Výživa je veľký biznis a ľudia sa čoraz viac zaujímajú o to, čo vlastne jedia, a aké to má priaznivé účinky na ich telesnú a mentálnu kondíciu. Na túto tému uverejnil článok švédskych vedcov aj web medicalnewstoday.com.

Supermarkety a reklamy nám stále podhadzujú tipy na superpotraviny, probiotiká, výživové doplnky, ktoré nás majú v určitom smere posilniť.  Áno, strava môže byť liečivá, ale nie vždy sú jej účinky také silné ako vychvaľujú výživoví poradcovia. Doteraz vedecky potvrdený vzťah medzi jedálničkom a prevenciou úzkosti a  depresie je u stredomorskej stravy. Tá je bohatá na ryby, zeleninu, ovocie, orechy, strukoviny a olivový olej Treba však dodať, že jej podávanie vo forme farmaceutických doplnkov je zbytočné. Rôzne vitamínové tablety, kapsule s mastnými kyselinami a bylinné výťažky nie sú tak účinné ako čerstvé potraviny, ktoré tieto zdravé látky obsahujú. Kvalitné čerstvé potraviny nemôžu byť prípravkami z lekárne nahradené.

Zo štúdie vedcov z Gothenburgskej univerzity ďalej vyplýva, že nevyvážená vegánska strava, pri ktorej sa zníži hladina vitamínu B12, vedie k zhoršeniu pamäti a vyčerpaniu organizmu. Náš mozog potrebuje živiny, aby správne fungoval. Prijímané jedlo ovplyvňujú aj faktory, ktoré vplývajú na našu náladu a kondíciu, ako napríklad črevné baktérie, hormóny, neuropeptidy a neurotransmitery. Autori štúdie tvrdia, že neuropsychické poruchy sú novom výzvou našej doby. Ak by sa dali zmierniť alebo odstrániť vhodnou stravou, znamenalo by to vítanú zmenu pre milióny ľudí.

Mohlo by vás zaujať:

Čo s našim telom dokážu dve jablká denne?
Riziko rakoviny pľúc viete znížiť aj vhodnou stravou
Pomalšia chôdza po 45-tke je príznakom …

Facebook Comments