Neutrácajte ťažko zarobené peniaze návštevou Dubaja, Spojených arabských emirátov či Austrálie a Oceánie. Aj v Európe môžete uniknúť pred silnými mrazmi.

Kanárske podnebie
Nikde na starom kontinente počas zimy nenájdete destináciu s letnými horúčavami, no príjemných 20 stupňov Celzia rozhodne áno. Presne takéto lákavé počasie nájdete na španielskych Kanárskych ostrovoch. Ak sa chcete vyhnúť návalom turistov, vyhýbajte sa „masovému“ ostrovu Gran Canaria, ktorý je obľúbený i v zime. V januári je asi najpôsobivejší ostrov Lanzarote, ktorý je v letnej sezóne preplnený. Prejdite sa čiernymi sopečnými pahorkatinami, Famarskými útesmi a počúvajte silu vlnobitia. Určite nevynechajte ani lávovú jaskyňu či miestnu architektúru, ktorú má na svedomí aj geniálny umelec César Manrique. Vytvoril farebný mozaikový múr, tropické záhrady, zvláštnu stĺpovitú stavbu s názvom Veterná hračka či umelé lagúny.

Lanzarotte ponúka množstvo podzemných krás. Foto: Shutterstock

Relax na pláži
Ak ale predsa len túžite ešte po väčšom pokoji a neprekáža vám 20-stupňová teplota mora, nájdite si jednu z pôsobivých piesočnatých pláží na ostrove Fuerteventura. Playa de Cofete na polostrove Jandía je presne to miesto, kde získať energiu. Pokojne si zájdite aj do neďalekého mestečka Corralejo, kde ju načerpáte i v miestnom botanickom parku. Nie každý ale chce oddychovať statickým vylihovaním na plážach či vysedávaním na lavičkách. Ak sa vám zachcelo trošku výhľadov a turistiky, určite nevynechajte Tenerife a návštevu sopky Pico de Teide, ktorá je so svojimi 3718 metrami najvyšším vrcholom Španielska. Síce vás tesne pod vrchol dostane lanovka, no tí praví turistickí náruživci si vyberú jeden z mnohých chodníčkov v Teide, v jednom z najkrajších národných parkov v Európe. Počasie pre viachodinovú turistiku praje práve začiatkom roka a panorámy hôr a pohľad na morské príboje z vašej mysle dlho nevymiznú. Ak by sa vám ale zachcelo odísť z európskeho kontinentu, pokojne môžete. Do Afriky je to z Kanárskych ostrovov len viac ako 100 kilometrov. Veď za ušetrené peniaze z lacného letu, ubytovania či jedla si pokojne môžete odskočiť aj do marockého Agadiru.

Ostrov Fuerteventura je kráľom neprebádaných pláží. Foto: Shutterstock

Portugalský raj
Lacné letenky, mimosezónne ceny hotelov, reštaurácií a možno ešte pôsobivejšia panenská príroda vás zlákajú na portugalskom ostrove Madeira. Rodisko futbalistu Christiana Ronalda teraz opäť láka príjemnými 20 stupňami Celzia. Kúzlo ostrova v Atlantiku vás dostane pralesmi, ale i pohostinnosťou miestnych ľudí. Pralesy a lesy k portugalským ostrovom patria, ale Madeira im dáva úplne novú príchuť. Les zvaný Laurisilva je ako vystrihnutý z fantasy filmu. Je najväčším lesom svojho druhu na svete a dokáže vás zaujať nielen bujnou vegetáciou, pokrútenými konármi stromov, ale najmä atmosférou tropického pralesa. Z jeho fotografií by ste určite neuhádli, že sa nachádza v Európe, a pritom to je úchvatný pozostatok takzvaných vavrínových pralesov, ktoré kedysi pokrývali celé územie nášho kontinentu. Madeira je aj ostrov výhľadov a rôznych vzácnych záhrad. Vystúpte lanovkou na horu Monte alebo v záhrade Monte Palace Tropical Garden zistite, prečo sú orchidey vzácnymi kvetmi. Pestrofarebné papagáje dodajú vašej návšteve šmrnc tropického ostrova a perfektné fotografie sú na svete. Na lanovkový zostup z Monte však zabudnite. Dolu si to pekne zjazdite na drevených sánkach. Madeira je popretkávaná aj kamennými zavlažovacími kanálmi zvanými lévady. Budú vás sprevádzať po chodníčkoch v dĺžke viac ako dve tisícky kilometrov. Ak sa ich budete držať, objavíte aj mnoho jaskýň či fontánok. Jednoducho pohľadnicová krása na počkanie. Vďaka zavlažovaciemu systému sa mestá na Madeire premenili na ostrovné Bruggy či Benátky. Presúvate sa gondolami a užívate si atmosféru, ktorej neodolal ani Hemingway.

Slávne levády sú pretkané celým portugalským ostrovom. Foto: Shutterstock

Pohostinnosť a zábava
Madeira však nie je len o prírode. Ostrov je posiaty mnohými mestami a mestečkami, kde dokážete stráviť bez nudy dni i noci. Ak ste sa pokochali výhľadom z najvyššej hory i prechádzkou po záhrade, nezabudnite si v hlavnom meste Funchal poriadne zamaškrtiť. Celé pobrežie lemujú desiatky skvelých reštaurácií. Taký počet kvalitných podnikov pohromade by ste v európskych metropolách hľadali márne. Dobre to vie aj spomínaný Christiano Ronaldo, ktorý tu vyrastal a veľmi rád sa sem vracia. Obľúbeným podnikom pre miestnych i turistov je luxusnejšia reštaurácia Hemingway. Sám spisovateľ v týchto priestoroch rád večeriaval, no síce ide o gastronómiu pre náročných, nenecháte tu stovky eur. Za plnohodnotnú chobotnicu či skvelého tuniaka tu nedáte viac ako 16 eur. To je asi cenový strop, ostatné podniky ponúkajú skvelé tapas alebo výborné streetfoodové jedlo za zlomok tejto ceny.

Madeira a jej vodné umelecké diela. Foto: Shutterstock

Tie najkvalitnejšie a najčerstvejšie suroviny však nájdete v jednom z najpôsobivejších trhovísk v Európe zvanom Mercado dos Lavradores v srdci historického centra hlavného mesta. Najskôr budete chcieť kúpiť možno len pár paradajok a o chvíľu sa pristihnete s taškami plnými zeleniny, ovocia, rýb či kvalitných výrobkov z kože. Ubytovanie mimo sezóny na Madeire spôsobí vašej peňaženke veľkú úľavu. Odporúčame najmä apartmánové domy a hotely, kde zaplatíte priemerne 25 eur za noc bez straty luxusu a pohostinnosti. Portugalsko a Španielsko sú naozaj kráľmi zimných dovoleniek pre tých, ktorých pohľady na zamrznuté okná a zasnežené ulice príliš nenadchýnajú. Kanárske ostrovy a Madeira vám ale poskytnú viac než len obyčajné dovolenkové útočisko. Zamilujete si ich.

Trhovisko Mercado Dos Lavradores v meste Funchal. Foto: Shutterstock


Vyberte sa s nami po Európe:

Päťhviezdičkový svet relaxu v Stredozemnom mori
Originálny závan Baskicka: Mesto so symbiózou starého a nového
Hor sa do neznámych európskych hôr!

Facebook Comments