Mladý Košičan, o ktorom môžeme smelo povedať, že je naším najväčším majstrom na skejte, má s touto športovou disciplínou na Slovensku veľké plány.

Tvojou najväčšou výzvou sú aktuálne budúcoročné olympijské hry v Tokiu. Ako odhaduješ svoje šance?
Vstupnou súťažou pre skejterov z celého sveta, ktorá otvára dvere po prvýkrát na olympiádu, je Street League, konkrétne jej tohtoročné kolo v Los Angeles. Tokio bude naozaj zaujímavé, pretože to bude prvá olympijská skúsenosť pre všetkých skejterov. Nechcel by som však na seba vyvíjať príliš tlak len preto, že to bude viac sledovaná udalosť. V prvom rade si to chcem užiť. Samozrejme, keď sa mi podarí ísť tam za Slovensko, bude to pre mňa obrovskou cťou. Ak by prišla medaila, uvedomujem si, že by to bol veľký impulz do budúcna, čo sa týka podpory skateboardingu na Slovensku.

Kde vidíš svoje miesto, keď raz ukončíš svoju profesionálnu dráhu a účasť na súťažiach?
Skateboarding je celý môj život a určite pri ňom ostanem. Keď už nebudem aktívne skejtovať, mám v pláne zužitkovať svoje skúsenosti a ponúknuť spoluprácu, či už Slovenskému rýchlokorčuliarskemu zväzu alebo Slovenskému olympijskému a športovému výboru, keďže skateboarding bude v budúcnosti, verím, aj z olympijského pohľadu čoraz atraktívnejšia disciplína. Mojou víziou je pomáhať zlepšovať podmienky pre mladých skejterov, organizovať súťaže, prinášať na Slovensko know-how, ktoré majú ostatné krajiny.

View this post on Instagram

📸 @eriktomasak #monsterenergy

A post shared by Richard Tury (@risotury) on

Máš aj niečo konkrétne „odkukané“ zo zahraničia?
Veľká vec by bola, keby sa u nás podarilo raz vybudovať, napr. podľa príkladov z USA či Holandska, indoorové, celoročne fungujúce tréningové centrum. Celý skateboarding  vo svete sa stále posúva, dnešné talenty sa učia oveľa rýchlejšie. Každou generáciou prichádzajú iné triky, resp. ich nové a ťažšie kombinácie. Je to prudko dynamický vývoj, ktorý budem určite aj v budúcnosti sledovať. Som však hrdý na to, že sa nám darí prinášať už dnes na Slovensko nové smerovanie skateboardingu ako športovej disciplíny.

Dokedy plánuješ ešte aktívne jazdiť na súťaže?
Myslím, že minimálne takých 10 rokov to ešte potrvá. Ale keď sa to skončí, aj naďalej si budem skejtovať len pre radosť. Určite plánujem ďalej rozvíjať aj naše podnikanie súvisiace so skateboardingom, ktoré mám už teraz s bratom paralelne rozbehnuté. Keď myslím dopredu na to, čo príde o pár rokov, s istotou môžem povedať, že to bude stále parádna jazda (úsmev).

Mohlo by vás zaujať:

Chlap, ktorý dokáže skrotiť aj bizarné skateboardy
Neuveríte, koľko má tento talentovaný skateboardista rokov

Facebook Comments