Tieto tukové hrčky nebolia, no niekedy môžu poriadne zamotať vaše aktuálne plány.

Objavil sa vám vo vlasoch divný útvar? Nechajte si ho určite skontrolovať. Napriek tomu, že ešte nie je veľký,  dlho neváhajte, pretože časom môže narásť do megarozmerov a spôsobiť vám nielen mechanické komplikácie pri česaní či umývaní vlasov. Rovnako sa vám nepríjemný lipóm môže objaviť aj na iných častiach tela. Aj keď súvisí s množstvom tuku v tele, nie je výnimkou, že práve pri chudnutí sa začne rapídne zväčšovať.

Do akej miery je tuková hrčka nebezpečná a kedy treba či netreba chytať paniku, sme sa pýtali chirurgičky MUDr. Veroniky Hamráčkovej Kokavcovej.

Pre laika to vyzerá ako bublina na pokožke. Čo to naozaj je?
Lipóm je nezhubný nádor, no neľakajte sa slova nádor, znamená to iba nekontrolované množenie buniek. Ide o nadmerné zmnoženie tukových buniek, ktoré zbujneli nielen kvantitou, ale zväčšil sa aj ich objem, keďže tuková bunka – adipocyt je jediná, ktorá sa dokáže neobmedzene zväčšovať. Teda sa nám pomnožili i zväčšili tukové bunky, ktoré získali obal, takzvanú kapsulu. Tá môže byť pevnejšia, a tak vznikne dobre ohraničený lipóm, resp. menej pevná, vtedy ide o takzvané laločnaté lipómy. V tom prípade je chirurgické odstránenie o to náročnejšie, že sa stiera hranica medzi lipómom a okolitým tukom, pretože lipóm sa nachádza
v tukovej vrstve.

Kde všade môže tuková hrčka narásť?
Lipóm sa nachádza v tuku kdekoľvek na tele, najčastejšie v podkožnom, menej často aj medzi svalmi, vyskytuje sa však i v dutine brušnej. Lipóm sa dá zameniť so slabinovým pruhom. Vždy však tam, kde sa pôvodne vyskytuje tuková bunka, ktorá tam môže zbujnieť. Len štatistika ukáže, kde najčastejšie, ale číslami vás nebudem zaťažovať, mala som už množstvo pacientov s výskytom tohto ochorenia na končatinách i trupe, rovnako aj na tvári a vlasatej časti hlavy, ba dokonca aj v intímnych oblastiach.

Prečo sa lipómy objavia? Čo sa vtedy deje v tele?
Dôležitá je genetická predispozícia, väčšinou je u pacienta v anamnéze príbuzný s podobnými ťažkosťami. Takže genetika plus vplyv vonkajšieho prostredia ako u väčšiny ochorení. Lipómy sa tiež u jedinca vyskytujú opakovane. Ľudovo povedané, daný človek má predispozíciu k ich tvoreniu. Mám pacientov, ktorým sa každý rok objaví nový lipóm, niektorí si ich vypestujú do gigantických rozmerov, naopak, niektorým sa „pošťastí“ raz až dvakrát za život, je tu veľká variabilita. Preto odporúčam riešiť lipómy chirurgicky po zdravom uvážení podľa veľkosti a rýchlosti rastu. Čo sa deje v tele, som čiastočne vysvetlila v prvej odpovedi, no doplním, že etiopatogeneticky je to rovnaké ako pri každom nádore. Tuková bunka sa „zblázni“, začne sa nekontrolovateľne deliť, avšak na rozdiel od zhubného nádoru sa nemení typ bunky. Stále tu ide len o bunku tukovú, ktorá vás môže ohroziť iba mechanicky, teda tlakom na okolité štruktúry, keďže vie narásť do veľkých rozmerov.

Vzniknú lipómy zo dňa na deň alebo sa tvoria pomaly?
Vzniknú v podstate zo dňa na deň, keď príde impulz pre bunku a ona sa začne deliť. Rezistenciu na koži však zbadáme až postupne, u niekoho prvé náznaky nahmatáme už po týždňoch, u niekoho po mesiacoch. Rýchlosť a povaha rastu je špecifická a veľmi individuálna vec.

Sú tukové hrčky nebezpečné?
Nie sú nebezpečné z hľadiska mortality. Na rozdiel od zhubného liposarkómu spôsobujú problém iba v ojedinelých prípadoch tlakom na okolité štruktúry alebo mechanicky, napríklad nad okom, kedy lipóm bráni videniu.

Foto: Shutterstock

Podľa čoho zistím, že mi vzniká lipóm?
Nahmatám si rezistenciu v podkoží, ktorá je zväčša dobre ohraničená a voči spodine pohyblivá. Pozor, to je dôležitý znak. Pokiaľ je nepohyblivá, môže ísť o závažnejšie ochorenie a treba urgentne vyhľadať lekára. Ak je pohyblivá, v priebehu nasledujúcich týždňov by bolo vhodné zájsť k špecialistovi.

Ak si objavím zvláštny útvar na koži, na akého lekára sa mám obrátiť?
Treba vyhľadať ambulanciu chirurga či plastického chirurga pre posúdenie vhodnosti operácie, ale najmä uistenie sa, že ide naozaj o lipóm, k čomu využijeme ultrazvukovú diagnostiku.

Ako sa odstraňujú alebo liečia? Existuje viacero možností?
Lipómy sa dajú pri menších rozmeroch odstrániť rádiofrekvenciou, liposukciou alebo laserom. Ako som spomenula, je to individuálne, po rozhovore s pacientom zvážim operačné odstránenie, kedy sa snažím z malého rezu v lokálnej anestézii dostať cez podkožie k lipómu a odstrániť ho. Následne ranu zašijem, pokiaľ nám lokalita umožní intradermálnym stehom a čo najviac esteticky. Lipóm vieme zmenšiť aj injekčnou aplikáciou lipolytického materiálu priamo do nádorčeka, to mi fungovalo, no nemám  to zatiaľ dlhodobo otestované na väčšej vzorke. Treba však rátať s tým, že pri neinvazívnych metódach v podkoží ostáva kapsula, je teda riziko recidívy lipómu.

Čo sa môže stať, ak lipóm či ganglion ignorujem a nenavštívim lekára? Aký je medzi nimi rozdiel?
Ganglion je takisto nezhubný nádor mäkkých tkanív, pôvod má v kĺbovom puzdre a šľachách, najčastejšie sa vyskytuje v oblasti ruky, na dorzálnej strane zápästia na kĺboch prstov. Niekedy pôsobí až dojmom kostného výrastku. Je nutné ho riešiť operačne, často spôsobuje bolestivosť kĺbikov a obmedzenie motoriky. Nezhubný nádor nie je smrteľne nebezpečný, rovnako ako lipóm je mechanicky nepríjemný či obmedzujúci.

Čo môžem urobiť, aby sa tukové hrčky nevytvorili alebo aby sa netvorili ďalšie?
Ak budem generalizovať, pri tomto ochorení nehrozí v podstate nič, avšak režimové opatrenia môžu znížiť riziko výskytu, napríklad zdravá strava s obmedzením tukov. Keďže ide o tukovú bunku, tak bude logicky tým vyššia pravdepodobnosť výskytu, čím viac tuku v tele máme. Obezita hrá teda významný faktor u jedinca, ktorý má predispozíciu na vznik lipómov.


Zdravie máme iba jedno:

Aká strava pomáha pri liečbe úzkosti a depresie?
Čo s našim telom dokážu dve jablká denne?
Bolesť na rakete: Ak ju podceníte, riskujete problémy

Facebook Comments