Mesto ako nádej
Americký ekonóm Edward Glaeser sa narodil a vyrastal na Manhattane v New Yorku. Vplyv na jeho tvorbu mal hlavne jeho otec, architekt, pôvodom z Berlína. „Z jeho vášne pre budovy a mestá sa stala moja vlastná,“ povedal o ňom Glaeser, ktorý sa stal jedným z najvýznamnejších ekonómov mesta. Je potešiteľné, že aj v slovenskom preklade vychádza jeho prelomová kniha, ktorá mení naše nazeranie na mestá. Amerika by bez veľkých miest nebola Amerikou, ale napriek tomu majú veľkomestá zlú povesť: hovorí sa o nich, že sú špinavé, chudobné, nezdravé a škodia životnému prostrediu. Glaeser vo svojej knihe, naopak, tvrdí, že práve veľkomestá sú najzdravšie, najzelenšie a najbohatšie v ekonomickom aj kultúrnom zmysle. Vydáva sa do histórie a cestuje po celom svete, pričom opisuje, ako veľkomestá fungovali a fungujú. Výsledkom jeho výskumu je množstvo dôkazov o tom, že práve veľkomestá sú tým najlepším vynálezom v histórii ľudstva a zároveň aj našou najväčšou nádejou do budúcnosti.
EDWARD GLAESER: TRIUMF MESTA
Premedia, 2019

Obhajoba rozumu a pokroku
Podľa Billa Gatesa je toto dielo jeho nová najobľúbenejšia kniha všetkých čias. Naozaj sa svet ženie do záhuby? Je myšlienka pokroku dávno prekonaná? V tejto výborne napísanej správe o stave ľudstva v treťom miléniu nás kognitívny psychológ Steven Pinker nabáda, aby sme ani na okamih nepodľahli správam a proroctvám o konci sveta, ktoré brnkajú na naše nižšie pudy. Namiesto toho Pinker predkladá 75 grafov berúcich dych a na ich základe dokazuje, že dĺžka života, zdravie, prosperita, bezpečnosť, mier, vzdelanie a pocit šťastia sú na vzostupe nielen v západnej Európe, ale v celosvetovom meradle.
STEVEN PINKER: BUĎ SVETLO
Tatran, 2019

Vrah s figúrkami
Søren Sveistrup zažiaril najskôr ako autor scenára výborného televízneho seriálu The Killing. Jeho románový debut Gaštanko však tiež vzbudil veľký ohlas a práva na jeho vydanie boli predané do 29 krajín. Na predmestí Kodane nájdu zavraždenú ženu. Na mieste činu polícia objaví panáčika z gaštanov, na ktorom je odtlačok prsta patriaci zmiznutej dievčine, ktorej prípad bol dávno uzavretý. Krátko nato sa stane ďalšia vražda. Ďalšie znetvorené telo, ďalšia gaštanová figúrka. Vyšetrovatelia bojujú s časom, nepoznajú však motív a páchateľ sa s nimi neľútostne zahráva…
SØREN SVEISTRUP: GAŠTANKO
Lindeni, 2019

Proces za ľudskosť
Eva Bruhnsová, vyškolená tlmočníčka, sa vo Frankfurte v roku 1963 chystá zasnúbiť s priateľom Jürgenom. Počas slávnostného obeda ju nečakane zavolajú na výsluch svedka, Poliaka, ktorý má vypovedať v blížiacom sa procese s dôstojníkmi SS v koncentračnom tábore Osvienčim. Eva dlho spracúva desivý obsah výpovede, opísané strašné udalosti však nevie zaradiť. Povojnová nemecká spoločnosť nemá záujem priznať pravdu o režime v tábore. Evini rodičia si neželajú, aby ich dcéra na procese tlmočila, proti je aj snúbenec Jürgen. Eva sa však riadi svojimi pocitmi a rodine sa vzoprie.
ANNETTE HESSOVÁ: PROCES
Ikar, 2019

Metropola vo vojnovom víre
V týchto dňoch môžete v kinách vidieť film nakrútený podľa knihy kultového Stephena Kinga. Jeho Doktor Spánok voľne nadväzuje na román Žiarenie, tiež sfilmovaný, so skvelým Jackom Nicholsonom. Dan Torrance, chlapec, ktorý len o vlások unikol smrti z rúk vlastného otca, sa stal mužom. Traumy z detstva ho však mátajú ďalej. Trpí aj pre svoje nadprirodzené schopnosti – žiarenie, ktoré mu umožňuje vidieť aj to, čo by malo zostať skryté. Dan, už ako abstinujúci alkoholik, pomáha zomierajúcim ľuďom v hospici prechádzať cez prah smrti, začo dostane prezývku Doktor Spánok. Jedného dňa však do jeho života vstúpi Abra Stonová.
STEPHEN KING: DOKTOR SPÁNOK
Ikar, 2019

O jednom únose
O Sebastianovi Fitzekovi je známe, že vo svojich knihách vychádza zo skutočných udalostí. To je aj prípad knihy Darček. Keď sa Fitzek dozvedel, že podľa prieskumov žije v Nemecku vyše 6,2 milióna analfabetov, napísal ďalší strhujúci román. Keď na priechode zastaví auto, analfabet Milan Berg zbadá na zadnom sedadle vystrašené dievčatko, ktoré zúfalo pritíska na okno papier. Odkaz nedokáže prečítať, no cíti, že dievčatko je v nebezpečenstve. Napriek svojej nevzdelanosti si zapamätal tvar písmen a presne ich nakreslil svojej priateľke Ambre. Tá mu len potvrdí, čo tušil – dieťa bolo unesené a prosí o pomoc.
SEBASTIAN FITZEK: DARČEK
Tatran, 2019

Vražedné sprisahanie
Pokračovanie slávneho románu Duna je viac ako fantasy, viac ako sci-fi: skvelá analýza moci a jej dôsledkov pre jednotlivca. Dvanásť rokov po tom, čo pokoril Harkonnenovcov, vládne Paul Atreides ako imperátor celému vesmíru. No jeho víťazstvo má obrovské následky. Rozpútal vojnu, v ktorej zahynuli miliardy ľudí, a nedokáže zastaviť krviprelievanie. Fanatickí Fremeni ho uctievajú ako božstvo, ale veľkorody, ktoré pri svojom nástupe na trón porazil, ho nenávidia. Paul musí čeliť sprisahaniu na čele so Scytalom, tleilaxským tvárotanečníkom. Dokáže aspoň zachrániť seba a svojich milovaných?
FRANK HERBERT: SPASITEĽ DUNY
Premedia, 2019

Chcete viac? Bez problémov:

Tipy na zimné čítanie: Relax, niečo na zamyslenie aj drsné napätie
Radšej dobrá kniha v ruke, ako hádavá žena v posteli
Zaujímavé tipy na jesenné čítanie pre chlapov

Facebook Comments