Výroba katany je veda a umenie v jednom. Postupy sa dedili v rámci rodiny, a aj dnes možno v Japonsku nájsť pár kováčskych rodín, ktoré majú niekoľko storočnú históriu vo výrobe týchto jedinečných zbraní. Prečo jedinečných? Kedysi sa katany pracne vyrábali na mieru každého jedného samuraja. Používali sa od 15. storočia.

Katana sa nosila za pásom ostrím nahor spolu s krátkym mečom wakizaši alebo osobnou dýkou tantó. Dlhšia katana bola vhodné pre stret v otvorených priestorom, wakizaši skôr v obytných a stiesnených miestach. Čepeľ je tvorená tvrdou (vyšší obsah uhlíka) a mäkkou oceľou (nižší obsah uhlíka). Existujú rôzne kombinácie tvrdého a mäkkého materiálu. Najčastejšie sa vyskytujú v zložení – tvrdý plášť a mäkký stred. Ostrie je kalené na kvôli zväčšeniu tvrdosti ostria pri zachovaní pevnosti čepele. Zvyšok  čepele je nekalený a mäkší pre zníženie rizika jej zlomenia.

V rukách skúseného bojovníka dokáže katana preseknúť protivníka na dve časti. Dnes vyrábané samurajské meče z ocele s vysokým obsahom uhlíka bez použitia tradičných technológií sú len napodobeniny bez umeleckej hodnoty. Po 2. svetovej vojne v Japonsku takmer zaniklo tradičné mečiarske remeslo. Zopár kováčov v ich výrobe pokračovalo a Dr. Honma sa stal zakladateľom Spoločnosti na ochranu japonského meča (Nippon Bidžucu Tóken Hozon Kjókai). Jej úlohou sa stalo uchovanie starých technik výroby klasických japonských zbraní. Za pomoci podobne zmýšľajúcich ľudí sa katanu podarilo zachrániť od zániku, a navyše sa znovuobjavili niektoré prastaré spôsoby jej výroby.

VIDEO: Samurajský meč (dokument, čeština, 50 min)

Mohlo by vás zaujať:

Bude to ostré: Šesť nožov, ktoré by mal mať každý chlap
Správny nôž – voľba, na ktorej môže závisieť tvoj život
Na ostrie noža: Chladná čepeľ vie rozohriať mužské srdcia

Facebook Comments