanovi sa celé nakrúcanie premenilo na zábavu. Samozrejme, platilo to aj o snímke Liga spravodlivosti. Uťahoval si zo svojich kolegov pri tréningu a bolo mu jedno, že má po boku Batmana (Ben Affleck) či Wonder Woman (Gal Gadot).

Foto: Profimedia.sk

 

Príroda v srdci
Jason miluje horolezectvo a skateboarding. Vždy ho nájdete v okruhu svojich kamarátov, ktorí ho práve poznajú len ako „skejtera“ či lezca. „V horách cítim slobodu a človek sa naučí bojovať so strachom i hnevom. Pomáha mi to zvládnuť náročnejšie role,“ povedal herec pre ABC News. Dcéru Lolu a syna Nakou-Wolfa, ktorí sú v tínedžerskom veku, neváha Jason zobrať na skaly. Sám strávil svoje detstvo v prírode v štáte Iowa a lásku k divočine predáva jednoducho ďalej. Postavy späté s prírodou mu preto sedia najlepšie. Presne to môžeme tvrdiť aj o jeho najnovšej úlohe v dystopickom seriáli See. Náčelník kmeňa a obávaný bojovník Baba Voss je Jasonova zatiaľ najobľúbenejšia rola a je to poznať. Príbeh sa odohráva niekoľko storočí v budúcnosti. Vírus vyhubil väčšinu populácie a tí, ktorí prežili, sa rodia slepí. Boje medzi kmeňmi a vojakmi novodobých inkvizítorov tak prebiehajú v slepote. „Na rolu som trénoval tak, že som bol denne dlhé hodiny zavretý  v úplnej tme. Čím viac sa spoliehate na zrak, tým viac vie vaše telo vnímať okolie, vaše ostatné zmysly sa znásobia a dokážete tak cítiť blížiace sa nebezpečenstvo,“ povedal Jason pre portál EW.com. Odhodlanosť, divokosť, pumpujúcu energiu a nadšenie pre nové výzvy. Takého pozná Jasona celý svet a takým naozaj je. Je to záchranca umierajúceho kultu akčných hrdinov a predovšetkým srdečný človek.

VÝBER Z FILMOGRAFIE

TV seriály – Hviezdna brána: Atlantída (Ronon Dex), Hry o tróny (Khal Drogo), Frontier (Declan Harp), See (Baba Voss)

Filmy – Neporaziteľný Barbar Conan (Conan), Road to Paloma (Wolf, zároveň režisér a spoluautor scenára), Bullet to the Head (Keegan), Liga spravodlivosti (Arthur Curry/
Aquaman), Aquaman (Arthur)

ZAUJÍMAVOSTI

– Jason má viacero tetovaní. To najznámejšie, akýsi rukáv na ľavom predlaktí, symbolizuje odkaz na božstvo jeho rodiny „aumakua“.

– Momoa miluje heavy metal. Do seriálu See dokonca prepašoval ako komparz aj členov jeho obľúbenej kapely Archspire.

– Jason sa v roku 2022 objaví okrem pokračovania Aquamana aj vo filme Duna. Šepká sa aj o hlavnej role v chystanom remaku akčného filmu Cliffhanger.

– Momoa nemá mobil, nepozerá televíziu a je zarytý knihomoľ, čo vždy aj náležite propaguje.

Pri filmoch ešte ostaneme:

Neviditeľný: Tajomné zlo bez tieňa
Fantasy Island: Dajte si pozor na to, čo si želáte!
Volanie divočiny: Dobrodružná klasika v novom háve

Facebook Comments