Krvavý hlavolam
Už 29. diel série vynikajúcich krimi Dominika Dána. A autor dych rozhodne nestráca. V Biblii nájdeme poučný odkaz, že človek ani netuší, kedy sa priblíži jeho koniec. Ak je však niekto nepoučiteľný a postaví sa osudu, sú z toho len problémy. Detektív Richard Krauz je tu na to, aby osudové problémy riešil. Tak to bolo aj v pamätný deň na prelome tisícročí – na Silvestra 1999. Dve hodiny pred polnocou ho zavolali na cintorín k náhrobnému kameňu postriekanému krvou. Krv nebola jediná zvláštnosť na hrobe, záhadnejší bol čerstvo vytesaný dátum úmrtia – zajtrajší deň, prvý deň nového milénia. Na prvý pohľad hlúpy žart, no detektíva Krauza prejde smiech v momente, keď mu z operačného strediska zahlásia, že majiteľ hrobu prvú hodinu po polnoci naozaj zomrel. Osud sa s ním kruto zahral, nech plánoval svoju smrť akokoľvek precízne, niekto ho predbehol…
DOMINIK DÁN: NEVIEŠ DŇA, NEVIEŠ HODINY
Slovart, 2019

Svedomie internetu
29-ročný Edward Snowden v roku 2013 šokoval svet, keď sa ako príslušník CIA a NSA rozišiel so svetom amerických tajných služieb a zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže – prechod od monitorovania jednotlivca k celým národom. Americká vláda by tak získala možnosť nazrieť do súkromia každého človeka, ktorý sa dotkne počítača či smartfónu, natrvalo uchovať získané údaje a použiť ich. Snowden po rokoch v ruskom exile odhaľuje, kedy a za akých okolností v ňom dozrela morálna povinnosť porušiť zákon a prehovoriť. Jeho autobiografia je naozaj výnimočným svedectvom.
EDWARD SNOWDEN: TRVALÝ ZÁZNAM
Ikar, 2019

Reinkarnácia mŕtveho profesora?
Výborný mysteriózny triler z exotického prostredia súčasnej Číny. Obľúbeného profesora Šena Minga ktosi nemilosrdne zavraždí krátko po tom, čo na streche školy našli mŕtvu jeho študentku. Vyšetrovania sa ujme policajný inšpektor Chuang Chaj; prípad je však zastretý množstvom záhad. O deväť rokov neskôr si bývalá snúbenica Šena Minga, bohatá a vplyvná žena, adoptuje nadaného, no chudobného chlapca S’ Wanga. Hneď nato dôjde v meste k ďalším vraždám. Vyšetrovanie opäť vedie Chuang Chaj. Inšpektor sa s Wangom spriatelí a postupne odhaľuje tajomné zákutia chlapcovej duše, ktorá na jeho vek pôsobí až zarážajúco dospelo a vyzreto.
CCHAJ ŤUN: RIEKA ZABUDNUTIA
Lindeni, 2019

Šialenstvá, ktoré nemiznú
Viera v nezmysly sa prelína celými dejinami ľudstva. Ale až dnes má tak veľa nových podôb a názvov. Dezinformácie, propaganda, fakenews, konšpiračné teórie, hoaxy, trollovia, postfaktuálna doba, pseudoveda, šarlatáni. To sú len niektoré z výrazov, s ktorými sa stretávame čoraz častejšie. Nepodložené presvedčenia sa dnes šíria rýchlejšie ako kedysi a kým ich niekto uvedie na správnu mieru, škoda je už dávno napáchaná. Navyše aj dávno vyvrátené nepravdy sa k nám neustále vracajú zo „záhrobia“, ako napríklad presvedčenie o plochosti Zeme. Trend ignorovania pravdy má mnoho prejavov, tím slovenských psychológov v tejto publikácii uvádza mnoho príkladov.
PREČO ĽUDIA VERIA NEZMYSLOM
Premedia, 2019

O jednej brigáde
Tento rok sme si pripomenuli 75 rokov od vypuknutia jednej z najhrdinskejších etáp našej histórie, Slovenského národného povstania. Monografia Juraja Slaného je významným príspevkom k historiografii SNP a predstavuje doposiaľ najucelenejší prehľad histórie partizánskej brigády Pavel. Spracovaný je na základe autorovi dostupných archívnych materiálov a písomných spomienok bývalých príslušníkov brigády. Vďaka tomu Juraj Slaný prináša množstvo nových poznatkov o jednej z najvýznamnejších partizánskych brigád na Slovensku, na čele ktorej stál Jozef Trojan. Po vojne hrdina, neskôr poslanec Dočasného Národného zhromaždenia skončil ako obeť politických procesov.
JURAJ SLANÝ: TROJANOVI PARTIZÁNI
Ikar, 2019

História ku káve
Výborná kniha, ktorá zachytáva veľké a malé historické príbehy od praveku do 20. storočia. História pre zaneprázdnených prináša najnovšie informácie z bádania historikov a archeológov. Hrdinami knihy, ktorú zostavili Branislav Kovár a Jakub Drábik, sú mnohé dejinné osobnosti – megalomanský Adolf Hitler, húževnatý Winston Churchill, ambiciózny „Červený barón“, výnimočný Marcus Aurelius alebo záchranca Ján III. Sobieski. Vedeli ste, že pravekí lovci napriek zaužívanej predstave nekopali mamutom pasce? Že „ropou“ staroveku bolo drevo? Táto surovina ovplyvňovala históriu tisícky rokov. Dlho existovala aj Rímska ríša, za jej diskutovaným koncom však nemusia byť len vpády barbarov.
HISTÓRIA PRE ZANEPRÁZDNENÝCH
Premedia, 2019

Hrôzy vojny
Lahôdka pre milovníkov fantasy, histórie i jej alternatívnych poňatí. Sapkowského Boží bojovníci sú druhý diel série Husitská trilógia. Roku Pána 1427 sa husitskí heretici usadili v Prahe, odkiaľ pokračujú v boji proti mocným silám rímskeho pápeža. Nie je to len odboj proti duchovenstvu, ale aj proti šľachte, ktorá sa neváha postaviť do šíkov za cirkev. Husitskí velitelia musia vzkriesiť dávnu sieť špehov, aby sa dokázali pripraviť na nadchádzajúci boj o Sliezsko. Vojna však čoraz rýchlejšie pohlcuje srdce Európy. Hrôzy vojny udupávajú Reinmarove sny aj svetonázor. Pustil sa totiž do nebezpečnej hry, na ktorej konci chce dosiahnuť svoju odvetu. Lenže osud s ním má iné plány.
ANDRZEJ SAPKOWSKI: BOŽÍ BOJOVNÍCI
Lindeni, 2019

Čo tak poriadne začítať?

Zlato, zbrane a prevrat … od napätia nebudete vedieť prestať čítať
Vybrané knižné tipy na dlhé zimné večery
Píše v bubline: Za jeho romány by sa nehanbili ani majstri napätia

Facebook Comments