Na sklonku druhej svetovej vojny ľahlo kompletne popolom, no dokázalo z neho povstať a o niekoľko dekád ho architekti pretvorili na svoje monumentálne ihrisko. Metropola neďaleko od Eindhovenu a Amsterdamu určite neposkytne nič, čo ukojí zvedavosť nadšenca histórie. Ale preto do Rotterdamu určite necestujete.

Vesmír architektúry
Ak chcete navštíviť mesto, ktoré vládne invenciou a modernou architektúrou, v Európe nič obdobné ani nenájdete. Predponu naj budete v tomto meste počuť veľmi často. Rotterdam sa pýši najväčším prístavom v Európe (svetové prvenstvo mu zobral len Šanghaj). Ak si ho chcete pozrieť z originálnej vtáčej perspektívy, určite zájdite na 185-metrovú vežu Euromast, ktorej výšku v Holandsku nič neprevýši. Na jej vrchol sa po menších skupinkách dostanete veľmi zaujímavým, moderným kruhovitým výťahom Euroscope. Je to naozaj zážitok – na panorámu Rotterdamu sa budete pozerať s úžasom v očiach. Samozrejme, ak vás nestihne dážď, potom uvidíte len obrysy budov medzi kvapkami na skle. Takže si tento výlet musíte naplánovať na priaznivé počasie. Rotterdam a jeho obrovský prístav plný veľmi zaujímavých (aj historických) plavidiel je ale najlepšie navštíviť pekne po starom – peši. Je to jednoducho mesto, kde každý rád zablúdi, a to i v lodiach samotných. Napríklad obrovská bývalá vlajková loď Holland America Line sa pretvorila na priestranný hotel s reštauráciou a skvelým tanečným klubom v retro štýle 50. rokov minuléh storočia. Nájdete ju v prístave Katendrecht.

Foto: Shutterstock

Svetové stavby
Rotterdam je však najmä miestom tvorivej explózie architektov svetového mena. Predháňajú sa tu vo veľkolepých stavbách či bizarných kúskoch. Najmä štvrť Blaakse Bos je oslavou modernej architektúry. Nájdete tu známe kockovité domčeky Kijk Kubus architekta Pieta Bloma. Do jedného z nich sa môžete v rámci prehliadky aj pozrieť. Šikmé tvary stien a okien sú naozaj odvážnou skúškou pre statikov. Stále je to ale malá porcia úžasu z miestnej architektúry. Tú si pre návštevníkov pripravili autori projektu obrovského trhoviska Markthal. Valcovitá presklená budova s veľkosťou dvoch futbalových ihrísk. Tržnica s rozlohou 4600 m2 vrátane plochy s veľkosťou 1600 m2, ktoré zaberajú reštaurácie, vás ohromí rovnako ako obrazce a maľby Arna Coenena na strope a stenách. Určite si tu kúpte jeden z miestnych holandských syrov, ale vysokú úroveň si tu drží aj množstvo kaviarní či bistier z blízkeho a ďalekého východu. Nájdete tu aj výborné „hotdogárne“ s miestnymi skvelými klobásami, kde si môžete vybrať až zo šiestich druhov.

Foto: Shutterstock

Viac než jedlo a nocľah
Ak vám ale chutí káva či viacchodové jedlo v reštauračných podnikoch, zájdite do centra mesta. Pozor ale na skutočnosť, že mnohé podniky tu otvárajú až od 16. h, takže obed si v mnohých z nich nedáte. Skvelého lososa a perfektný steak za priemerných 12 eur si ale doprajete na večeri v podniku Gastrobar Hartig. Vyskúšajte aj miestne remeselné pivko či víno z francúzskych viníc. Druhé najväčšie mesto Holandska ponúka aj širokú paletu ubytovacích zariadení, ktoré vás priamo nezruinujú. Priaznivých 64 eur za noc zaplatíte v príjemnom hoteli James Rotterdam v centre mesta a k tomu s bonusom krásneho výhľadu na okolie. Ak ale bažíte po väčšom luxuse a raňajkách doručených priamo na izbu, vyskúšajte Suite Hotel Pincoffs v mestskej časti Feijenoord. Pôsobí (na Rotterdam) historicky a vkusne luxusne. Za nocľah tu zaplatíte od 125 eur za noc. Hor sa mimo mesta Rotterdam má aj tú výhodu, že je len hodinu autom alebo vlakom od Eidhovenu a Amsterdamu, no oplatí sa isto navštíviť aj iné mestá, ktoré máte na dosah. Zážitkom je určite výlet do Haagu, kde si môžete zapózovať pred budovou súdneho dvora, no pokojne prekročte hranice a zavítajte do belgických Antverp. Tam si užijete to, čo v Rotterdame nenájdete – bohatú historickú štvrť a dejiny na každom kroku. Krásne mestečká však môžete navštíviť aj na holandskom dopravnom prostriedku číslo jeden – na bicykli. Len necelých pätnásť kilometrov od Rotterdamu nájdete mesto Delft – impozantné kostoly, námestia a kaviarne vám učarujú. Na dvojkolesovom  tátošovi sa tu budete cítiť ako miestny obyvateľ. Dokonca aj farára tu stretnete na bicykli.

ČO STE O ROTTERDAME ZREJME NEVEDELI

– Jedna z mála budov a areálov, ktorá prežila druhú svetovú vojnu, je miestna zoo.

– Bombardovanie prežila aj slávna budova z roku 1898, ktorú miestni obyvatelia poznajú pod názvom Biely dom.

– Známa budova Groothandelsgebouw z roku 1951 je postavená až dvesto firmami.

– Rotterdam síce nemá historickú štvrť, ale nachádza sa tu množstvo zaujímavých múzeí ako Múzeum poplatkov (Belastingmuseum van der Poel) a Múzeum  fotografie.


Spoznajte s nami ďalšie zaujímavé mestá:

Originálny závan Baskicka: Mesto so symbiózou starého a nového
V meste čarodejníc
Nórsko v mestskom vydaní: Sever zaujme v každom ročnom období

Facebook Comments