Za označením 2020 CD3 sa presnejšie skrýva asteroid veľkosti osobného auta (1,9 – 3,5, metra), ktorého prítomnosť je podľa vedcov len dočasná. Správu priniesol aj web cnn.com
CD3 objavili astronómovia Kacper Wierzchos a Theodore Pruyne z Arizony 15.2.2020.  v rámci prieskumného projektu Catalina Sky Survey, ktorý financuje NASA. Asteroid má pomerne vysokú žiarivosť, čo  naznačuje, že je bohatý na uhlík.  Zem obletí raz za 47 dní po oválnej dráhe, na ktorej sa väčšinou pohybuje za obežnou dráhou Mesiaca. Táto dráha je však nestabilná, takže teleso 2020 CD3 nakoniec Zemi časom opustí. Niektorí  vedci predpokladajú, že sa tak stane už v apríli toho roka, kedy sa zaradí na heliocentrickú obežnú dráhu, ktorá je obežnou dráhou okolo Slnka.

Dočasný mini Mesiac bol pritiahnutý na obežnú dráhu Zeme už asi pred dvoma či tromi rokmi. V niektorých prípadoch sú objekty príliš malé na to, aby sa dali odhaliť. „Predpokladá sa, že existuje neustále sa meniaca populácia dočasne zachytených objektov, ktoré vstupujú a opúšťajú systém Zem – Mesiac,“ uviedol Eric Christensen, riaditeľ prieskumu Sky Catalina. Najviac Mesiacov má v našej Slnečnej sústave planéta Saturn, a to 82. O tri menej má Jupiter. Bez vlastného vesmírneho satelitu sú planéty Merkúr a Venuša.

Mohlo by vás zaujať:

Čo prinesie vesmírny výskum v roku 2020?
Posolstvá vyslané do vesmíru majú osloviť mimozemšťanov
Astronóm Peter Vereš skúma nebezpečné objekty vo vesmíre

Facebook Comments