Na svete sú milióny ľudí, pre ktorých je podobný pravidelný pohyb v meste neodmysliteľný. Lenže tento zvyk má svoje ale. Pokiaľ športujete na miestach so znečisteným (rušné mestské ulice) alebo zle  filtrovaným vzduchom (posilňovne), tak je to skôr na škodu.

Vedci z Južnej Kórey sa vo svojej štúdii, uverejnenej aj na dailymail.co.uk, zaoberali účinkami tuhých znečisťujúcich látok (PM) – spaliny z naftových motorov a kachlí na drevo na zdravie. Počas cvičenia sa naša dychová frekvencia  zvyšuje, čo znamená, že viac znečisteného vzduchu prijímame hlbšie do pľúc. Štúdiou zistili, že zlá kvalita ovzdušia môže byť spojená s oveľa vážnejšími zdravotnými problémami. „Je to spojené so zvýšením astmy, chronickej bronchitídy, chronických srdcových chorôb, mozgovej mŕtvice a demencie,“ hovorí profesor Ian Colbeck, odborník na znečistenie z univerzity v Essexe.

Vonku či dnu?
Dať radšej prednosť domácemu stacionárnemu bicyklu alebo bežeckému pásu vo fitku? Pre ľudí s pľúcnymi ochoreniami (napr. chronická obštrukčná choroba pľúc) je pri stúpajúcej úrovni znečistenia odpoveď – áno. „Dýchanie v špinavom vzduchu môže spôsobiť príznaky, ako sú podráždené dýchacie cesty, pocit dychu a kašeľ,“ hovorí Harriet Edwards. To isté platí pre ľudí so srdcovo cievnymi ochoreniami. Keď už človek cvičí v meste, počas rušnej premávky by mal radšej voliť dobre klimatizované posilňovne s dobrou vzduchotechnikou. Pokiaľ chce cvičiť vonku, mal by si vybrať časti mesta vzdialené od dopravných tepien a ďalším zdrojom znečistenia a športovať v dobe, kedy je doprava minimálna a vzduch najčistejší.

Mohlo by vás zaujať:

Bolesť na rakete: Ak ju podceníte, riskujete problémy
Fajčíte a mávate psychické problémy? Tak by ste mali vedieť…
Ako môže pomôcť ranný beh pri cukrovke?

Facebook Comments