Nie je to tak dávno, čo sa adrenalínový športovec Daryn Webb rozhodol povýšiť surfing na novú úroveň. Morské vlny alebo piesočnaté duny vymenil za sírou páchnuce svahy. Nakazil tým dokonca celý svet. Toto šialenstvo vzniklo pred pätnástimi rokmi v Nikarague na sopke Cerro Negro neďaleko mesta Leon.

Láva pod nohami
Vulkán je stále aktívny, takže adrenalín tu je doslova cítiť v kostiach každého surfera. Dokonca televízna stanica CNN zaradila surfovanie v Cerro Negro do svojho rebríčka „50 vecí, ktoré určite musíš skúsiť pred svojou smrťou“. Sú dve možnosti, ako sa spustiť po vulkáne. Buď si sadnete na drevenú dosku s opratami, alebo skúsite nebezpečnejší variant na dvoch nohách, ktorý už potrebuje poriadnu zdatnosť. To však neznamená, že samotné spustenie sa „po zadku“ je bezpečné. Nemáte tu brzdy a spomaľovať a usmerňovať jazdu môžete len rukami, na ktorých máte špeciálne hrubé žiaruvzdorné rukavice.

Foto: Shutterstock

Riziko na každom úseku
„Tento svah neodpúšťa. Nie je to ako spustiť sa po snehu. Sám som zažil pád, pri ktorom ma povrch vulkánu takmer oskalpoval,“ píše svoje dojmy surfer Matthew na stránke expertwagabond.com. Samotná doska musí mať presne zhotovené časti z dreva a spodok s kovovým vystužením. Na ňu sa pokladá aj špeciálna plastická hmota, znižujúca trenie a zvyšujúca rýchlosť. Musíte ju ale vždy meniť, keďže po dvoch jazdách jednoducho zhorí. „Oblečený ste ako požiarnik s potápačskými okuliarmi. Dolu idete často naslepo, no musíte si dávať pozor, či sa neprevrhnete, je to to najúžasnejšie, čo som zažila,“ zverila sa fanúšikom na svojom YouTube kanáli surferka Holly Beck.

Hostel pre surferov
Pre Cerro Negro je typický volcano boarding aj vďaka neďalekému Bigfoot hostelu v Leone. Nájdete tu požičovňu surfov, oblečenia a samotní zamestnanci organizujú vždy o deviatej ráno výlety na úpätie vulkánu. Všetky potreby od surfov až po rukavice aj vyrábajú. Za jeden výlet pre maximálne päť ľudí zaplatíte približne 35 eur (v cene je sprievodca, drink a zapožičanie pomôcok vrátane surfu), na vrchol vulkánu vyšliapete za trištvrte hodiny a po krátkych inštrukciách a nasadení všetkých ochranných pomôcok sa najprv spustíte po miernejšej časti svahu, aby ste sa postupne mohli zdokonaľovať. Skúsení jazdci dosahujú rýchlosť okolo 60 km/h, no otec tohto športu Daryn Webb vytvoril svetový rekord v hodnote až 97 km/h bez zranenia.

Nič pre ustráchaných
Volcano boarding na Cerro Negro je podľa zakladateľa tohto športu jediné miesto, kde si ho môžete užiť na najvyššej úrovni. „Tento vulkán je z geologického pohľadu bábätko. Má preto špecifický povrch, aký na svete nikde inde nenájdete. Surfuje sa aj na iných vulkánoch, no nie je to ono,“ vysvetlil pre New York Times Daryn. Austrálčanov kamarát a organizátor výletov na Cerro Negro Timothy Brauning však netvrdí, že je tento šport bezpečný. „Keď takmer v 70-kilometrovej rýchlosti narazíte na nerovnosť, tak sa z vašej dosky stane vystreľovacia sedačka. Mňa vystrelilo tak, že som sa premenil na valiacu guľu a dolámal som si snáď každú kosť v tele,“ povedal pre portál New York Times. Šport sa ale vďaka ochranným oblekom a presným pravidlám zjazdu stal oveľa bezpečnejším než kedysi. Možno ste zvažovali niekedy surfovať po piesočnatých dunách, ba dokonca blate.

Foto: Shutterstock

Možností je veľa, no volcano boarding vám zaručí naozajstnú pekelnú jazdu!  Bezpečnosť tohto šialeného športu sa stále zdokonaľuje, no i tak ide o dosť riskantnú adrenalínovú zábavku bez toho, aby zjazd po sopečnom popole predsa len nebol taký vyhľadávaný.

Jazda života
Ako správne jazdiť a nezraniť sa? To je ten kumšt, na ktorý sa snažil prísť Daryn Webb niekoľko rokov. Najprv vybral jedinú regulárnu trať, kde vás mierny protisvah dokáže ubrzdiť. Vaše ruky či nohy totižto môžete na zabrzdenie použiť len vtedy, ak nenaberiete rýchlosť. Pri rýchlosti viac ako 50 km/h je akýkoľvek kontakt tela s povrchom rovnajúci sa pádu. Ani špeciálne nerozbitné  okuliare s dvojitou vrstvou a nehorľavý oblek vás neochránia pred všetkým. Najlepšie je vybaviť sa aj chráničmi kolien a lakťov. Pri prvej jazde sa takmer každý odvážlivec prevalí a ucíti priamo na tele spálený povrch vulkánu. V nižšej rýchlosti to nie je nebezpečné, no odreninám a nepríjemnému pocitu „havárie“ sa nevyhnete. Práve to robí volcano boarding takým unikátnym.

Komu ešte nestačil adrenalín:

Týmto borcom v krvi koluje čistý adrenalín
Nebezpečný adrenalín iba s tenkou čiarou pod nohami
Po ceste aj po vode. Obojživelník mieša adrenalín

Facebook Comments