Dvakrát denne je minimálne množstvo sa dodržiavanie ústnej hygieny. Ak k tomu pridáme ešte jedno umývanie navyše, pribudne nielen vyššia ochrana proti zápalom ďasien a vzniku zubného kazu, ale zníži sa aj riziko rozvoja cukrovky typu 2.

Štúdia vedcov z Južnej Kórei, ktorú uverejnil aj web dailymail.co.uk, sa zamerala na takmer 190 000 ľudí. Takúto veľkú vzorku sledovali asi 10 rokov.  Zistená hodnota pri troch čisteniach denne predstavuje o 14% nižšie riziko cukrovky (ľudia mladší ako 51 rokov). Naopak v skupine trpiacej zápalmi ďasien bol  diabetes o 16 percent častejší. Riziko cukrovky raste aj s tým, ako ľudia strácajú zuby. Ochorenie ďasien je navyše spojené s mnohými zdravotnými problémami nevynímajúc srdcové ochorenia a mozgové príhody. Ich príčiny vedci ešte presne nepoznajú.

Vysvetlením môže byť fakt, že baktérie spôsobujúce zápaly ďasien produkujú do tela toxíny a samy prenikajú do obehovej sústavy. Tieto zápalové látky a toxíny pritom poškodzujú nielen srdce a cievy, a zvyšujú riziko mŕtvice a infarktu. „Lepšia ústna hygiena môže súvisieť so zníženým rizikom výskytu diabetu,“ tvrdí Dr. Tae-Jin Song zo soulskej univerzitnej nemocnice.

Mohlo by vás zaujať:

Rady zubárov, ktoré by sme nemali brať na ľahkú váhu
Ktoré potraviny nám môžu bieliť zuby?
Objav čínskych vedcov poteší každého, kto má strach zo zubárov

 

Facebook Comments