Treba už len dodať, že hoci príbeh spomína gréckych katolíckych kňazov Barnabasa a Sophroniosa, miesto sa nachádza v tureckom údolí Altmdere v nadmorskej výške 1200 metrov. To všetko sa udialo už v 4. storočí nášho letopočtu počas vlády cisára  Theodosia I. V kamennom a ťažko dostupnom kláštore chceli mnísi vychovávať svojich nasledovníkov, ktorí by ďalej šírili kresťanskú vieru. Počas svojej dlhej histórie bol kláštor niekoľkokrát zničený a prestavaný rôznymi cisármi. Svoju súčasnú podobu získal v 13. storočí počas vlády cisára Alexiosa III. Od 17. storočia sa stal obľúbeným pútnickým miestom. A to nielen pre gréko-katolíkov. Svoju cestu sem našli aj moslimovia. Spolu tu pri úžasnom výhľade na okolitú krajinu rozjímali.

Poslední mnísi odišli zo Sümela narýchlo v roku 1923. Dovtedy úspešne chránili okolie pred nepriateľmi a nátlakom silnejúcej moslimskej populácie. Až po siedmich rokoch sem prišiel nový mníšsky rád. Ten tu pobudol iba necelý rok. Po mohutnom požiari, ktorý zachvátil celý komplex sa presunuli na iné miesto. Turecká vláda našťastie toto unikátne miesto neskôr čiastočne zrekonštruovala a sprístupnila turistom.

Do kláštorného komplexu vedie drevené schodisko v skalách. Námaha sa ale oplatí. Odmenou je množstvo historických nástenných fresiek a možnosť vidieť niektoré obytné či oficiálne priestory. Sümela je celoročne prístupná. V blízkom okolí nie je žiadna podobná atrakcia.

Foto: pixabay.com / aerdugan

Mohlo by vás zaujať:

Prekvapenie menom Ihlara
Na prahu neskutočna
Kurdistan. Krajina bez mena

Facebook Comments