No ak sa chcete vyhnúť návalu turistov, zavítajte na sever. Najlepšie do Baskicka a jeho najväčšieho mesta Bilbaa.

Španielsko takmer nikdy počas dovolenky nesklame. Viete, čo očakávať od Madridu Barcelony alebo pobrežných letovísk, ako sú Malaga či Cadiz. Mnohí však radi objavujú mestá, ktoré sú tvárne, flexibilné a neustále sa menia. Presne to definuje Bilbao.

Moderné s historickým
Moderná štvrť s neustále meniacim sa koloritom je v symbióze (nie v protiklade) s menším historickým centrom. Prechádzate tak medzi dvoma svetmi, ktoré sú však prepojené. Neviete sa zbaviť dojmu, že moderné budovy a historické stavby jednoducho patria k sebe. Modernej časti mesta dominujú architektonické skvosty a najmä Guggenheimovo múzeum, ktoré navrhol úspešný architekt Frank Gehry. Na jeho návštevu si vyhraďte minimálne tri hodiny. Pre obdivovateľov moderného génia je to povinnosť, podobne ako prechádzka po neďalekom Bielom moste. Na jeho konci vás omámi pohľad monumentálnej biznis budovy, zvanej Izosakiho dvojičky. Práve tie sú predelom a Rousi vstupnou bránou do historického centra Bilbaa. Vitajte v Casco Viejo. Malebná štvrť s malými budovami s pomaľovanými balkónikmi a menšími tradičnými obchodmi. Centrum ožíva vo večerných hodinách a najmä počas víkendov.

Foto: Shutterstock

Živé centrum
Námestiu Santiago dominuje rovnomenná katedrála z 13. storočia, ktorá v sebe skrýva románsky, gotický, ale i barokový sloh. Návštevu ani päť eur za vstup určite neoľutujete. Bilbao počas októbra zväčša ponúkne príjemné počasie a ustálené teploty okolo 20 stupňov. Cez deň tak pokojne posedíte na terasách, keďže na slnku je napríklad Pulperia Vermiteria Florines na námestí Corazon de Maria, kde vám ponúknu aj skvelé morské plody za veľmi nízke ceny. Na zapitie takého skvelého jedla sa určite hodí aj miestne šumivé víno txakoli.

Foto: Shutterstock

Pláže a relax
Babie leto v Baskicku je naozaj kúzelné, tak si doprajte oddych pokojne aj na jednej z neďalekých pláží. Na kúpanie to síce nebude, no pláž Playa Arrietara vás aj tak nadchne. Dostanete sa sem verejnou dopravou alebo len dvadsaťminútovou prechádzkou. Ubytovanie v Bilbau je o niečo lacnejšie ako vo väčších mestách Španielska, no stále sa o lacnom nocľahu nedá hovoriť. Ak preferujete bývanie v centre, dosť si priplatíte, no môžete nájsť aj útulný hotel, akým je napríklad Hotel Ripa. Skromnejšie izby sú dostačujúce a najkvalitnejší dvojlôžkový „apartmán“ tu stojí len 85 eur na noc. A pritom ste priamo v srdci starého mesta.

Pri návšteve Bilbaa určite nevynechajte mesto San Sebastian. Foto: Shutterstock

Čaro severu
Byť v Baskicku a neprezrieť si jeho lákadlá, je hriechom. Ako to býva u Španielov zvykom, majú výborne zvládnutú dopravnú infraštruktúru, takže vlakom i autobusom sa z Bilbaa dostanete skoro všade. Pokojne aj do hornatého kraja Kalábria. Určite tu ochutnajte po náročnej túre aj miestne červené vínko. Bilbao je síce najväčšie mesto v Baskicku, ale metropolou je San Sebastian. Síce je menšie, ale určite ho nevynechajte. Nájdete tu asi najviac michelinských reštaurácií na meter štvorcový v Európe a ak k tomu pridáte aj krásnu pláž La Concha či známy filmový festival, máte o výlet postarané. Ak vám vie skôr učarovať kúzlo malých miest, určite neobídete mestečko Haro. Preslávené je najmä malebnými vinicami a slávnymi vinárstvami. Bilbao a jeho okolie je jednoducho ideálna príležitosť na cestovanie pre tých, ktorí chcú spoznávať aj neznámejšie kúty Španielska, a to bez toho, že by ste sa obrali o skvelé zážitky.

TOTO STE O BILBAU ZREJME NEVEDELI

– Guggenheimovo múzeum navrhol Frank O. Gehry, ktorý stojí aj za projektom Tancujúceho domu v Prahe.

– Múzeum za tri roky prilákalo až 4 milióny turistov.

– Bilbao sa stalo aj dejiskom akčných scén pre bondovku Jeden svet nestačí a sci-fi Jupiter na vzostupe.

– Baskicko je rajom pre michelinské reštaurácie. Len v samotnom Bilbau je ich desať.

Zaujímavých miest sú na svete tisíce, napríklad …

Najmladšie staré mesto nájdete u našich susedov
Mesto s príjemnou príchuťou mora
Vilnius: Ideálne víkendové mesto v tieni velikánov

Facebook Comments