Zabudnite na reality show, filmy či seriály. Realita života v močariskách je omnoho zaujímavejšia. Aj život bežného rybára alebo majiteľa houseboatu žijúceho medzi vlhkom, komármi a bahniatkami vás dokáže strhnúť.

Močiarni ľudia
Harold so svojou ženou Margaret žijú podstatnú časť svojho života v drevenom dome v srdci jedného z najnehostinnejších močarísk v Severnej Amerike, v štáte New Orleans. Miestnym „močiarnym ľuďom“ sa tu hovorí cajun. „Život pri močiari vás naučí, že sa nemôžete spoľahnúť na rýchly zásah záchranky či pomoc susedov, keď si nájdete v posteli obrovského hada a doslova bojujete s moskytmi, ktorí vás žerú zaživa,“ povedal Harold pre portál vice.com. Do jediného malého obchodíku sa dostane Harold s manželkou len loďkou. Musia tu nakúpiť propánbutánové nádrže, olej a soľ. „Zabudnite na elektrinu či tečúcu vodu, variť musíte bez nich a dá to poriadne zabrať. Riešime každodenné útrapy, počas plavby člnom sa musíme vyhýbať hadom a aligátorom. Ten pocit slobody a života v divočine nám to vždy vynahradí,“ dodal Harold.

Stratiť sa v močiari nie je vôbec umením. Foto: Profimedia

Miestny rybár Jimmy Bourque o nástrahách neworleanského nehostinného močiara vie rozprávať do zbláznenia. „Vytiahol som spolu so sitkom na ryby mnohokrát i zamaskovaného hada. Už je to pre mňa bežná záležitosť. Treba byť jednoducho rýchlejší a príliš neprežívať to, že na vás všade číha smrť,“ povedal Bourque. Reportérka a dobrodružka Rachel Nederveld ušla len tak-tak smrti po tom, čo ju napadla smrteľne jedovatá zmija. Pre oblasť močiarov neďaleko Severnej Dakoty nič neobvyklé. „Bol skrytý v mojich topánkach. Začal syčať a ceriť tesáky, bolo to kto z koho. Mala som so sebou revolver, a tak som rýchlo utekala do houseboatu, do jednej miestnosti som zavrela môjho psa a vrhla som sa na hada. Plazil sa agresívne smerom ku mne, no nakoniec som mu niekoľkými ranami oddelila hlavu od zvyšku tela. Nebol to dobrý pocit. Nechcela som to spraviť, nezabila som nič živé, pokiaľ nešlo o lovenie pre potravu, no nemala som na výber,“ zverila sa novinárka na svojom blogu.

Foto: Shutterstock

Floridské mokrade
Možno ste čítali množstvo kriminálnych príbehov a trilerov, v ktorých nájomný zabijak alebo vrah odnesie svoju obeť do močiarov a tam ju chladnokrvne zabije. Skutočnosť je však viac rozmanitá. Profesionálny a bezcitný zabijak sa musí svojej obete zbaviť, pokiaľ teda nechce, aby polícia telo našla. Často sa tak stane i v neprípustných močiaroch. Tie totiž telo nerozložia, ale zakonzervujú ho. I keď telo nájdu aligátory, často sa pravda o tragédii dostane na povrch. Polícia v mokradiach Everglades, v štáte Florida pred pár rokmi takto našla roztrhané telo muža. Išlo pravdepodobne o rybára, ktorý sa v nekonečnom bahne a vlhkosti stratil. Možno to neznie akčne, keďže polícia nestíha profizabijaka, no samotné vyťahovanie tela alebo pátranie po stratených ľuďoch v močiaroch je vystrihnuté ako z poriadne napínavého filmu. „Naše policajné jednotky sú špeciálne vybavené na prácu v Everglades. Aligátory sú tu agresívne a nevyspytateľné, preto so sebou nosia profesionálne útočné pušky AR-15,“ povedal miestnym reportérom seržant Pablo Castaneda.

Pytón obrovský dokáže usmrtiť aj väčších predátorov. Foto: Shutterstock

Hadí zabijaci
Bežným obyvateľom Everglades sú, samozrejme aj spomínané hady. Tie sú ešte agresívnejšie než hrozivejší prehistorický tvor. Pytón obrovský si dokonca trúfne aj na aligátora. Ide o najväčšieho hada na svete, ktorý dorastá až do dĺžky osem metrov. „V oblastiach, kde ho lovci spozorovali, postupne zmizlo až 99 % stredne veľkých cicavcov. Jeho potravou sú králiky, medvedíci čistotní či dokonca aj menšie aligátory,“ píše portál US Today. Za ich premnoženie môžu miestni ľudia, ktorí si tohto hada kúpia a prekvapí ich, ako vie narásť. Nakoniec ho vypustia do močiar v Everglades a z domáceho zvieraťa sa stane obrovský predátor. Na Floride už existuje aj horúca linka, kde ľudia môžu výskyt tohto hada nahlásiť. „Je ale veľmi ťažké ho chytiť. Môžete sa dívať jeho smerom a neuvidíte ho. Je to majster v trpezlivom love a v maskovaní,“ povedal pre US Today miestny lovec David. Austrálske močiare majú zas iného pána, pytóna kobercového. Zaujímavosťou je, že za jeho agresivitu môžu aj drogovo závislí ľudia. Často sa totiž do odpadových vôd dostáva množstvo návykových látok, najmä metamfetamínov, ktorých sa zbavujú drogovo závislí, keď ich splachujú na záchodoch. Znie to absurdne, ale tento had vie drogy nasiaknuť svojou kožou. Po jednom takomto prípade museli experti hada podrobiť odvykacej kúre, pri ktorej bol pytón nesmierne agresívny a náladový.

Močariská v Everglades sú aktraktívne aj pre turistov. Foto: Profimedia.sk

Tajomné múmie
Močiare nie sú zaujímavé len vďaka svojim „obyvateľom“. Majú vlastnosť, ktorá stále neprestáva fascinovať vedcov. Ide o mumifikáciu a spomínané konzervovanie. Voda z močiarov totiž obsahuje poriadne množstvo rašelinových kyselín. Rast baktérií je tu spomalený, a tak sa živočíšne, ale aj ľudské telá rozkladajú pomalšie. Najmä v severných častiach Európy sa našli relatívne zachované pozostatky ľudí, ktorí zahynuli pred viac ako dvetisíc rokmi. Najznámejší je asi prípad Grauballského muža, ktorého našli neďaleko rovnomennej dedinky v Dánsku. „Má fúzy, zuby, vrásky, vlasy a stále ten istý výraz. Už dvetisíc rokov,“ povedala pre český Radiožurnál Pauline Asinghová, kurátorka Moesgaardského múzea, kde je tento muž vystavený. Forenzní experti zisťovali pôvod jeho smrti. Pravda je ako vystrihnutá zo severského trileru. „Jeho vrahovia ho vzali do močiara, neďaleko miesta, kde žil. Udreli ho do nohy a on spadol na kolená. Za ním stál muž, pravou rukou vytiahol nôž a podrezal mu krk. Rezol veľmi hlboko, krv sa začala rozlievať do vody. Telo muža potom hodili do vykopanej jamy v močiari,“ dodala Asinghová. Vedci okrem iného zistili aj to, čím sa zavraždený muž stravoval a že trpel i obrovskou bolesťou zubov. Pre zavraždeného boli posledné sekundy života peklom, no slovo peklo sa pri močiaroch spomína veľmi často v inej súvislosti. Pri vypuknutí požiarov.

Peklo a bludisko
„Požiar patrí k močiarom rovnako ako hady a aligátory,“ povedal geológ Brian K. Meyer pre portál ajc.com. Močiarna rašelina je prudko horľavý materiál, pridajte ešte metán a horiacu apokalypsu máte na svete. Presne to videli hasiči pred pár rokmi pri požiari v prírodnej rezervácii Okefenokee v Južnej Georgii. Päťsto profesionálnych hasičov, niekoľko vrtuľníkov a buldozérov týždne zápasili s peklom v močiaroch. Už pred takmer desiatimi rokmi tu požiar spustošil 120- zo 165-tisíc hektárov plochy. Močiare a mokrade však nenájdeme len v USA či ďalekom severe. Aj naši západní susedia sa často musia brodiť nehostinným i horľavým prostredím plnom metánu, rašeliniska a vlhkosti. Obeťami sa často stávajú tí, ktorí majú byť záchrancami.

Požiar v národnom parku Okenfenokee, v americkom štáte Georgia.

„Policajná jednotka stopovala močiarom pri obci Prameny muža, ktorý chcel spáchať samovraždu. Nakoniec však aj dvaja policajti uviazli v močiari, išlo im o život a sami si museli privolať pomoc hasičov,“ písali miestne noviny. Záchranárske zložky sú priamo školené na podobné zásahy a majú k močiarom rešpekt. V českom regióne Domažlicko sa zase pred úsvitom stratili dvaja hubári, ktorí so svojimi synmi zablúdili do miestnych močiarov. Po nezvestných pátral aj policajt so špeciálne vycvičeným psom, ktorý sa nakoniec osvedčil ako účinnejší, než špeciálne termokamery a zariadenia na nočné videnie. Močiare sú veľmi dôležitou súčasťou nášho ekosystému. Množstvo chránenej fauny i flóry tu vytvára svoj vlastný svet. Svet, ktorý človek často podceňuje, ale dokáže využiť i vo svoj prospech.

Bahenné fikcie
Televízna stanica History Channel vie, ako urobiť z nezvyčajných ľudí a profesií skvelý vývozný artikel. Dokázala to aj v podobe obľúbenej reality show Močiarni ľudia (Swamp people). Takzvaní cajuni tu zažívajú útrapy a radosti spojené so životom v najväčšom americkom močiari v štáte Louisiana. Lovia, hádajú sa, bojujú o život a medzi sebou aj o skvelý úlovok. Ibaže..nie. Avšak nedávno sa objavili správy, že celá táto reality show je viac-mennej podvod a len sa hrá na realitu. Teda aspoň niektoré scenáre, ktoré na obrazovke vidíme, sú pre zvýšenie napätia prifarbované. Najmä lovenie aligátorov budilo podozrenia a podľa mnohých investigatívcov vidíme prosto len lovenie aligátora, ktorý je už dávno po smrti. Tvorcovia sa ale bránia argumentom, že i tak ide o jednu z najrealistickejších televíznych šou na svete. Reálne zápasy s predátormi močiarov jednoducho vynechávajú pre bezpečnosť. Tak či onak ide o televízny hit, ktorý už od roku 2010 valcuje sledovanosť nielen v Severnej Amerike. Močiare hrajú hlavnú úlohu aj v inom televíznom projekte. Tu už môžeme hovoriť o čistej fikcii. Swamp thing je adaptácia DC komiksu, ktorá rozpráva príbeh vedkyne Abby Arcane (Crystal Reed) ktorá zistí že jej zavraždený kolega Alec (Andy Bean). Zistí, že nie je taký mŕtvy ako predpokladala. Stalo sa z neho močiarne monštrum, ktoré oplýva veľkou silou, odolnosťou a túžbou pomstiť sa. Močiare sú v tomto príbehu zobrazené veľmi dômyselne – ako žijúci organizmus a tajomná sila prírody. Natáčanie sa uskutočňovalo v Severnej Karolíne. Tento štát nakoniec aj tvorbu ďalších epizód stopol (je ich zatiaľ len 10), keďže filmárom neposkytol viac financií. I napriek tomu ide o veľmi zaujímavý fiktívny pohľad na atmosféru temných močiarov na východnom pobreží USA.

Mohlo by vás zaujať:

Opustené miesta lákajú nielen pravých dobrodruhov
Krásnohorská jaskyňa: Pre dobrodruhov!

Facebook Comments