Skvelý a úprimný Diamond
Jared Diamond je profesorom geografie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles a zaoberá sa tiež ekológiou a evolučnou biológiou. Získal už Národnú medailu za vedu Spojených štátov i Pulitzerovu cenu za literatúru faktu. Čitateľov zaujal ako autor bestsellerov Osudy ľudských spoločností a Kolaps, v ktorých zmenil naše chápanie vzostupov a pádov ľudskej spoločnosti. Svoju monumentálnu trilógiu zakončuje dielom Otrasy: Ako národy riešia svoje krízy, v ktorom vysvetľuje, akým spôsobom sa niektoré národy dokázali vyrovnať s krízami a prečo dokázali prijať selektívne zmeny. Diamond porovnáva, ako sa podarilo šiestim krajinám prekonať krízy, pričom sa oblúk jeho výkladu klenie od vynúteného otvorenia krajiny, ako to bolo v prípade Japonska, cez útok Sovietskeho zväzu proti Fínsku, krvavé puče v Čile a v Indonézii, až po spoločenské transformácie v Austrálii a v Nemecku po druhej svetovej vojne. Analyzuje, akým spôsobom jednotlivé krajiny dokázali identifikovať svoju krízovú situáciu, ako si ju dokázali uvedomiť, akým spôsobom prijímali bolestné opatrenia na ich prekonanie, ako dokázali byť voči sebe úprimné.
JARED DIAMOND: OTRASY. AKO NÁRODY RIEŠIA SVOJE KRÍZY
Premedia, 2019

Dáta, ktoré pomôžu
Kniha s podtitulom Big data, new data, a čo nám internet môže prezradiť o tom, kto skutočne sme, ponúka fascinujúce nahliadnutia do všetkého, od ekonómie po etiku, šport, od rasy po pohlavie. Aké percento bielych voličov nehlasovalo za Baracka Obamu, pretože je čierny? Ovplyvňuje to, kam chodíte do školy, akí ste v živote úspešní? Uprednostňujú rodičia tajne synov pred dcérami? Ako pravidelne klameme o našom sexuálnom živote a kto si menej verí, keď ide o sex, muži alebo ženy? Seth Stephens-Davidowitz skúma tieto otázky a ponúka odhalenia, ktoré nám môžu pomôcť lepšie porozumieť sebe a nášmu životu.
SETH STEPHENS-DAVIDOWITZ: KAŽDÝ KLAME
Lindeni, 2019

Na stope nepriateľa
Každý z legendárnych kriminálnikov ako Al Capone či Pablo Escobar mal v pätách muža s nachystanými želiezkami. V prípade narkobaróna Joaquína Archivalda Guzmána- Loeru, teda El Chapa, bol týmto mužom špeciálny agent amerického Národného úradu pre kontrolu obchodu s drogami (DEA) Andrew Hogan. Ten sa v roku 2006 v Arizone ocitol vo víre života agenta v utajení. Vtedy ešte netušil, že sa dostane na stopu Guzmána, hlavy sinalojského kartelu. Ak chcel El Chapa dostať, musel sa s rodinou presťahovať do Mexika, infiltrovať sa do El Chapovej sofistikovanej komunikačnej štruktúry a odhaliť rafinovanú sieť úkrytov…
ANDREW HOGAN A DOUGLAS CENTURY: LOV NA EL CHAPA
Ikar, 2019

Debut japonského Kafku
Kultový japonský spisovateľ Haruki Murakami je slovenským čitateľom už dôverne známy. Teraz ich poteší vydanie jeho debutových noviel Pozoruhodné diela, nazvané Počúvaj pieseň vetra a Pinball 1973, ktorými sa začala kariéra jedného z najuznávanejších súčasných spisovateľov. Hrdinovia oboch príbehov o osamelosti, posadnutosti a erotike sú bezmenný rozprávač a jeho priateľ Krysa, stojaci na prahu dospelosti. Aj pre tieto autorove rané prózy sú typické charakteristické znaky jeho neskorších kníh, ktoré sa vyznačujú až surrealistickým vnímaním reality a často surovou zápletkou.
HARUKI MURAKAMI: POČÚVAJ PIESEŇ VETRA, PINBALL 1973
Slovart, 2019

Vraždenie v Montreale
Štvrtá kniha so svojráznym vyšetrovateľom Marekom Wolfom. Ten sa opäť ocitá v Kanade, hoci to už nemal v pláne. Jeho názor zmenil vrah, ktorý mu poslal fotku z miesta činu s odkazom: Chceš poznať pravdu o svojom otcovi? Musíš sa vrátiť do Montrealu. Montrealskému podsvetiu kedysi vládol mafián Anthony Rizzo. Teraz je však už za mrežami a jeho posluhovači sa rozpŕchli. Na povrch však vyplávajú staré hriechy a na vrahovom zozname pribúdajú obete. Vraždy spolu zdanlivo nesúvisia, no Marek odhaľuje, že všetky obete pracovali pre Rizza. Čo s tým všetkým má spoločné jeho otec a aká je pravda, ktorú vie o ňom len vrah?
FRANTIŠEK KOZMON: VLK
Ikar, 2019

Hosť, ktorý zatrasie svetom
Originálny, vtipný a zábavný román o narušených spoločenských štruktúrach a kultúre kolísajúcej na hrane poriadku a úpadku. Reštaurácia The Hills v Osle má charakter. V polovici 19. storočia ju založil Angličan Hill. Všetko o nej a jej návštevníkoch sa dozvieme z rozprávania čašníka, záhadnej postavy, ktorá však o sebe neprezradí vôbec nič. Nevieme dokonca ani to, ako sa volá. No vnútri podniku panuje osvedčený poriadok, a zvonka sem prenikne len máločo. Hrozba nepokoja a zmeny sa však jedného dňa predsa len objaví v podobe nečakaného hosťa…
MATIAS FALDBAKKEN: REŠTAURÁCIA THE HILLS
Lindeni, 2019

Rekordy s novinkami
Najslávnejšia kniha mapujúca rekordy je tu znovu a v súčasnosti vychádza rekordný 66. ročník. Guinness World Records 2020 je plná zaujímavých noviniek. Jednou z nich je znak PLAY pri vybraných rekordoch. Ak ho uvidíte, môžete ísť na webovú stránku knihy rekordov a pozrieť si bonusové video. Ďalšou novinkou je ikonka 100 % – vďaka nej objavíte skutočnú veľkosť niektorých najväčších či najmenších rekordmanov. Okrem toho zistíte, aký rekord sa prekonal v deň vašich narodenín, aká je najväčšia pizza na svete. Priestor dostali aj slovenskí rekordéri, medzi nimi aj Peter Sagan.
GUINNESS WORLD RECORDS 2020
Slovart, 2019

Dobrých kníh vám vieme predstaviť viac:

Radšej dobrá kniha v ruke, ako hádavá žena v posteli
Študoval desivé vraždy, pútavý výsledok si teraz môžete prečítať
Zaujímavé tipy na jesenné čítanie pre chlapov

Facebook Comments