O čo ide: Prezývali ho Posledný Viking alebo Muž, ktorý nevedel byť druhý. Nórsky dobrodruh Roald Amundsen zapĺňal prázdne miesta na mape sveta, ako prvý dobyl južný pól a dosiahol obidva póly zemegule. Aký však bol v skutočnosti? Tento film zachytáva nielen jeho neuveriteľné výpravy, ale odhaľuje aj súkromie a kontroverznú osobnosť legendárneho objaviteľa vrátane menej známych skutočností, ako bol jeho vzťah s bratom alebo milostné aféry.

Foto: reprofoto YouTube / Get Norge

Zo zákulisia: Kto iný by mal vytvoriť strhujúci filmový portrét slávneho Nóra než nórsky režisér? Na túto neľahkú úlohu sa podujal Espen Sandberg (Kon-Tiki, Piráti Karibiku: Salazarova pomsta), ktorý sa nebál ani zobrazenia temnejších stránok Amundsena. Ten mal v sebe obrovské odhodlanie, zároveň bol však priveľký rojko. Jeho realita sa nezlučovala s tou, ktorú vnímal jeho praktický brat Leon a tento film popisuje aj ich zložitý vzťah. Práve Leon bol tým, kto sa staral o organizáciu výprav a najmä o ich financovanie. Po viac než dvadsiatich rokoch spolupráce sa ich vzťah náhle skončil. A práve preto sa tvorcovia rozhodli tento film pomenovať Amundsen a nie Roald. Má tak byť poctou aj jeho bratovi. Amundsen neustále vylepšoval vybavenie na cestu. Snažil sa dosiahnuť maximálnu ochranu pred mrazom, pričom vedomosti čerpal od domorodcov z polárnych oblastí. Cenné skúsenosti o kožušinovom oblečení a použití psích záprahov získal napríklad od Inuitov. Vo filme je kladený veľký dôraz na to, aby bolo použité autentické vybavenie, ošatenie a rekvizity.

Foto: reprofoto YouTube / Get Norge

„Je to skoro, ako byť doma v obývačke,“ zažartoval si jeden z hercov, keď stál v snehu zabalený v kožušinách od hlavy až po päty a okolo behal filmový tím, v ktorom mnohí v dôsledku nízkych teplôt drkotali zubami. Film sa natáčal viac než 40 dní a z toho 25 strávili filmári v Česku. Diváci tak môžu v nórskom kráľovskom paláci spoznať pražský Žofín a výpravu nevítali po návrate z ciest davy nórskych občanov v Osle, ale českí komparzisti v Prahe. „Nábrežie Vltavy presne zapadlo do nášho konceptu a dokonale zastúpilo nábrežie v Osle,“ okomentoval natáčanie producent Espen Horn. Navyše v úlohe jedného z členov Amundsenovej výpravy sa objaví český herec Vojtěch Kotek.

Foto: reprofoto YouTube / Get Norge

Koho uvidíte: Pål Sverre Hagen, Katherine Waterston, Mads Sjøgård Pettersen, Ole Christoffer Ertvaag, Christian Rubeck, Vojtěch Kotek
Žáner: životopisná dráma
Slovenská premiéra: 26.12.2019

Tipy, na čo ísť do kina:

Jumanji má pre vás pripravený Ďalší level
Bitka o Midway: Vojnová dráma podľa skutočných udalostí
Le Mans ´66: Strhujúci príbeh automobilovej rivality

Facebook Comments