O čo ide: Bezpečnostný strážnik Richard Jewell nahlásil nález bomby v roku 1996 počas Olympijských hier v Atlante. Rýchly úsudok a bleskové konanie z neho spravili hrdinu, ktorý zachránil množstvo životov. O pár dní sa však podľa FBI z „muža zákona“ stáva podozrivý číslo jeden, ktorého verejné mienkotvorné médiá očierňujú a ničia mu život.

Foto: continental-film.sk

Zo zákulisia: Režiséra a producenta Clinta Eastwooda zaujal tragický príbeh dôverčivého muža, ktorému sa život obrátil naruby. „Často počujeme príbehy mocných, ktorých z niečoho obvinia, ale majú peniaze, zoženú si právnika a uniknú trestnému stíhaniu,“ hovorí. „Richard Jewell bol priemerným človekom. Nikdy ho nestíhali, ale prenasledovali ho v každom zmysle. Na súd sa vyvíjal tlak, aby ho obvinili čo najskôr a on nemal moc uniknúť, pridlho bol príliš naivný, aby si uvedomil, že sa musí zachrániť.“ Tento film vraj chcel natočiť, aby obnovil Jewellovu česť. Paul Walter Hauser, ktorý hrá ústrednú postavu, hovorí: „Je to v podstate príbeh outsidera. Richard je vo svojich predstavách policajtom, ktorý však pracuje pre ochranku, pracoval pre šerifa, ale nikdy ho nerešpektovali tak, ako by chcel, tak ako on sám rešpektuje autority. V okamihu, keď zachráni život stovkám ľudí v Centennial parku, začína sa jeho chvíľka slávy. Myslí si, že si konečne vyslúžil rešpekt, pritom stále zostáva skromným. Osud sa však nemilo obráti a sám sa ocitá na šibenici.“ Keď Richard zistí, že potrebuje právnu pomoc, vyhľadá jediného právnika, ktorého pozná, kamaráta z čias krátkodobej brigády na pošte spred niekoľkých rokov. Ide o nezávislého, protiinštitucionálneho právnika Watsona Bryanta, ktorého hrá Sam Rockwell. „Prijal som túto úlohu, pretože, no, po prvé – Clint Eastwood. A po druhé, keď som počul, že Paul Hauser hrá Richarda, bol som nadšený,“ rozpráva S. Rockwell.

Foto: continental-film.sk

Ďalšou hereckou hviezdou filmu je Kathy Bates, ktorá si zahrala Jewellovu mamu. „Musím povedať, že čo ma do filmu naozaj ťahalo, bola spolupráca s Clintom,“ konštatuje herečka. Prvá vec, ktorú sa vraj tejto hollywoodskej legendy opýtala, bola, prečo chcel nakrútiť tento film. „Hneď mi povedal, že by to bol fi lm, ktorý by si sám chcel pozrieť. Vravel, že bolo tragédiou, ako zle sa FBI zachoval k tomuto mužovi,“ dodáva herečka.

Koho uvidíte: Paul Walter Hauser, Sam Rockwell, Kathy Bates, Wayne Duvall, Olivia Wilde, Jon Hamm, Nina Arianda, Dylan Kussman, Mike Pniewski, Niko Nicotera
Žáner: dráma
Slovenská premiéra: 23.1. 2020

Na čo ísť ešte do kina?

Pripravte sa, bude to Na nože
Amundsen: Aby bol prvý, obetoval čokoľvek
Jumanji má pre vás pripravený Ďalší level

Facebook Comments