K takémuto vnímaniu v očiach verejnosti určite napomohol aj kultový americký film Big Lebowski, v ktorom je práve bowling spestrením života tak trochu zavalitých hlavných hrdinov.

Bowling si tak musel prejsť podobnou cestou ako šípky či biliard, ktoré boli v minulosti vnímané len ako „krčmové“ športy. História bowlingu pritom siaha minimálne do 14. storočia, pričom už starovekí Egypťania poznali hru, ktorú môžeme považovať za akéhosi predchodcu bowlingu. V závislosti od počtu kolkov rozlišujeme viacero variantov bowlingu, avšak najčastejšie sa toto označenie vzťahuje na hru s desiatimi kolkami rozostavenými do trojuholníka, ktoré musí hráč zraziť bowlingovou guľou s otvormi na palec a dva prsty.

Foto: PBA Media Gallery

Zemou zasľúbenou je USA
Najväčšiu popularitu si bowling získal v Spojených štátoch amerických, kde si ho na rekreačnej úrovni aspoň občas zahrá 70 miliónov ľudí – od detí až po seniorov. Zhruba každý piaty Američan tak pozná minimálne základy tejto športovej hry. Práve prítomnosť takéhoto početného zázemia umožnila vznik Profesionálnej bowlingovej asociácie (PBA) a organizovanie turnajov so zaujímavými finančnými prémiami. V PBA je združených zhruba 4300 bowlerov zo 14 rôznych krajín sveta. Najviac ich je pochopiteľne z USA, no svoje zastúpenie majú aj štáty ako Čína, Fínsko, Kolumbia či Južná Kórea. Nie všetci členovia asociácie sú profesionálmi, ktorí sa živia hraním bowlingu. Patria sem totiž aj inštruktori tohto športu či majitelia bowlingových centier. Za profesionálnych bowlerov, ktorí si zarábajú hraním na najvyššej svetovej úrovni, môžeme považovať len niečo menej ako stovku hráčov. Počas sezóny sa zúčastňujú turnajov najvyššej PBA Tour, ktorých býva zhruba tridsať ročne. Drvivá väčšina z nich sa koná v USA, v roku 2019 sú výnimkou iba štyri podujatia vo Švédsku, Thajsku, Kuvajte a Číne. Víťazi turnajov PBA Tour získavajú odmeny zväčša  na úrovni 20 000 – 30 000 amerických dolárov.

Rovnako ako tenisti či golfisti, tak aj bowlingoví profesionáli majú svoje štyri veľké podujatia, ktoré sú považované za vrcholy sezóny. Sú nimi USBC Masters, PBA World Championship, Tournament of Champions a US Open. Rozdávajú sa na nich najväčšie odmeny, pričom víťaz si z nich odnáša minimálne 50 000 dolárov.

Foto: PBA Media Gallery

Gepard, zmija, škorpión, žralok a chameleón
Každá bowlingová dráha má konštantnú dĺžku 60 stôp (v prepočte 18,3 metra) a tvoria ju drevené parkety, avšak podmienky na jednotlivých dráhach bývajú značne odlišné. Každá dráha je pokrytá vrstvou oleja, ktorá slúži jednak ako ochrana pred zničením, na druhej strane však výrazne ovplyvňuje pohyb bowlingovej gule. Bowleri radi používajú prirovnanie, že nehrajú na basketbalovej palubovke, ktorá je v každej hale viac-menej rovnaká, ale skôr na golfovom ihrisku, kde je každá jamka jedinečná. Rôzne typy olejov totiž spôsobujú odlišný pohyb gule a vyžadujú inú techniku. Na profesionálnej úrovni zohráva schopnosť prispôsobiť svoju hru použitému typu oleja kľúčovú úlohu. Na turnajoch PBA Tour sa používa päť odlišných typov olejov, ktoré sú známe pod označeniami gepard, zmija, škorpión, žralok, chameleón. Každý má iné vlastnosti a aplikuje sa na odlišnú časť dráhy. Aby mohli hráči vidieť, či je napríklad dráha naolejovaná rovnomerne po celej šírke alebo sa viac oleja nachádza v strede dráhy, používa sa kontrastné modré zafarbenie. Navyše, podmienky sa menia aj pribúdajúcim časom, keďže každý hod svojou troškou pozmení rozvrstvenie oleja. Keďže väčšina hráčov sú praváci, býva z pravej časti dráhy olej aj skôr zošúchaný.

Foto: PBA Media Gallery

Legenda zarobila viac ako 4 milióny
Za najväčšiu legendu tohto športu je považovaný dnes 59-ročný Američan Walter Ray Williams, ktorý počas svojej kariéry získal rekordných 47 titulov na turnajoch PBA Tour a na odmenách zarobil viac ako štyri milióny dolárov. Profesionálne sa začal bowlingu venovať v roku 1980 a podujatí najvyššej úrovne sa zúčastňuje dodnes. Okrem toho však štartuje aj v sérii určenej pre hráčov nad 50 rokov.

Foto: PBA Media Gallery

„My bowleri máme medzi ľuďmi tak trochu zlú povesť a mnohí nás ani nepovažujú za športovcov. Čo však definuje športovca? Je pravdou, že bowling  nie je až taký fyzicky náročný ako mnohé iné športy, stále si však vyžaduje niektoré jedinečné fyzické predpoklady. Musíte mať napríklad silu v ruke, ramene a kolenách, ale aj dostatočnú presnosť. A práve tieto atribúty potrebujú aj športovci z mnohých iných odvetví,“ vyjadril sa Williams pre magazín Sports Illustrated. Pozoruhodné je, že rodák z Kalifornie je taktiež šesťnásobným majstrom sveta v ďalšom netradičnom odvetví – hode podkovou.

K téme:

Epické: Bowling naopak!

Facebook Comments