Pozývam vás objaviť exotické a záhadné Malawi.

Afriku milujem a rád sa sem vraciam, odpočívam, naberám energiu a inšpiráciu. Napriek tomu, že všetko je tu v rámci cestovania ťažšie a hlavne drahšie než v Ázii či v Strednej Amerike, neľutujem ani jedinú sekundu či minutý cent. Vždy sa mi to vrátilo niekoľkonásobne viac, než keby som bol na inom kontinente. Afrika je pre cestovateľa raj. Pôvodná kultúra, kde nepotrebujete vidieť múzeum rôznych zvykov. Plná tradícií, rôznych kmeňov. Neustále počúvam, ako ľudia hovoria, že by radi videli niečo unikátne, nezaťažené komerciou alebo menej ľudí na turistických miestach. Napriek tomu, že všetci sme turisti (aj ja), ľudia sa stále vyhýbajú tomuto jedinečnému kontinentu.

Lev v národnom parku Liwonde. Foto: Shutterstock

Desivé štatistiky
Práve tento rok som mal možnosť navštíviť ďalšiu africkú krajinu Malawi, ktorú nájdete na mape ako taký slíž krčiaci sa medzi ostatnými  africkými krajinami. Bývalá anglická kolónia, ktorá sa predbieha s inými štátmi sveta v súťaži o jednu z najchudobnejších ekonomík. Keby ste videli všetky štatistiky, zhrozili by ste sa. Nielen obrovské množstvo ľudí, ktorí žijú pod hranicou chudoby, ale aj veľký výskyt malárie či HIV. V kútiku duše som však vedel, že táto krajina ma niečím dostane. Nasadám do lietadla v Johannesburgu a o necelé dve hodiny by som mal pristáť v exoticky znejúcom hlavnom meste Lilongwe. Letíme najprv ponad vyprahnutú africkú krajinu, ktorá sa postupne mení na krásnu zelenú oblasť. Pod lietadlom sa striedajú krajiny ako Zimbabwe či Mozambik, až sa napokon pod krídlami leteckej spoločnosti South African objaví hlavné mesto Malawi. Víza si kupujem priamo na letisku a ani nie o hodinu ma „vypľuje“ do teplého a vlhkého afrického počasia. „Welcome to Malawi,“ víta ma taxikár, ktorý ma berie do najväčšieho mesta nenápadnej krajiny.

Trhovisko v centre mesta Lilongwe. Foto: Martin Navrátil

Tovar až k nohám
Lilongwe by určite nevyhralo súťaž o najkrajšie mesto sveta. Je to mix nič nehovoriacej architektúry, kde sa medzi nevábnymi budovami nachádzajú jednotlivé miestne trhoviská. Dalo by sa povedať, že takmer ani jedno africké mesto nedostalo od Boha krásu. Prach, hluk, zmätok… Jedným slovom krása. Jediné, čo sa tu dá v tomto meste robiť, je sadnúť si na miestne dobré pivko a pozorovať ruch okolo seba. Afrika bude pred vami hýriť rôznymi farbami. Miestne ženy, ktoré prišli z okolitých dedín, sa vyparádili do toho najlepšieho. Jedna predáva topánky tak, že jednu z nich má na hlave a s krikom sa pýta, kto by ju chcel kúpiť. „Chceš inú farbu alebo veľkosť? Nie je problém! Daj mi len pár minút!“ Tu neexistuje, že sa niečo nedá kúpiť. Stačí len povedať svoju požiadavku alebo predstavu a tovar príde vyslovene k vašim nohám. Koľkokrát som si niečo doma zabudol a na trhovisku som to zohnal! Vážne, skúste to aj vy.

Malawi je Thajskom Afriky, Všade samý úsmev. Foto: Martin Navrátil

Do tanca
Ak v hlavnom meste prespíte, určite choďte na miestnu diskotéku. Je jedno kde, kedy  alebo v ktorej časti. Všade zažijete čistú radosť z tanca a spevu. Napriek tomu, že som tanečné drevo, nielen v Malawi, ale aj inde v Afrike si idem zatancovať. Všetci sa tu usmievajú a zabúdajú na všetky svoje starosti. Idem do jedného podniku, z ktorého sa šíri hlasná hudba plná afrických rytmov. V hudbe nie sú ani tak gitary či basy, ale bubny a trúbky. Pri vstupe vzbudzujem jemné podozrenie, čo tu robím, ale keď naznačím tanec, už ma jedna černoška chytá pod pazuchu a vlečie na parket. Nebudem vám hovoriť, že to, čo som predvádzal oproti miestnym, sa tancom nazvať nedá, ale nikomu to neprekážalo. Heslom každej večernej zábavy je „Be happy“. Ani neviem, ako rýchlo prešiel večer, ale ešte dlho som nabitý pozitívnou energiou. Ak ste precestovali Kubu, Brazíliu a milovali ste ich rytmy, verte, že základom v týchto krajinách sú práve rytmy čierneho kontinentu.

Národné tance pri jazere Malawi. Foto: Martin Navrátil

Afrika má čas
… pre hlavné mesto som tu však neprišiel. Mojím hlavným cieľom bolo jedno z najkrajších afrických jazier Malawi. Kedy vyrazíme k jazeru? „Len 5 minút,“ dušuje sa vodič mikrobusu v hlavnom meste Lilongwe. „Neboj sa, už odchádzame!“ Tých pár minút sa natiahne na dvojhodinové meškanie! Tu ide čas podľa nejakých zvláštnych afrických pravidiel. My máme hodinky a Afrika má čas. Tu vám rozčuľovanie absolútne nepomôže. Do mikrobusu, do ktorého by podľa pravidiel malo nastúpiť maximálne dvanásť ľudí, sa nakoniec zmestilo raz toľko. Vedľa mňa sedí matka s dieťaťom a v polovici cesty mi podáva svojho miláčika, vraj si chce pospať. Dieťa nešťastne pozerá na bielu tvár a nevie, kde sa to ocitlo. Vtom niekto začne nôtiť známu pesničku a celý preplnený mikrobus sa rozvlní v afrických rytmoch. Toto na Afrike milujem. Stačí tón a všetko sa hýbe, spieva, hmká a nálada je hneď veselšia. Cesta plynie o to rýchlejšie. Z pôvodne sľúbenej trojhodinovej cesty máme nakoniec pol dňa. Telo mám „vymodelované“ v tvare mikrobusovej sedačky, kde mi na každom výtlku vrazí struna do zadnej časti tela. Mikrobus sa postupne plní nielen slnečnicovými semiačkami, ale aj domácimi zvieratami. To, že mi kohút sem-tam prebehne okolo nôh, ma vôbec neprekvapuje, ale keď vodič pripne na spätné zrkadielka vyúdené ryby, mám dosť. Nakoniec sa vytúžené jazero Malawi objaví na horizonte.

More? Nie. Sladkovodné jazero. Foto: Martin Navrátil

Láka Angličanov
Jazero Malawi, známe tiež pod názvom Nyasa, leží v južnej časti Východoafrickej priekopy. Je dlhé takmer 600 km a s maximálnou šírkou 80 km. Plocha hladiny je asi 31-tisíc km2. Hĺbka jazera je takisto impozantná – vyše 700 metrov. Po jazere Viktória a Tanganika je to tretie najväčšie jazero Afriky a objemovo (7775 km3) je piate na svete. Toto jazero je však iné ako ostatné. Sem sa chodí oddychovať z celého sveta, tak ako urobila istá anglická rodina. „Môj otec pôsobil v tejto časti sveta a vďaka nemu som sa niečo viac dozvedel o Afrike,“ hovorí James v jednom  o štýlových barov, ktoré sa nachádzajú pri brehu jazera. „Šesť rokov som tu vyrastal v jednoduchých podmienkach. Mal som úplne iné detstvo ako moji rovesníci v Anglicku Dokonca som mal pocit, že mi v Anglicku niečo uteká. Avšak po návrate domov som si nevedel zvyknúť na ten šialený ruch. Chýbala mi pohoda, ktorá tu vládne už niekoľko desaťročí,“ dopovie zasnene James, kým sa slnečný kotúč postupne dotýka horizontu. Na Malawi vás prekvapí, koľko turistov sem chodí hlavne z Anglicka. Pre nich je to bežná destinácia, pretože sa tu každý cíti veľmi bezpečne. Možno teraz zdvihnete obočie, keď som spomenul, že je tu všetko v poriadku. Malawi prirovnávam k Thajsku. Všetci sa tu usmievajú, nestresujú a nezažijete pocit, že by vás chcel niekto oklamať a obrať o vaše peniaze.

Ubytovanie tu nájdete od jednoduchého po superluxusné. Foto: Martin Navrátil

Poklady pod hladinou
Poďme sa pozrieť pod hladinu jazera. Nevedel som, prečo tu každý ponúka šnorchlovanie alebo potápanie. „Čo už pod tou hladinou môže byť?“ povedal som si nedôverčivo, ale aj tak som sa dal nahovoriť na poldennú plavbu so šnorchlovaním. A viete, aký som bol prekvapený, keď som ponoril svoju nedôverčivú hlavu pod hladinu? Videl som podmorský svet ako v Tichomorí. Niekoľko hodín som sa kúpal v jazere obkolesený jazerným životom. Desiatky, vlastne nie, stovky pestrofarebných rýb plávali len tak okolo mňa. Nikdy by som si nemyslel, že modrá farba rýb môže mať toľko odtieňov. Ak sa chcete presvedčiť na vlastné oči, dajte si teraz do Google názov „lake Malawi“ a uvidí te, či preháňam. Veľká cestovateľská bomba. Pri jazere som ostal celé tri dni, počas ktorých som sa len kúpal s rybami, jedol ich, čítal a odpočíval. Pripadal som si ako niekde pri mori, a pritom som bol pri jazere. Večer som zašiel na drink, porozprával sa s domácimi, počúval africké rytmy a užíval si pohodu. Ani sa tým Angličanom nečudujem, že sem chodia na dovolenky. Jazero Malawi určite ešte navštívim.

Najnebezpečnejšie zviera Afriky je hroch. Foto: Shutterstock

Krásy divočiny
Malawi ako suchozemská krajina ponúka okrem jazera aj safari. Nie je to síce svetoznáme safari ako niekde v Tanzánii či v Namíbii, ale svoje čaro má. Sem neprúdia davy turistov a vy môžete vidieť všetky tie divé zvieratá na vlastné oči. Na juhu krajiny odporúčam oblasť Liwonde, kde je obrovské množstvo hrochov. Stačí sa len previezť pri západe slnka po miestnej rieke a uvidíte desiatky vynorených hroších nosov. Ale pozor! Nikdy sa k nim nemôžete priblížiť, lebo tieto zvieratá sú najnebezpečnejšími tvormi Afriky. Majú na svedomí viac úmrtí ako lev so žralokom dokopy. „Mnoho dedinčanov nemá prípojku na pitnú vodu, a tak naberajú vodu z jazera. Hroch sa vie krásne skryť, ale keď prekročíš jeho komfortnú zónu, zaútočí na teba veľkou rýchlosťou,“ vysvetľuje ranger Viliam, ktorý tu pracuje už pätnásť rokov. Počas safari sme mali šťastie aj na leviu rodinku, ktorá sa na nás lenivo pozerala. Dokonca sa nedala vyrušiť ani slonmi, ktoré sa tu pasú na širokých savanách, kam len oko dovidí. Na safari je krásne to, že vám nikto nezaručuje, kedy a aké zviera zbadáte. Môžete mať šťastie a uvidíte ich všetky do hodiny, ale môže sa stať, že niekedy neuvidíte ani slona. Toto je divoká príroda, kde vládnu zvieratá a v Malawi sa snažia, aby ich prírodné bohatstvo nikdy nikto nenarušil.

Jazero Malawi je asi najväčším klenotom tejto málo známej krajiny. Foto: Martin Navrátil

Na vyhliadke
Aj keď je Malawi chudobná krajina, každý cestovateľ bude prekvapený, ako tu fungujú služby. Nenájdete tu žiadne otrasné betónové kocky menom hotel, ale vždy štýlové ubytovanie. Naším snom bolo zostať v strede parku. Majiteľ sa pekne vyhral nielen s vizuálnou stránkou, ale aj s vybavením hotela. Základom sú stany, ktoré majú navodiť dojem 19. storočia. Nepredstavujte si však stany, aké používame v súčasnosti, ale tie veľké koloniálne, kde nájdete aj sprchu či toaletu. Pri každom západe slnka sme sa s kamarátmi stretávali na vyhliadke, ktorá bola súčasťou hotelového komplexu. Popíjame gin s tonicom ako lordi a keď sa dotýka slnečný kotúč horizontu, ozve sa zatrúbenie slona. Ani nie o desať minút prichádza levia rodinka k napájadlu, kde je aj naša vyhliadka. Sme tak ticho, že počujeme, ako sa roztápa ľad v našich nápojoch. Pre tieto okamihy žijem. Tušil som, že Malawi sa mi bude páčiť, ale až tak? Nechal som tam kus seba a na budúci rok sa tam vrátim zas. Skúste aj vy vybočiť z klasických turistických trás a objaviť pre seba kút sveta, o ktorom doma na Slovensku príliš veľa nevieme. Kuba, Thajsko či Peru vám neujdú. To zostane už navždy „zaklincované“, ale Malawi je malý neobjavený klenot.

Africká pohoda na brehu jazera. Foto: Martin Navrátil

ZÍDE SA VEDIEŤ

Občania SR potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný pas, víza (získate ich na hranici za poplatok 75 USD), potvrdenie o očkovaní proti žltej  zimnici v prípade príchodu z infikovanej
oblasti.

Mena v Malawi sa volá kwacha. Momentálne je najlepšie, ak si peniaze vymeníte vo veľkom meste, napríklad v Lilongwe alebo Blantyre, kde je asi najlepší kurz (podľa NBS je kurz 826 MWK za 1 euro). Bankomatové karty využijete len v lepších hoteloch a v mestách. Bankomaty fungujú, ale výber je niekedy obmedzený do výšky 200 eur. Malawi patrí medzi veľmi lacné krajiny.

Najlepšie obdobie na návštevu krajiny je od konca marca do polovice októbra. Mimo tohto obdobia je daždivé počasie.

Spoznajte s nami Afriku ešte viac:

Kde sa mieša Afrika s Arábiou
Thanda je netypická Afrika
Kapské mesto: Objavte v sebe dobrodruha
Casablanca: Nenápadný drahokam Maroka

Facebook Comments