Lekári stále tvrdia, že sex je pre ľudské zdravie v mnohých ohľadoch prospešný. Lenže strašiak v podobe POIS môže niektorých od tejto všeobecne obľúbenej činnosti úplne odradiť. Článok o tom priniesol aj web nypost.com. V skratke sa jedná o imunitnú reakciu na vlastný orgazmus sprevádzaný ejakuláciou. Muž je v takom prípade alergický na vlastnú spermu. Ale napr. pri masturbácii bez ejakulácie sa symptómy nedostavujú.

V lekárskej štúdii sa uvádza prípad nemenovaného 25-ročného muža, ktorý uvádzal, že po vyvrcholení trpí „oslabujúcou úzkosťou“ a „mozgovou hmlou“. Lekári mu nakoniec diagnostikovali post-orgazmický syndróm (POIS), poruchu vyvolanú ejakuláciou, ktorá sa vyznačuje „ nádchou, pálením očí, ťažkosťami s koncentráciou, podráždenosťou, depresívnou náladou, chrípkovým stavom a malátnosťou“, uvádza sa v správe. Najhoršie zo všetkého je, že príznaky POIS sa môžu objaviť okamžite, ale môžu byť oneskorené o dva alebo tri dni a môžu trvať až dva týždne, hovorí Dr. Abraham Morgentaler, riaditeľ Men’s Health Boston a docent urológie na Harvard Medical School. To potom sťažuje správnu diagnostiku problému, ktorý môže byť nesprávne zamieňaný za ochorenie či depresívne stavy. Potrebnú úľavu tak neposkytujú antidepresíva ani antihistaminiká.

U spomínaného muža ale urológovia z Bostonu zistili, že má nižšiu hladinu testosterónu v krvi. Lekári mu nasadili hormón  ľudský choriový gonadotropín, ktorý nabudil semenníky k vyššej produkcii testosterónu. Po mesiaci a pol liečby symptómy ustúpili a muž mohol ejakulovať bez predchádzajúcich nepríjemných pocitov slabosti, úzkosti a nevoľnosti.


Mohlo by vás zaujať:

Sex prospieva aj seniorom, hlavne ten …
Robí to každý, a priznáva málokto. Päť správ o masturbácii
Pozrite si desať zaujímavých faktov o orgazme

Facebook Comments