Keď v roku 1995 nemecký spisovateľ Volker Kutscher (57) vydal spolu s Christianom Schnalkem svoj prvý kriminálny román Bullenmord, určite netušil, akú sľubnú kariéru tým začne. Výrazne ju však podnietila najmä kniha Mokrá ryba z roku 2008, prvýkrát uvádzajúca na scénu postavu kriminálneho komisára Gereona Ratha. Kutscher vydal celkovo sedem kníh z tejto série, odohrávajúcich sa v Berlíne v rokoch 1929 – 1935. Nespornú kvalitu týchto diel si všimli aj televízni tvorcovia a v roku 2017 odvysielali prvú sériu televízneho seriálu Babylon Berlín, v hlavných úlohách s Volkerom Bruchom a šarmantnou Liv Lisou Friesovou. Tretia séria by pritom mala mať premiéru práve v januári.

Späť na oddelenie vrážd
Úspech výborného seriálu určite podnietil aj prvé slovenské vydanie spomínanej knihy Mokrá ryba (Lindeni, 2019). Ocitáme sa v Berlíne v roku 1929. Mesto je v tých časoch pulzujúcou metropolou, prekypuje neresťami: kokaín, ilegálne nočné kluby, prostitúcia, politické nepokoje, všetko je v zajatí hlbokých zmien. Špekulácie a inflácia otriasajú základmi mladej Weimarskej republiky. Kriminálka má teda plné ruky práce. Do tejto atmosféry vstupuje mladý ambiciózny komisár Gereon Rath z Kolína nad Rýnom s pošramotenou minulosťou, ktorého do Berlína prevelia, aby sa zaoberal pornografiou šírenou berlínskou mafiou. Nespokojný s degradáciou na mravnostné oddelenie hľadá príležitosť, ako si napraviť povesť a dostať sa späť na oddelenie vrážd. Keď sa objaví telo mŕtveho muža so stopami krutého mučenia, bez váhania sa púšťa do vyšetrovania na vlastnú päsť.

Zbrane za zlato
Korene prípadu siahajú oveľa hlbšie, ako predpokladal. Narazí na prepojenie so skupinou Rusov v exile, ktorí mali v pláne nakúpiť zbrane za pašované zlato na tajne pripravovaný štátny prevrat. Po zlate a zbraniach však bažia viacerí. Ratha zavedú stopy k polovojenským jednotkám i organizovaným zločincom. Zamiluje sa do Charlotte Ritterovej, pôvabnej stenografistky na oddelení vrážd, ktorá mu pomáha získavať informácie. Špina prípadu ho však pohlcuje čoraz viac a všetko sa obracia proti nemu… Preniknite do tých čias, táto výborná kniha je na to ako stvorená.


Mohli by ste ešte prečítať:

Píše v bubline: Za jeho romány by sa nehanbili ani majstri napätia
Študoval desivé vraždy, pútavý výsledok si teraz môžete prečítať
Vybrané knižné tipy na dlhé zimné večery

Facebook Comments