V nasledujúcich riadkoch prinášame prehľad desiatky superpotravín. Všetky majú spoločného menovateľa: vysokú nutričnú hodnotu a zdravotný prospech pre organizmus. Podľa nutričných analytikov by sme mali hlavne konzumovať funkčné potraviny, doplnky výživy či zdravé baktérie. Možno vás prekvapí, že medzi  superpotraviny patria aj rôzne korenia a prísady do varenia, ako kurkuma, zázvor, vlašské orechy či kakao. Nezabúdajte ani na tie.

1. Fialová je „in“
Či už si na svoj tanier naložíte fialový karfiol, fialovú špargľu alebo sladké fialové zemiaky, budete z toho veľa profitovať. Fialové potraviny sú plné antioxidantov a ďalších výživných látok pre ľudský organizmus. Okrem toho potraviny s fialovou vibráciou prinášajú dostatok koncentrácie, ale aj veľa nových inšpirácií. Vyskúšajte napríklad aj bazu či čiernu ryžu a acai, ktorý povzbudzuje metabolizmus a podporuje chudnutie.

2. Vyskúšajte avokádový olej
Je vyhľadávaným pre svoju krémovú lahodnú chuť, vďaka čomu sa hodí hlavne do šalátov a rôznych krémov. Výživoví odborníci sa zhodujú v tom, že je zvlášť cenný pre zdravie a krásu našej pokožky. Obsahuje veľa karotenoidov a vitamínu E a rovnako oplýva vysokou hladinou mononenasýtených mastných kyselín, ktoré ochraňujú organizmus pred zápalovými procesmi, ochorením srdca či mŕtvice. Avokádový olej má podobnú textúru ako olivový olej a vďaka tomu, že má vysoký stupeň horenia, má i dobré využitie pri varení. V prípade, že holdujete prírodnej kozmetike, vyskúšajte aplikovať avokádový olej na pokožku. Odmení sa vám svojou  jemnosťou a pružnosťou.

Foto: Shutterstock

3. Inulín a živé trávenie
Živé mikrobaktérie, ktoré pochádzajú z probiotík, majú neodškriepiteľný význam pre trávenie organizmu. Vedci zistili, že potraviny a doplnky s obsahom inulínu – oligosacharidu, resp. polysacharidu, ktorý sa v črevách správa ako rozpustná vláknina, podporujú probiotiká, ale tiež pomáhajú k zlepšovaniu  minerálnych látok a dokonca môžu pomáhať pri chudnutí. Pre črevné baktérie je inulín zdrojom energie a má probiotický účinok. Môžete si ho zakúpiť v práškovej forme alebo konzumujte čakanku či topinambur. Špecialisti na stravovanie potvrdia, že probiotiká bývajú oslavované ako účinný spôsob, ako pomôcť nášmu tráveniu. Ak patríte k vegánom, máme pre vás tip. Vyskúšajte Tibi – vodný kefír, ktorý aj bez laktózy dokáže podobné zázraky. Vyčistí od toxických látok, dodá väčšiu odolnosť a doplní vitalitu.

4. Adaptogény proti stresu
Počuli ste už o adaptogénoch? Sú to látky, ktoré pomáhajú zlepšovať schopnosť prekonávať  stres a náročné situácie. Ako už naznačuje názov – adaptogény majú schopnosť prispôsobovať svoje funkcie podľa toho, čo naše telo potrebuje. Zvyčajne majú špecifický vzťah k nadobličkám a žľazám s vnútornou sekréciou, preto majú priaznivý vplyv na hormonálnu rovnováhu. Sladké drievko či ženšen patria medzi prírodné zdroje týchto cenných látok.

5. Aktívne uhlie očistí od parazitov
Vedeli ste, že už naši predkovia v staroveku ho používali na odstraňovanie parazitov a baktérií z tela? Tento rok prišiel čas pre aktívne uhlie a jeho plné využitie. Nielen za účelom očistných kúr, ale aj do wellness štiav či na pokožku. Aktívne uhlie pomáha tiež zbavovať telo od toxínov a chemických látok tým, že ich dokáže detegovať a vyvodiť ich von z organizmu. Aktívne uhlie sa má užívať 30 minút pred jedlom, aby sa zameriavalo len na toxíny v organizme. Ale pozor, nie pre každého je vhodným variantom. Pri akýchkoľvek zdravotných problémoch sa poraďte s lekárom o využívaní tohto preparátu. Neodporúča sa užívať  ho pri maloabsorpcii čreva – ochorenia IBS a Crohnove choroby. Táto novinka má svoj význam aj pri bielení zubov tým, že absorbuje triesloviny v káve či červenom víne.

6. Melónové semienka – zdravý snack
Sme zvyknutí vypľuvať semienka von hneď, ako sa zahryzneme do šťavnatých kúskov melóna. Teraz sa melónové semená stávajú novým zdravým snackom. Áno, dobre čítate. Potom, čo vyklíčili a boli ošúpané, veľmi dobre chutili opečené. Vtedy predstavujú aj veľmi dobrú nutričnú podporu. Obsahujú dostatok proteínov, vitamínu B, horčíka, mononenasýtené a polynenasýtené tuky. Keď ich posypeme na šalát, pridajú mu príjemnú chrumkavosť.

Foto: Shutterstock

7. Maca na sexuálny apetít
Maca koreň, ktorý patrí do rodiny reďkovky, je bohatý na všetky potrebné vitamíny. Hovorí sa o ňom, že zvyšuje sexuálny apetít a vytrvalosť. Maca sa bežne vyskytuje v práškovej forme. Aby pomohol vylepšiť náladu a zlepšil fyzickú kondíciu, pridajte ho do smoothie alebo proteínového nápoja.

8. Tigrie orechy lepšia ako mandle?
Pripravujete si u vás doma klíčené mandle? Predstavujeme vám ich novú konkurenciu. Zoznámte sa s orechmi Sacha Inchi – známe aj ako „tigrie orechy“. Môžeme ich konzumovať celé, vo forme prášku či ako olej. Alebo si pripravte krémový nápoj horchata, ktorý pripravíte vymixovaním vopred namočených orechov a vody s trochou sladidla. Zošúverená koreňová zelenina pochádza zo severnej Afriky a amazonských pralesov peruánskych Ánd. Právom sa môže pýšiť výnimočným nutričným profilom: draslík, železo, vitamíny A a E a nenasýtené mastné kyseliny popri nízkom obsahu kalórií. Sacha Inchi majú výnimočnú, jemne orieškovú chuť. V kombinácii s olivovým olejom a morskou soľou predstavujú dokonalú chuťovku k večernému filmu.

9. Múka zo zelených banánov pre lepší spánok
Jedným z najľahších, najlacnejších a najúčinnejších spôsobov, ako zvýšiť príjem prebiotík, je konzumácia rezistentného škrobu. Tento škrob prechádza tráviacou sústavou až do hrubého čreva, kde stimuluje rast prospešných črevných baktérií. Práve múka zo zelených banánov je bohatým zdrojom tohto rezistentného škrobu. Jej konzumácia prispieva k zlepšeniu trávenia, kvalitnému spánku a vytvára dobrú náladu. Napečte si z nej chutné mafiny, pridajte do smoothie alebo len jednoducho zmiešajte s vodou a vypite. Vykonajte tento rituál pokojne aj každý deň.

10. „Modrozelené caffe latte“ na imunitu
Inak nazývané aj cyanobaktérie – skupina fotosyntetických baktérií, najčastejšie modro-zelenej farby, rastie v jazerách a rybníkoch s pomalým  vodným prúdom, kde je voda teplá a obohatená o živiny, ako sú fosfor či dusík. Tieto riasy majú veľký význam na podporu imunitného systému, sú účinné pri znižovaní zápalu a chránia pred stresom. Dajú sa konzumovať vo forme kapsúl alebo prášku.

Foto: Shutterstock


Mohlo by vás zaujať:

Chcete schudnúť a vynechávate silné raňajky? Robíte zle
Aká strava pomáha pri liečbe úzkosti a depresie?
Čo s našim telom dokážu dve jablká denne?

Facebook Comments