Je to príbeh o tom, ako konštruktér áut Carroll Shelby a britský jazdec Ken Miles postavia pre automobilku Ford revolučný pretekársky automobil Ford GT40, aby s ním zvíťazili nad Enzom Ferrarim v dvadsaťštyrihodinových pretekoch Le Mans v roku 1966.

Christian Bale sa musel kvôli svojej úlohe naučiť poriadne jazdiť. Foto: reprofoto YouTube / 20th Century Fox UK

O čo ide
Špičkový automobilový pretekár Carroll Shelby má vážne problémy so srdcom, ktoré mu stopnú kariéru. Stane sa preto automobilovým konštruktérom a členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles. Práve ich si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku postavili dokonalé pretekárske auto schopné poraziť Ferrari na okruhu Le Mans.

Zo zákulisia: Režisér James Mangold (Walk the Line, Logan: Wolverine) v projekte videl dve veľké výzvy. Príležitosť natočiť špičkové pretekárske scény, ktoré by divákov preniesli priamo do áut, a tiež možnosť zobraziť búrlivé priateľstvo medzi Shelbym a Milesom. Boli to výrazné osobnosti – Shelby bol tvrdý, ale neobyčajne sympatický, zatiaľ čo Miles bol úprimný až hrubý – ale spájala ich vášeň pre inováciu a nekonečná láska k pretekaniu.

Matt Damon si zahral bývalého pretekára a konštruktéra Carrolla Shelbyho. Foto: reprofoto YouTube / 20th Century Fox UK

„Le Mans ’66 je ten typ filmu, ktorý mi pripomína, prečo som sa vlastne stal súčasťou tohto priemyslu,“ vysvetľuje producent Peter Chernin, čo ho k filmu pritiahlo. „Je to veľký, emocionálny a osobitý zážitok, ktorý predstavuje všetky dôvody, prečo vlastne chceme sedieť v kine. Chceme toho byť súčasťou. Chceme byť dojatí, plakať, smiať sa… chceme sa inšpirovať.“ Hlavných hrdinov Shelbyho a Milesa stvárnili Matt Damon a Christian Bale. „Obaja sú neskutočne nadaní. Od začiatku bolo medzi nimi prirodzené kamarátstvo, ktoré sa, ako vidieť, prenieslo i na plátno,“ pochvaľuje si Mangold, ktorý od nich chcel, aby väčšinu šoférovania zvládli v reálnych vozidlách a na reálnom okruhu. Poriadne musel trénovať najmä Bale, a tak si ho pod svoje krídla zobral kaskadér Robert Nagle. „Christian sa do toho veľmi ponoril a má na to silné vlohy,“ hovorí Nagle. „Je najlepším hercom, akého som kedy učil šoférovať.“ Najnáročnejšou scénou filmu boli samotné preteky 24 hodín Le Mans. Bolo potrebné kvôli tomu naozaj veľa plánovať, no oplatilo sa. „Posledných 40 minút filmu je hlavne o týchto pretekoch a ja som naozaj chcel, aby si ho diváci prežili,“ dodáva Mangold.

Hrajú: Matt Damon (Jason Bourne, Pamiatkaári, Elysium, Dobrý Will Hunting), Christian Bale (Batman začína, Temný rytier, Equilibrium, Americké psycho)
Slovenská premiéra: 14.11.2019

Na dobré filmy sa oplatí chodiť do kina:

Sme vo vesmíre sami? Je to dobre, alebo zle?
Top Gun opäť štartuje motory: Cruise je späť!

Facebook Comments