Niektorí politici a skeptici označujú globálne otepľovanie ako konšpiračnú teóriu v súvislosti s ovplyvňovaním človeka. Kde je podľa vás pravda?
Naopak, tzv. klimaskeptici vytvárajú konšpiračné teórie, ktorými klimatickú zmenu popierajú a považujú ju často za nejaké sprisahanie proti slobodnému trhu. Popieranie klimatickej zmeny však nie je jedinou konšpiračnou teóriou. Na internete a v rôznych konšpiračných médiách je dnes šírených množstvo rozličných dezinformácií. Konšpiračné teórie nemajú vedecký základ a sú vykonštruované s rozličným zámerom. Vo vede však platia určité pravidlá, každá vedecká teória musí byť dokázaná faktami a musí prejsť oponentúrou a diskusiou. Pri konšpiračných teóriách žiadne pravidlá neexistujú a v podstate možno šíriť hocijakú dezinformáciu.

Zmena klímy sa často skloňuje s roztápaním ľadovcov v Grónsku a zmenšovaním ľadovca Huascarán v Peru. Aká situácia je tam teraz a čo hrozí, ak sa ich topenie urýchli?
V súčasnosti sa topia najmä vysokohorské ľadovce, čo môžeme pozorovať najbližšie v Alpách. Topia sa aj kontinentálne ľadovce (Grónsko, Antarktída), ich topenie však nie je momentálne až také dramatické, no pri ďalšom očakávanom oteplení sa topenie urýchli a hladina morskej vody sa zvýši, zatopené budú rozsiahle oblasti, kde dnes žijú desiatky miliónov ľudí. Taký vývoj je možný už v druhej polovici tohto storočia.

Odborníci varujú, že ak priemerná teplota na Zemi rapídne stúpne, máme problém. Kde je tá krízová hranica a čo v rámci klimatických zmien ľudstvo najviac ohrozuje?
Veľmi kritické bude, ak sa globálna teplota zvýši o 5 °C, viaceré oblasti hlavne v Afrike a Ázii sa tak stanú neobývateľné, čo môže postihnúť až miliardy ľudí. Zároveň sa môžu spustiť aj tzv. kladné spätné väzby a  podmienky života na Zemi sa rapídne zhoršia, môže sa zmeniť aj chemické zloženie zemskej atmosféry, čo by znamenalo, že väčšina živých organizmov by na Zemi vyhynula, také prípady sa už v geologických dobách vyskytli.

Sú podľa vás riešením konferencie, kde sa štáty (nezáväzne) dohadujú na obmedzení priemernej teploty?
Medzinárodné konferencie o zmene klímy doteraz zatiaľ neviedli k žiadnym reálnym výsledkom, koncentrácia oxidu uhličitého sa, naopak, stále zvyšuje. Nie je ani predpoklad, že sa na tom v budúcnosti niečo zmení.

Aký máte názor na elektromobilitu?
Elektromobilitu podporujem, voči životnému prostrediu je oveľa šetrnejšia a prináša aj množstvo ďalších výhod. No sama osebe nedokáže výraznejšie zredukovať spotrebu fosílnych palív, znížiť sa musí celková spotreba a tiež správanie ľudstva, namiesto konzumu treba uprednostňovať alternatívny životný štýl.


Mohlo by vás zaujať:

Klíma sa mení. Hrozí, že vína budú chutiť celkom inak
Vydržia lesy odolávať týmto zmenám?
Legendárny Matterhorn zrejme stratí svoj neobvyklý tvar

Facebook Comments