Najužší prieliv medzi svetadielmi je Bospor, ktorý leží medzi európskou a ázijskou časťou Turecka. V najužšom mieste má šírku 660 metrov.

Politický systém v Libanone stanovuje, aby bol prezident členom manoritnej katolíckej cirkvi, premiér príslušníkom sunnitskej a predseda parlamentu šiitskej vetvy islamu.

Na svete existuje viac ako 2000 druhov komárov.

Deň na planéte Merkúr je 2x dlhší ako jeho rok.

5 percent ľudí dokáže ohnúť palce tak, že sa nimi dotknú svojej ruky.

Tarantula dokáže prežiť bez jedla až dva roky.

Ľudia s nízkym sebavedomím kritizujú druhých o 80 percent častejšie, aby sa cítili múdrejší.

Zrecyklovaním jednej plastovej fľaše môžeme ušetriť energiu potrebnú na 6 hodinový chod 60-watttovej žiarovky.

Starí Číňania verili, že búrky vznikajú pri zápase nebeských drakov.

Za predchodcu croissantu sa považuje kipferl, to je sladké pečivo vyvaľkané do tvaru polmesiaca s hladkým povrchom a najčastejšie orechovou náplňou.

Jerseyská libra je platidlo ostrova Jersey, ktorý je súčasťou Spojeného kráľovstva. Ide o lokálny variant zákonného platidla kráľovstva, anglickej libry, na ktorú je pevne viazaná v pomere 1 ku 1.

Nozomi bola japonská kozmická sonda. V roku 1998 bola prvým pokusom iného štátu než Rusko a USA o dosiahnutie Marsu. Planétu minula o 894 km a ostala obiehať Slnko.

Srdce pumpuje krv pod takým silným tlakom, že by krv mohla vystreknúť až do výšky štvrtého poschodia.

5320 km meria jedna z najdlhších európskych ciest. Začína sa vo waleskom Holyheade a končí sa v ruskej Išimi.

Katalánčina je románsky jazyk, ktorý sa vyvinul z ľudovej latinčiny. Hovorí sa ňou najmä v Katalánsku, na Baleárskych ostrovoch či Valencii. Je úradným jazykom v Andorre.

Bitka pri Zente bola poslednou veľkou bitkou medzi kresťanskou Európu a Osmanskou ríšou v 17. storočí. Predstavuje jednu z najdrvivejších porážok v tureckej histórii.

33 km južne od Islandu sa nachádza novodobý sopečný ostrov Surtsey. Vznikol vulkanickou erupciou v roku 1963, priamo pred objektívmi fotoaparátov a kamier.

Fluorid sírový je bezfarebná plynná chemická látka. Má 6-krát väčšiu hustotu ako vzduch. Medzi ľuďmi je táto látka známa aj ako antihélium, keďže po vdýchnutí vytvára veľmi hrubý hlas.

ENISA – Európska agentúra pre bezpečnosť sietí a informácii bola založená 15.3.2004. Jej úlohou je zabezpečiť vysokú úroveň bezpečnosti sietí a prenášaných údajov.

Herakles je v gréckej mytológii syn boha Dia a Alkmény, dcéry mykénseho kráľa Elektryóna. Bol najväčší hrdina gréckych mýtov a bájí.

K téme:

Vedeli ste, že … koľko alkoholu obsahujú nealkoholické nápoje?
Vedeli ste, že … akú zvláštnu funkciu majú bankomaty Vatikánskej banky?
Vedeli ste, že … bankovky vlastne nie sú z papiera?

Facebook Comments