Pred 11 rokmi sa pustila Katie Coatesová do petičného boja za uznanie pole dance ako oficiálneho medzinárodného športu. Oku lahodiaca fitness aktivita sa nedávno tohto stasusu naozaj dočkala. V roku 2009 bola oficiálne založená medzinárodná pólová športová federácia (IPSF), ktorej predsedníčkou bola Katie. V roku 2012 usporiadali svoje prvé majstrovstvá sveta, ktoré sa zhodovali s olympijskými hrami. Za ladnými pohybmi sa skrývajú stovky hodín tréningov, úrazov, bolesti, potu a krvi. Každý jeden trik si vyžaduje dokonalé sústredenie a skvelú fyzickú kondíciu.

Ambície idú ešte ďalej
Po získaní oficiálneho športového certifikátu pre pole tance je ďalšou témou zaradenie sa k olympijským športom. Podmienkou je mať federácie aspoň v štyridsiatich krajinách na štyroch kontinentoch, ktoré budú uznané najvyšším športovým orgánom danej krajiny. Zatiaľ je chválených 15 federácii. Ostatné by mohli podľa odhadov pribudnúť do dvoch rokov. So snahou sa zaradiť pod olympijské kruhy sú spojené pravidlá, bodovací systém a antidopingové kontroly. Zástupca GAISF** Patrick Baumann vyjadril nádej, že sa v budúcnosti stane olympijským športom. Povedal, že horolezectvo a skateboarding je súčasťou tokijských hier „to dokazuje, že cesta existuje“. Pole dance je otvorený aj pre mužov či telesne postihnutých.

Ako je na tom Slovensko?
U nás funguje približne dvadsať tanečných štúdii s týmto zameraním, v ktorých sa združuje pár stoviek žien, ktoré to robia pre vlastné potešenie z pohybu, alebo majú chuť sa ukázať aj súťažne. Navyše sú talentované a krásne.

**SportAccord (do roku 2009 Generálna asociácia medzinárodných federácií – GAISF) je medzinárodná športová organizácia, ktorá združuje medzinárodné športové federácie. Združuje 107 členských federácií a sídli v Lausanne, vo Švajčiarsku. SportAccord úzko spolupracuje s Medzinárodným olympijským výborom (MOV).


Mohlo by vás zaujať:

Vychádzajúca hviezda: Dušana
VIDEO: Ukrajinka šokovala porotu tancom pri tyči
Neuveriteľný tanec pri tyči: Je to umenie!

Facebook Comments