Palamidi bola postavená počas benátskej okupácie v rokoch 1711 až 1714 (áno, za tri roky). Pozostáva z ôsmich samostatných bášt, aby sa zabezpečilo, že ak dôjde k dobitiu jednej, bude sa dať brániť každá samostatne. Benátčania ich pomenovali podľa starovekých gréckych mien – ako napr. Leonidas, Miltiades, Achilles, Themistocles, Agios Andreas, aby zdôraznili silu. V roku 1715 bola pevnosť zajatá Turkami a mali ju pod kontrolou až do roku 1822, keď ju oslobodili Gréci. Dnes patrí k najdôležitejším a najzachovalejším historickým stavbám.

Info pre turistov: Podľa miestnych sprievodcov od mesta do pevnosti je to presne 999 schodov. Či sa dá tomu veriť, si treba najlepšie overiť na vlastné dolné končatiny.  Návštevníci ocenia hlavne úžasné výhľady z pevnosti na mesto, Argolský záliv a široké okolie. Vstupné neurazí – dospelý 8 €, zľavnené 4€, pre študentov EÚ a deti do 18 rokov zdarma.  Každú prvú nedeľu v mesiaci od 1.11.  do 31.3. je vstup voľný! Len sa oplatí prísť ráno, aby ste ešte zaparkovali. Prehliadka zaberie aspoň dve hodiny, ak máte chuť na dobré zábery a fotky bez ľudí, čas návštevy to len predĺži. Nezabudnite si vziať dostatok tekutín. Vopred si pre istotu pozrite otvorenosť a návštevné hodiny pevnosti.

V blízkom okolí je hneď niekoľko ďalších miest hodných návštevy. Len v skratke – pláže, prístav, archeologické múzeum, vojnové múzeum, pálenica Karoni, vytesaná socha bavorského leva, grécky pravoslávny kostol Chiesa di Tutti i Santi a samozrejme úzke uličky starého mesta. Príjemný chládok v tieni stromov poskytne park Kolokotronis (meno dostal podľa hrdinu gréckej revolúcie). Vzdušnou čiarou asi 1,5 km na severozápad v prístave sa na malom ostrove nachádza kamenný zámok Bourtzi.


K téme:

Hrady a zámky Európy: Kreuzenstein
Hrady a zámky Európy: Hermann
Hrady a zámky Európy: Neamt

Facebook Comments