Štúdia uverejnená na webe sciencedaily.com ponúka zaujímavý pohľad do sveta tohto užitočného hmyzu. V istom zmysle dokonca o nich hovorí ako o rekordéroch. „Môžu uniesť 60, 70 alebo 80 percent svojej telesnej hmotnosti, čo by pre nás bolo pri chôdzi obrovské zaťaženie,“ uviedla Susan Gagliardiová, výskumníčka z Kalifornskej univerzity. Vedci boli zvedaví, ako to dokážu a koľko ich to stojí energie, keď si berú jedlo a zásoby späť do úľa. „Počas letu spaľujú cukor z nektáru, takže meraním jeho množstva pred odletom do hniezda a po pristaní zistíte, koľko „paliva“ spálili počas letu, “ dodáva  Dr. Gagliardiová.

Pomocou vysokorýchlostných kamier sledovali aj techniku ich letu. Čmeliaky lietajú veľmi odlišným spôsobom ako lietadlá, povedala Stacey Combesová, docentka na Katedre neurobiológie. Zatiaľ čo vzduch prúdi hladko po krídle lietadla alebo liste rotora, čmeliaky pohybujúci krídlami vo vysokom uhle vytvárajú víry, ktoré sa krútia okolo krídla. To vedie k oveľa väčšiemu zdvihu ako k hladkému prúdeniu vzduchu, ale je nestabilné, pretože sa víry rýchlo rozkladajú. Tak sú schopné lietať rýchlym pohybom krídel. „Čím viac sú naložení, tím ekonomickejšie lietajú, to nedáva žiadny zmysel v ľudskom chápaní energetiky,“ dodáva Dr. Combesová.

Tematický vtip na záver: Americkí vedci zistili, že čmeliak vzhľadom k pomeru svojich krídiel a tela by vlastne nemal vedieť lietať. Ale keďže o tomto vedeckom zistení čmeliaky nevedia, veselo lietajú ďalej.

Mohlo by vás zaujať:

Žijeme v ríši hmyzu
Na šváby začíname byť krátki

Facebook Comments