Pôvodne bola postavená na území susedného Moldavska počas vlády panovníka Petra I. Kvôli nedostatku presných historických zdrojov sa dodnes nevie, kto začal so stavbou. Náznaky poukazujú na možnosť nemeckých rytierov, ktorí mali z nej mali chrániť územie od barbarských vpádov do Transylvánie.  Stavba bola kľúčovým prvkom v obrannom systéme okolia. Pevnosť bola rozšírená a vylepšená v 15. storočí Štefanom Veľkým. Zraniteľná bola zo severnej strany, ale časom sa obrana vylepšila.

Vchod do pevnosti je strategicky vyvýšený a dá sa k nemu dostať len po drevenom moste položenom na jedenástich vysokých štvorcových stĺpoch. Posledná časť mostu medzi baštou a najbližším stĺpom sa dala zdvihnúť. Obrancovia sa tak mohli v prípade núdze lepšie brániť proti klasickým útokom. V minulosti ich Neamt zažil niekoľko.  V 18. storočí ale nariadil zničenie dobytej pevnosti moldavský princ Mihai Racoviță. Tá rýchlo stratila svoj politicko-vojenský význam a proces degradácie sa zvyšoval vplyvmi prírodných faktorov s činnosťou obyvateľov mesta, ktorí by brali kamene na svoje domy a pivnice.

Spomienky na Neamt sa objavili aj v niekoľkých literárnych dielach. Možno saj tie majú svoj pozitívny podiel na tom, že sa zabránilo najhoršiemu a objekt sa začal opravovať. Od polovice 19. storočia sa pevnosť stala symbolom slávnej histórie rumunského ľudu.  Dňa 4.7. 2009 bola po rekonštrukcii otvorená pre turistický ruch. Od roku 2015 je  zaradená do Zoznamu historických pamiatok v okrese Neamt.

K téme:

Hrady a zámky Európy: Heeswijk
Hrady a zámky Európy: Blarney
Hrady a zámky Európy: Milazzo

Facebook Comments