S rooftoppingom začína najprv na menších stavbách, no časom chce stúpať do stometrových výšin.

Nebezpeční šialenci
Adrenalínové športy majú niečo spoločné – prinášajú zážitok, posúvajú hranice ľudských možností a vytvárajú priestor pre nové druhy zápolenia. Rooftopperi a takzvaní urban exploreri k nim ale často nepatria. Ohrozujú život seba i ostatných, a to často len pre selfie z mrakodrapu alebo priemyselnej budovy. Ich skutky je však dôležité zmapovať a definovať, teda presne určiť hranicu, kedy ide ešte o šport a kedy o čisté šialenstvo. O ruských rooftopperoch (a nielen o nich) natočil režisér Miro Drobný veľmi pôsobivý dokument z názvom Kto bude ďalší. Ich vplyv a koníček sa však šíri ako vírus a ovplyvňuje mnoho mladých ľudí z celého sveta, čo môže naozaj dopadnúť tragicky. Ich fotografie sú ohromné a jedinečné, no je nutné si uvedomiť, že vznikajú v priebehu trestného činu. Áno, zakázané ovocie, ktoré „zbierajú“ v Dubaji, New Yorku či Paríži. Všetka zábava sa však skončí, keď to niekto z nich nezvládne. Instagramový hrdina Jackson Cole sa považoval za extrémneho parkuristu a svoje limity rád prekračoval. Osudným sa mu stal pred niekoľkými rokmi pád z budovy West Village na Manhattane, kde skúšal premet zvaný backflip. Neustál dopad a zrútil sa zo strechy.

Foto: Shutterstock

Bratislavský experiment
Nemusíte pozerať šialené výstupy a kreácie na budovách za veľkou mlákou. Ukrajinský blázon s prezývkou Mustang Wanted experimentoval aj v Bratislave. Po bočných stabilizačných lanách sa dostal až na vrchol Ufa na moste SNP. Visí na trámoch z lešenia nad mrakodrapmi. Bez pochýb ide o skvelého športovca a veľmi poctivo plánujúceho adrenalínového nadšenca.

Hrdinovia na stenách
Lezenie bez istenia je však určite adrenalínovým športom, o tom niet pochýb. Jedna z týchto disciplín sa volá bouldering, kedy leziete na veľké balvany bez istenia a váš prípadný pád môže zmierniť len PVC pena pod vami. Iný kumšt je však „klasické“ lezenie po horolezeckej stene bez lana a istiacich pomôcok (nemýliť si s voľným lezením). V amerických Yosemitoch sa takto predháňajú profesionáli v zdolaní stále väčšej a náročnejšej steny bez istenia. Alex Harold takto pred pár rokmi zliezol stenu Salathé Wall a týmto neuveriteľným výkonom vyrazil dych aj mnohým profesionálom a najmä laikom. V niektorých úsekoch liezol až osemsto metrov nad zemou. „Chápem, že pre nehorolezcov to vypadá úplne šialene, ale ja sa venujem lezeniu už dvadsať rokov a pravdepodobne šesť alebo sedem rokov tomuto konkrétnemu projektu. Nie som nejaký bláznivý chlapec, ktorý sa z ničoho nič rozhodol urobiť bláznivú vec. Naozaj mi to zabralo roky úsilia,“ povedal pre Associated Press Harold. Posúvanie hraníc sú a mali by byť súčasťou adrenalínových športov ako bouldering či parkour. Je ale naozaj nutné rozlišovať, do akej miery ho môže ovplyvňovať zbytočný, návykový hazard.

Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujať:

Adrenalínová „mačka a myš“ pre zdatných borcov
Roberta Mancino. Jumperka a fešanda múti adrenalín a chlapom hlavy
Nebezpečný adrenalín iba s tenkou čiarou pod nohami

Facebook Comments