Najčastejšími príčinami bývajú neliečené problémy súvisiace s preťažovaním muskuloskeletárneho systému.

Keď nedávno svetová tenisová jednotka Novak Djokovic skrečoval v štvrťfinále US Open zápas pre bolesti v ramene, mnohí fanúšikovia bieleho športu zostali zaskočení. Je to dočasné alebo je za tým niečo vážnejšie? Bolesti sa nevyhýbajú ani jednému z jeho najväčších rivalov Rafaelovi Nadalovi, no obdobne v ženskej kategórii najnovšie na neurčitý čas odstavili od rakety našu Dominiku Cibulkovú. Ak holdujete tenisu aj vy a takmer s pravidelnosťou idete za vytúženým bodom či setom cez bolesť, pozor!

Začína sa to svalmi
Hoci za príčinami bolesti chrbta je najmä zlý životný štýl – málo pohybu, sedavé zamestnanie či stres, v prípade športovcov a ľudí s aktívnym životným štýlom platí opak. Často nadmerné prepínanie svalov a zaťaženie najmä chrbtice a kĺbov sa podpisujú nielen pod úrazy, ale aj chronickú bolesť. „Dôvodom je, že všetky ochorenia chrbtice sú sprevádzané svalovými spazmami alebo zmeneným tonusom svalstva,“ hovorí algeziológ, riaditeľ špecializovanej kliniky MUDr. Ireneusz Przewlocki, PhD. Väčšina z bolestí chrbtice má svalovo- úponový charakter. „Či už je bolesť primárna, teda vzniká napríklad následkom mikroúrazov, mikrotráum  a celkovo poškodenia, alebo je sekundárna, teda ako následok zmien chrbtice, kde často reflexne dochádza k zvýšeniu svalového tonusu, svalovým spazmom a bolestiam.

Hlava, ramená, kolená, lakte…
Pamätáte si ešte z detstva na túto pesničku? To boli časy, keď od vás rodičia chceli, aby ste sa rozhýbali… No ako podotýka algeziológ, chronická bolesť u športovo aktívnych ľudí sa najčastejšie vyskytuje práve v prípade chrbta a ramien, kolien, kĺbov a hlavy. Predovšetkým vtedy, ak ich nesprávne zaťažujete, teda aj rozhýbavate. Ak vaša bolesť pri tenise trvá už minimálne tri mesiace, mali by ste vyhľadať odborníka a pátrať po príčine. „Signály tela netreba podceňovať a už vôbec nie ísť silovo proti bolesti. Práve tým sa totiž zavarí nielen na chronickú bolesť, ale až degeneratívne zmeny, kde pomôže už len otvorená operácia s dlhou rekonvalescenciou a nejasným výsledkom. Pritom včasná diagnostika a najmodernejšie medicínske postupy tomu dokážu predísť,“ podotýka doktor Przewlocki.

Takzvaný tenisový lakeť, no ešte viac kolenný kĺb sú azda najčastejšími bolesťami pri tenise. „Počet ľudí s problémovými kolenami výrazne stúpa po štyridsiatke,“ upozorňuje lekár. Práve kolenný kĺb patrí k najzložitejším kĺbom v ľudskom tele. Bolesti vznikajú často následkom úrazov, mikrotraumy, ale aj z dôvodu degeneračných zmien chrupavky, výstelky kĺbu či meniskov. Ako podotýka, príčinou bývajú nesprávne pohybové stereotypy v spojení s poruchou statiky panvy a s ďalšími nerovnomernými preťaženiami pohybového aparátu. Ide najmä o preťaženie len jedného druhu svalov a oslabenie ostatných. Kým pri silnom preťažení si to môže v prípade kolenného kĺbu „odskákať“ vyskočené jabĺčko, pri stálom preťažení aj zničená chrupavka. Ak sa bolesť dostavuje len občas, pomôžu aj lieky s protizápalovou a analgetickou zložkou či injekcie priamo do kĺbu s kyselinou hyalurónovou alebo kortikoidmi, ktoré utlmujú bolesť. Horšie je, ak je sprievodným príznakom akútneho ochorenia. „Najčastejšie príčiny akútnej bolesti sú zápaly, artritídy, infekcie, zápalové reakcie, iné následky zápalov a akútne úrazy s preťažením. Napríklad vykĺbenie kolena, natrhnutie väzu, roztrhnutie skríženého predného alebo zadného väzu, roztrhnutie bočných väzov a môže sa k tomu pridať aj burzitída – zápalová reakcia miesta, kde sa tvorí mazivo,“ vysvetľuje doktor Przewlocki.

Najmodernejšie postupy
V prípade chronických bolestí však už ide o dôsledky degeneračných a artrotických zmien. Ak vám bolesti neustupujú, často nasleduje ako ďalšia liečebná metóda operačná náhrada kolenného alebo bedrového kĺbu. Robí sa obvykle pri 3. a 4. stupni poškodenia, najmä ak došlo k takej deformácii kolena alebo bedra, že už neplnia svoju funkciu. „Chirurgické riešenie a náhrada kĺbu je všeobecne účinná, no nie každý pacient operačný výkon môže alebo chce podstúpiť,“ konštatuje algeziológ. Prekážkou môžu byť aj rôzne pridružené ochorenia. „Pri takýchto pacientoch môže byť zaujímavou alternatívou rádiofrekvenčná ablácia,“ vysvetľuje. Tá sa robí bez skalpela, ambulantne a patrí medzi najmodernejšie metódy v liečbe chronickej bolesti.

„Princípom ablácie je odstránenie troch nervových zakončení – kĺbových vetiev nervov pomocou rádiofrekvenčnej energie,“ spresňuje doktor Przewlocki. Lekár pri zákroku zavádza špeciálnu elektródu prostredníctvom vodiacej ihly s kontrolou teploty, čím sa zamedzuje akémukoľvek riziku poškodenia ostatných tkanív. Prenos vzruchov, teda bolestivých stimulov z oblasti kĺbu smerom do mozgu sa tým zablokuje. Až do momentu obnovenia nervov kĺb nebolí. Rádiofrekvenčná ablácia sa dá veľmi úspešne využiť aj v prípade chronickej bolesti bedrového kĺbu.


Viac o zdraví:

Riziko rakoviny pľúc viete znížiť aj vhodnou stravou
Pomalšia chôdza po 45-tke je príznakom …
Najčastejšie bolesti, ktoré môžeme počas života zažiť

Facebook Comments