Prvé základy pochádzajú z 12. storočia. Odvtedy hrad menil nielen majiteľov, aj veľkosť a vzhľad. Bol majetkom rodín Formbachovcov, Habsburgovcov, Wilczkovcov…  Na západe bol  chránený pred útočníkmi hlbokým priekopou a padacím mostom. Neskôr bol v podzemí vyhĺbený tunel, primárne kvôli stavebnému materiálu na opravy. Časom ho rozšírili a v prípade potreby je z neho dvesto metrov dlhá úniková cesta smerom k Dunaju.

Rušné časy zažil počas Tridsaťročnej vojny, kedy síce nebol dobytý, ale švédsky poľný maršal Lennart Torstenson ho pri svojom odchode v roku 1645 nechal na niekoľkých miestach odstreliť. V 18. storočí sa stavby ujímajú grófovia z rodu Wilczek (hlavne Johann Nepomuk Wilczek) a nasleduje prestavba a rekonštrukcia. Pod kaplnkou je zriadená ich rodinná hrobka. Rok 1915 sa nezapísal dobre do stavu Kreuzensteinu, nakoľko požiar zapríčinený úderom blesku zničil časť archívu a knižnice. Druhá svetová vojna mala negatívny dopad aj tu. Počas bojov medzi Wehrmachtom a Červenou armádou v roku 1945 bola časť hradu veľmi poškodená a veľa historických cenností sa rozkradlo.

Vzdušnou čiarou sa južne za Dunajom asi 6 kilometrov nachádza ešte menší hrad Greifenstein. Už len dodatočnou informáciou je, že hrad poskytol priestory na nakrúcanie niekoľkých filmov ako napríklad talianskeho hororu Baron Blood (1972), Traja mušketieri (1993), Templár posledného rytiera… alebo hudobné DVD nemeckej vokálnej skupiny Gregorian.

Info pre turistov: Kreuzenstein dnes patrí k najkrajším a najzachovalejším európskym hradom. Je obľúbeným miestom oddychu nielen návštevníkov z blízkeho okolia. Prehliadka je možná iba so sprievodcov. Podľa veľkosti skupiny trvá max. do hodiny. Kto neovláda nemčinu, ten nech si vypožičia pri predaji vstupeniek papierový preklad výkladu. Návštevná sezóna je od 1. apríla do 30. októbra s otváracími hodinami denne od 10:00 do 16:00 hod. Päť minút od hradu je veľké parkovisko.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Hermann
Hrady a zámky Európy: Neamt
Hrady a zámky Európy: Heeswijk

Facebook Comments