Medzi bežné príznaky patrí bolesť, najmä pri chôdzi, kŕče a slabosť svalov nôh. Vedci z Chicaga si spomenuli na polyfenoly, ktoré majú v tele silne antioxidačný účinok. Dobrú službu robí aj epikatechín. Obe látky sú pritom obsiahnuté v kakau. Môže kakao poskytnúť úľavu trpiacim bolestivým stavom známym ako periférne artériové ochorenie dolných končatín (PAD)? Nová štúdia, uverejnená aj na webe consumer.healthday.com, hovorí, že je to možné.

Do štúdie sa prihlásilo 44 ľudí. Dobrovoľníci  pili teplú zmes mlieka alebo vody a práškové balenie kakaa a epikatechínu, alebo placebo trikrát denne počas šiestich mesiacov. Priemerný vek účastníkov bol 72 rokov, všetci mali PAD. Vedci po ukončení testov tvrdia, že konzumenti kakaa mali o 20% lepší prietok krvi do ciev a zlepšilo sa im zdravie a funkcia svalov. Kardiologička Dr. Nieca Goldbergová dodala, že kakao nenahrádza žiadne súčasné lieky na PAD. Je to však vhodný doplnkom bez vedľajších účinkov (teda okrem kalórii)

„Ak budú naše závery potvrdené na väčšej vzorke osôb, bolo by zrejmé, že je kakao relatívne lacným, bezpečným a dostupným produktom, ktorý môže výrazne zlepšiť kondíciu osôb, ktoré trpia periférnym cievnym ochorením,“ uviedla profesorka Mary McDermottová z Northwestern University v Chicagu.

Kakaové bôby. Foto: pixabay.com

Mohlo by vás zaujať:

Nič sa nemá preháňať, lebo zdravie je len jedno
Ako môže pomôcť ranný beh pri cukrovke?
Myslíte si, že na “staré kolená” sa už neoplatí cvičiť?

Facebook Comments