Toulouse prekvapí svojím vlastným poňatím kúzla histórie, moderného života a postupného objavovania jeho dominánt. Mesto letectva, ružové mesto na rieke Garonne či perla juhu. Takto prezývajú mnohí cestovatelia Toulouse, polmiliónovú metropolu Occitánska. No určite v nej nájdete omnoho viac.

Foto: Shutterstock

Pompézne námestia
Prívlastok ružový dostalo Toulouse najmä vďaka množstvu budov v historickom centre, ktoré sú postavené z červenoružových tehiel. Sú veľmi fotogenické a dotvárajú menším uličkám i námestiam Place du Capitole a Place Wilson svojskú atmosféru. Obe námestia sú od seba vzdialené niekoľko metrov, ale pôsobia akoby boli súčasťou inej štvrte. Place du Capitole je obrovské rušné námestie s dominantou divadla Theatre du Capitole, ktoré ponúka jednu z najväčších operných scén vo Francúzsku. Po jednej strane tu nájdete desiatky skvelých kaviarní a reštaurácií. Toulouse má mnoho dominánt a ich vymenovanie a popis by zabral mnoho riadkov. Určite však navštívte najväčšiu románsku stavbu na svete. Baziliku sv. Saturiána.

Foto: Shutterstock

Raj pilotov a študentov
Toulouse nemá prívlastok mesto letectva len vďaka slávnemu pilotovi St. Exupérymu, ktorý tu žil. Je totiž aj domovom gigantických leteckých firiem ako Boeing či Airbus. Práve druhá menovaná firma má v továrni Jean Luc Lagardère jednu z najväčších budov sveta, známu montážnu halu. Samozrejme, môžete si zaplatiť aj jej prehliadku – potom zistíte, ako bolo možné „uskladniť“ niekoľko kolosov Airbus 380 pri sebe. Je však škoda, že v súčasnosti majú tieto lietadlá zastavenú výrobu. Metropola Occitánska prekvitá i študentským životom. Stotisíc návštevníkov univerzít si vydobylo štvrtky ako svoje dni, kedy najmä na Wilsonovom námestí a nábreží Garonny na Place de Daurade nájdete preplnené kaviarne a reštaurácie.

Foto: Shutterstock

Plný žalúdok a odpočinok
Toulouse je plné života, no nie je typickým francúzskym mestom. Cítite tu najmä závan blízkeho Španielska. Miestni vravia svojským dialektom so španielskym prízvukom. Veď už len rôzne tapas bary v centre mesta o tom napovedajú. Gastronómia tu ale prekvitá predovšetkým na miestnom trhovisku a takmer na každej ulici širšieho centra. Najmä rybie špeciality, ale i kvalitné bravčové mäso a syry sú v Toulouse výstavným chuťovým artiklom. Môžete si vybrať z ponuky sezónnych skvostov v zážitkových michelinských reštauráciách, ako napríklad v podniku Michel Sarran. Toulouse je aj rajom pre milovníkov palaciniek. Sladkých, slaných aj vegetariánskych s vajcom, artičokmi a paprikou. Obrovský tanier takejto pochúťky nájdete v útulnom a pomerne lacnom podniku Le Grenier de Pépé v centre mesta, kde nepohrdnete ani kvalitným miestnym vínkom. Aby ste to z podnikov nemali ďaleko do postele, skúste hľadať v ponuke dvoj- a trojhviezdičkových hotelov, ktoré i napriek označeniu prekvapia luxusom či originalitou. Grafitmi pomaľovaný Hôtel le Pastel je bežne dostupný len za 58 eur za noc a luxusnejší Hotel Castellane len za 89 eur. Obidva nájdete menej ako kilometer od historického centra mesta.

Foto: Shutterstock

Príťažlivé okolie
Poloha Toulouse je ideálna. Chcete zažiť lyžovačku alebo horskú turistiku? Vydajte sa do neďalekých Pyrenejí alebo choďte do mestečka Narbone, vzdialeného len hodinku vlakom, či pár hodiniek navyše autobusom do pobrežnej „krásavice“ Perpignan. Ak vás zlákali hory alebo netuctové oblasti, zájdite do neďalekej Andory. Miništát obklopený horami vás očarí aj skvelými zjazdovkami. Toulouse stojí na gastronomickej i cestovateľskej križovatke, ovládne vás závanom španielskej pohostinnosti, francúzskej noblesy a atmosférou sveta letectva či študentského mesta. Vďaka akciovým nízkonákladovým linkám môžete túto perlu juhu Francúzska navštíviť kedykoľvek.

Toto ste o Toulouse zrejme nevedeli:

– Mesto sa pýšilo ako rodisko najrýchlejšieho dopravného lietadla sveta Concorde.
– Toulouse je známe aj poprednými vesmírnymi strediskami. Sídli tu aj spoločnosť Galileo zaoberajúca sa vývojom satelitov.
– Pod oltárom kostola Église des Jacobins sú umiestnené pozostatky sv. Tomáša Akvinského.
– Montážna hala pre lietadlá Airbus v továrni Jean Luc Lagardère je jednou z najväčších budov sveta. Má rozmer 490 × 250 metrov.

Foto: Shutterstock

Máte chuť ešte chvíľu pohodlne cestovať?

Originálny závan Baskicka: Mesto so symbiózou starého a nového
Najmladšie staré mesto nájdete u našich susedov
Mesto Vikingov si zamilujete takmer okamžite

Facebook Comments