Odmenou sú napríklad tri michelinské hviezdy alebo titul najlepšej reštaurácie sveta.

Massimo Bottura už v detstve radšej pozoroval mamu, babičku a tetu v kuchyni, než behal po uličkách rodnej Modeny. Jeho láska k vareniu naberala na sile doslova každý deň, preto nie je prekvapivé, že sa hrdo prezentuje ako učeň dvojhviezdičkového michelinského šéfkuchára, ktorým je Georges Coigny, označovaný za učiteľa klasika. Bottura rád spomína i na prácu s legendou Alainom Ducassom, s ktorým spolupracoval v Le Louis XV v Monte Carlo ešte v roku 1994. O rok neskôr sa však Massimo Bottura vracia do rodnej Modeny a otvára vlastnú reštauráciu – Osteria Francescan.

Pomaly a isto na vrchol
Osteria je označenie pre malú krčmičku. Je to paradox, pretože zanietený a talentovaný kuchár vo svojej reštaurácii od prvých momentov dával jasne najavo, že to, čo sa bude ponúkať, bude tá najvyššia gastronómia. Absolútna koncentrácia na chuť, ktorá vychádza z prieskumu lokálnych surovín a poznávania histórie miesta pôsobenia, napovedá veľa. V spojení s tvrdou prácou dôsledne vyberaného a zanieteného tímu sa postupne, no s o to väčšou istotou dostavili prvé úspechy. Michelinské hviezdy a putovanie po rebríčku päťdesiatich najlepších reštaurácií sveta sú tie najdôležitejšie. Dnes je reštaurácia oceňovaná najvyššie, ako sa len dá. Tri hviezdy pneumatikového panáčika a prvé miesto v rebríčku najlepších reštaurácií sveta.

Dôležité sú ciele
Dá sa dosiahnuť viac? Áno, donekonečna obhajovať. Ibaže to by kuchyni nepomáhalo. V Osteria Francescana sa radšej zameriavajú na to, ako posunúť na nový level či predefinovať bohaté talianske gastronomické bohatstvo, ako využívať ingrediencie a kulinárske tradície v novom svetle a s kritickým pohľadom a ako použiť moderné postupy v tradičnej talianskej kuchyni. A to všetko podporené s túžbou vedieť, že talianska tradičná gastronómia sa stále vyvíja.

Chrumkavé lasagne. Foto: Callo Albanese e Sueo a Paolo Terzi pre www.osteriafrancescana.it

Tajná ingredencia? Umenie!
Najlepšia reštaurácia sveta ponúka len dvanásť stolov a nájdete ju v storočnej budove, ktorá za posledných dvadsaťtri rokov prešla poriadnymi zmenami, a mení sa neustále. Osteria Francescana je niečo ako laboratórium kultúry, umenia a dizajnu. Odvážne tvrdenie v spojení s gastronómiou? Nie až tak. Reštaurácia je zároveň kultúrnym stánkom, kde svoje umelecké diela, je jedno či ide o obrazy, sochy, ba dokonca hudbu, prezentujú tí najlepší umelci. Odvážne? Rozhodne, no tím na čele s Massimom Botturom je presvedčený, že umenie vyvoláva emócie, pomáha si pamätať a najmä vyvoláva chuť. Chuť objavovať nové, chuť pátrať, chuť tvoriť a, samozrejme, chuť do jedla. Na výber máte buď z à la carte ponuky, alebo dvoch odlišných degustačných menu.

Citrónový tart. Foto: Callo Albanese e Sueo a Paolo Terzi pre www.osteriafrancescana.it

Na zdravie a dobrú chuť
Jedlo je bez nápojov ako pravá ruka bez ľavej. A v Taliansku sú nápoje k jedlám obzvlášť dôležité. Beppe Palmieri má v najlepšej reštaurácii sveta naozaj náročnú úlohu. Jeho osemnásťročné someliérske skúsenosti sú tu preverované doslova každý deň. Výzvy však prijíma s pokorou a tvrdí, že sa učí každý deň. Dokonalý prehľad vo vínach, remeselných pivách a džúsoch, v kombinácii s výnimočným talentom na ich párovanie s jedlom, z neho robia diamant reštaurácie.

Chute z celého sveta:

Keď umelec vlastní michelinskú reštauráciu
Francúzsky šarm v gastronómii
Alpský kulinársky zážitok hľadajte na zámku

Facebook Comments