My vám však ponúkame európske rezorty, ktoré sú stále v tieni veľkých stredísk. A to je len dobre.

Hlava na hlave, bitka o každý centimeter svahu, predražené vleky a nutnosť rezervácie obľúbených chát aj pol roka vopred. Ak dobre poznáte tieto útrapy, musíte si pohľadať možnosť na poriadnu zimnú zábavu niekde inde. My sme to urobili za vás.

Andorra je neznámym rajom pre lyžiarov. Foto: Shutterstock

Maximálny miništát
Je ideálne, ak sa chcete vydať za zimnými radovánkami aj ďalej než len do našich veľhôr alebo neďalekého Rakúska. Ide to lacno aj vďaka leteckým „nízkonákladovkám“ a lacnejšej výpožičke potrebného lyžiarskeho výstroja priamo na mieste. Už ste určite počuli o miništáte Andorra. Malá hornatá krajinka v sebe skrýva aj stále ešte neobjavený raj v podobe lyžiarskeho strediska Soldeu. Nedávno bolo dokonca vyhlásené za najlacnejšie profesionálne lyžiarske stredisko v Európe. Obklopujú vás hory, lacnejšie hotely a chatky, okrem iného si môžete dopriať aj skvelé jedlo, víno či ľahkú zimnú turistiku. Napríklad za ubytovanie v hoteli Vall Ski počas zimnej sezóny zaplatíte len 79 eur za nocľah, často aj s bonusovými raňajkami v cene. Nenájdete tu žiadne možnosti na prehnane živé párty a oslavy, ide o pokojné miesto, ideálne na oddych od hlučného davu.

Bulharské stredisko Borovets priťahuje aj profesionálnych snowboardistov. Foto: Shutterstock

Bulharské zimné radovánky
Kráľom lacných, no zároveň atraktívnych poloprázdnych zjazdoviek je však určite aj nie veľmi vzdialené Bulharsko. Myslíte si, že ide len o nejaký výstrelok krajiny, ktorá sa snaží dohoniť svojich západnejších „kolegov“? Vôbec nie. Napríklad rezort Borovets vznikol už v 19. storočí. Rovnomenné mestečko je známe aj svojimi kúpeľmi, ktoré sa v zime premenia na útočisko unavených lyžiarov. Je to predovšetkým bulharské stredisko zimných športov v nadmorskej výške 1337 metrov nad morom. Dostanete sa tu na svahy, ktoré sú približne na výškovej úrovni nášho Jahňacieho štítu. Najmä zjazdovka pod najväčším balkánskym kopcom Musala je impozantná. Pri jej zdolávaní sa budete cítiť ako Marcel Hirscher, ale neprepnite svoje možnosti. Stredisko momentálne prekvapí aj vzdelanými inštruktormi alpského lyžovania so skvelou angličtinou. Zabudnite na drahé alpské skibary. Tu sa najete lacno a ubytujete sa za zlomok ceny v honosných alpských rezortoch. Je tu množstvo hostincov aj obchodíkov so suvenírmi.

Ešte stále neobjavený rezort Pamporovo. Foto: Shutterstock

Neprebádaná nádhera
Veľmi lacnú zimnú dovolenku si užijete asi v najkrajšom balkánskom lyžiarskom stredisku Pamporovo na juhu Bulharska. Opäť by ste z fotografií tohto miesta nepredpokladali, že ide o juhovýchod Európy. Predponu naj však objavíte vo viacerých lákadlách. Tým, že ide o najjužnejšie položené stredisko v Európe, sa logicky pýši aj titulom najslnečnejších lyžiarskych svahov na starom kontinente. Opäť krásna hora Snežanka ponúka svoje svahy na poriadnu lyžovačku bez návalov turistov. Ak sa ale radíte k začiatočníkom, zájdite do okolia tohto rezortu, ktoré je plné menších kopcov. Pamporovo je výborným strediskom aj pre snowboardistov. Nájdete tu špeciálnu u-rampu. Bežkári sa zase vybláznia na neďalekých trasách s dĺžkou až 25 kilometrov. Vyberte si, či vám vyhovujú prudšie svahy alebo tie s menším sklonom, ale zato s dlhším profilom. Ak si trúfate na poriadnu výzvu, vyskúšajte niektorú z takzvaných čiernych zjazdoviek, na ktorých sa usporadúvajú aj závody Svetového pohára v obrovskom slalome.

Slovinské hory sú ideálne na zimnú turistiku. Foto: Shutterstock

Relax v slovinských veľhorách
Alpské lyžovanie zažíva veľký boom určite i v krásnom Slovinsku. I keď to tak možno v niektorých dňoch nevyzerá, táto krajina na rozdiel od Rakúska či Švajčiarska netrpí návalom turistov. Ani známy rezort Vogel sa ešte neprezentuje ako „pohľadnicová“ reklama na európsku lyžovačku, aj keby si to zaslúžil. Impozantné pohorie Triglav v rovnomennom národnom parku pôsobí viac ako honosne. Toto lyžiarske stredisko by malo byť v príručkách staviteľstva rezortov. Je tu všetko, čo potrebujete. Obrovská zóna pre deti, rampy lákajúce snowboardistov, bežkové trate i strmé svahy náruživých lyžiarov. Občas tu aj stretnete extrémnych športovcov skúšajúcich v neďalekých lesoch saltá a premety na lyžiach či snowboarde. Hlavne takzvané cross-country trate sú veľmi obľúbené. Ľudia tu lyžovaním naozaj žijú a prekvitá aj zimná turistika. Samozrejme, na Triglave – najvyššom vrchu Slovinska sa neprofesionálom príliš v zime neodporúča šliapať, ale jeho okolie je na poriadnu túru ako stvorené, pokojne i na bežkách. Ako vzpruha zapôsobí aj prechádzka popri malebnom jazere Bohinj. Preplnené to tu býva snáď len na silvestrovskú lyžovačku, kedy slávny lyžiarsky Čuk bar praská vo vlnách nekončiacej zábavy. Opäť platí, že miestne hostince a hotely vás nezruinujú. Samozrejme, netvrdíme, že neobjavené rezorty nenájdete ani v lyžiarskych európskych veľmociach ako Francúzsko, Rakúsko či Švajčiarsko. Objaviť však krajinu, ktorú ste predtým príliš so zimnou turistikou až tak nespájali, je trochu iný zážitok. Nájdete nové zákutia Európy a preskúmate i život miestnych ľudí, pre ktorých je starostlivosť o zjazdovky či priľahlé hotely i hostince všetkým.

Na hraniciach medzi Španielskom a Francúzskom. Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zaujať:

Prvá lyžovačka s vašim dieťaťom – čo netreba podceniť
Na lyže netradične a lacno

Facebook Comments