Nasledujúcich desať zločincov patrí medzi najšikovnejších, akí kedy kráčali po zemi.

10. Leonardo Notarbartolo
Vymyslel plán ako z filmu. Prenajal si kanceláriu v budove Antverpského svetového diamantového centra a tri roky predstieral, že v nej pracuje. Popritom študoval zvyky strážnikov i bezpečnostné systémy a prišiel na to, ako ich prekabátiť. V roku 2003 uskutočnil so štyrmi kumpánmi zločin, ktorý sa dodnes označuje za krádež storočia. Počkali si, kým väčšina zamestnancov opustí budovu a odíde na tenisový turnaj sponzorovaný diamantovým centrom. Obišli seizmické i tepelné senzory, poradili si so zložitým zámkom a vykradli trezor, v ktorom boli drahokamy za 100 miliónov eur. Policajti napokon vypátrali len Notarbartola, z desaťročného trestu si odsedel ani nie polovicu. Jeho komplici ostali na slobode a boli tak šikovnejší ako sám Leonardo.

9. Čeng Š´
Začiatkom 19. storočia vládli Juhočínskemu moru Červené vlajky. Flotile zloženej zo stoviek lodí a asi 20-tisíc mužov velila geniálna admirálka menom Čeng Š´. Bývalá prostitútka sa vydala za piráta a čoskoro sa naučila plaviť v zradných vodách. Keď v roku 1807 manžel zomrel, prevzala jeho remeslo. Darilo sa jej podstatne lepšie než mužovi, vytvorila dokonca kriminálny syndikát s danou hierarchiou a pravidlami. Dva roky úspešne bojovala s veľmocami, nielen s Čínou, ale aj Veľkou Britániou a Portugalskom, ktoré sa s korzármi vo svojej sfére vplyvu nevedeli zmieriť. V roku 1809 však napokon Čeng Š´ a ostatní piráti využili ponuku čínskeho cisára a zanechali svoje remeslo výmenou za beztrestnosť a možnosť ponechať si korisť. Admirálka žila po zvyšok života na súši a prevádzkovala kasíno s verejným domom.

8. Albert Spaggiari
Terčom francúzskeho zlodeja sa stal trezor v suteréne banky Societe Generale v Nice. V roku 1976 si tu Spaggiari prenajal schránku a umiestnil do nej budík, ktorý o polnoci zazvonil. Zlodej tak chcel zistiť, či sú v trezore akustické alebo seizmické senzory. Neboli. S komplicmi tak zostúpili do neďalekej stoky a začali kopať tunel smerom k banke. Po dvoch mesiacoch bol hotový a počas predĺženého víkendu zlodeji vkĺzli do banky. Ukradli peniaze a cennosti v hodnote 60 miliónov frankov a zanechali na stene nápis: „Bez zbraní, bez nenávisti, bez násilia.“ Zlodejov napokon pochytali, Spaggiari však počas súdneho pojednávania vyskočil z okna a nasadol na pripravenú motorku. Potom sa ho už nepodarilo dolapiť a jeho telo sa našlo až o 13 rokov neskôr. Zomrel na rakovinu a lup sa nikdy nenašiel.

Foto: Profimedia.sk

7. Charles Manson
Ak niekedy žil zločinec, ktorý sa ponášal na filmového Jokera, bol by to Charles Manson. Obratný manipulátor dokázal opantať svojich nasledovníkov a vytvoril z nich Rodinu. Išlo o kult, ktorého členovia chceli začať celosvetovú rasovú vojnu. Koncom 60. rokov žili v drogovom opojení a nechávali sa Mansonovou charizmou a zvrátenými rečami opantávať čoraz viac. V auguste 1969 Manson svojim „príbuzným“ prikázal zavraždiť herečku Sharon Tateovú. Zločin chceli hodiť na černochov a rozpútať tak rasovú vojnu. V dome Tateovej, ktorá bola v 8. mesiaci tehotenstva, boli ešte ďalšie tri osoby, vyčíňanie Mansonovcov nik neprežil. Polícia vrahov i samotného Mansona chytila o pár mesiacov. Všetkých odsúdili na doživotie, vodca kultu sa však aj spoza mreží dokázal stať popkultúrnou ikonou. Zomrel v roku 2017.

6. Luis Ribeiro
Vykopať dostatočne dlhý tunel nie je jednoduché, vyžaduje si to dôvtip a znalosti. Muži, ktorí v roku 2005 vykradli  budovu banky v brazílskej Fortaleze, mali oboje. Začali kopať vo vzdialenosti 78 metrov od banky, tunel vybavili podperami, osvetlením i klimatizáciou. V dome, odkiaľ vyvážali zeminu, zriadili falošné záhradkárstvo, aby nebolo podozrivé, že z neho vychádzajú autá s hlinou. Po troch mesiacoch vošli tunelom do banky a cez víkend vykradli päť kontajnerov s peniazmi, dovedna išlo o 3,5 tony bankoviek v hodnote 70 miliónov eur. Z 25 ľudí, ktorí mali mať v zločine prsty, sa podarilo odhaliť identity len siedmich a muži zákona získali späť iba deväť miliónov eur. Ribeira, z ktorého hlavy vzišiel celý plán, uniesli skorumpovaní policajti, a hoci dostali výkupné, zastrelili ho.

Foto: Profimedia.sk

5. Frank Abagnale
Zločinec, ktorému sa nedá nefandiť. Po tom, ako ho Leonardo DiCaprio stvárnil vo filme Chyť ma, ak to dokážeš, sa Abagnale dočkal zaslúženej slávy. V 16 rokoch úspešne vystupoval ako pilot, v 18 sa pre zmenu zamestnal v nemocnici ako zdravotník. Neskôr sa zahral na absolventa Harvardu a prijali ho do advokátskej kancelárie v Louisiane. Presný počet starších žien, ktoré zviedol a pripravil o peniaze, je neznámy. A aby toho nebolo málo: keď si odsedel necelých päť rokov, najala ho FBI ako konzultanta. Dnes vedie celú firmu zameranú na poradenstvo ohľadom finančných podvodov. Natočili o ňom oscarový film, na Broadwayi uviedli divadelnú hru dokumentujúcu jeho život a napriek kriminálnej minulosti sa v súčasnosti živí poctivo. Jednoducho šikovný zločinec.

4. Carlo Gambino
Keď Mario Puzo písal Krstného otca, pokojne mohol použiť Carla Gambina ako predlohu. Mafián imigroval do USA v roku 1921 a pomerne rýchlo zapadol do skupinky mladých gangsterov, ktorú okrem iných tvorili aj známe mená ako Frank Costello, Albert Anastasia, Meyer Lansky, Bugsy Siegel či Charles Luciano. Angažoval sa vo všetkých druhoch zločinu od prevádzkovania ilegálnych herní cez únosy a vydieranie až po pašovanie drog. Keď Anastasia v roku 1957 zomrel, Gambino po ňom prebral vedenie zločineckej skupiny a postupne sa stal šéfom šéfov, capo di tutti i capi. Posledné roky života strávil pod neustálym dozorom FBI. Odpočúvali ho, s kolegami z branže sa dorozumieval pomocou šifier. A v čom spočívala jeho šikovnosť? Nuž, nikdy ho právoplatne neodsúdili, a to viedol newyorské podsvetie.

3. Bernard Madoff
Syn inštalatéra dokázal, že história sa opakuje. Zločin, ktorým sa začiatkom 20. storočia preslávil Charles Ponzi, Bernie Madoff takmer do bodky zopakoval. Jeho plán bol geniálne jednoduchý: nových investorov lákal na astronomické zisky a keď mu dali peniaze, vyplatil starých investorov. Na rozdiel od Ponziho však dokázal schému úspešne udržiavať pri živote celých 30 rokov. Tri desaťročia pôsobil dojmom geniálneho vizionára. Presne vedel, ako fungujú finančné trhy, pre istotu si však najímal aj celebritných klientov, aby dodal firme kredibilitu. Obral približne päťtisíc investorov o 65 miliárd dolárov. Napokon ho však prezradila finančná kríza. Ako neskôr povedal na súde: „Bola to jedna veľká lož.“ Dnes si odpykáva 150-ročný trest.

2. Ted Kaczynski
Muž s prezývkou Unabomber je jedným z najinteligentnejších zločincov všetkých čias. Jeho IQ je 167 a keď mal 16 rokov, prijali ho na Harvard. Matematický génius sa rýchlo stal profesorom, mal však problém zžiť sa s modernými technológiami. Opustil akademickú pôdu a začal bojovať proti systému dosť radikálnym spôsobom. Posielal totiž listové bomby, ktoré zabili troch ľudí a ďalších 23 zranili. Celých 17 rokov unikal vyšetrovateľom z FBI. Zanechával im šifrované správy, ktoré nedokázali rozlúštiť ani odborníci z radov kryptológov. Nebyť toho, že v správe zverejnenej v médiách spoznali Kaczynského brat a švagriná Tedov rukopis, možno by unikal dodnes. V súčasnosti si odpykáva doživotný trest.

1. Ružoví panteri
V roku 2003 prebehla médiami nenápadná správa o krádeži v Londýne. Niekto ukradol klenotníkovi diamantový prsteň v hodnote pol milióna libier. Policajti ho neskôr našli ukrytý v nádobke krému na tvár, a tak si zlodeji vyslúžili prezývku Ružoví panteri. Rovnaký trik sa totiž objavil v legendárnom filme z roku 1963. Od roku 2003 uskutočnili už najmenej 150 krádeží, pričom odcudzili šperky za najmenej 500 miliónov eur. Gang má okolo 200 členov, z veľkej časti ide o bývalých vojakov z Balkánu. Ich zločiny sa označujú rôznymi prívlastkami, niektorí kriminalisti ich dokonca označujú za umelcov. Vylúpili napríklad klenotníctvo v Saint-Tropez v kvietkovaných šatách a potom ušli v rýchlostnom člne. V Dubaji pre zmenu vrazili do nákupného centra v dvoch ukradnutých limuzínach a ukradli hodinky a šperky v hodnote osem miliónov eur. V Paríži zasa použili masky ako z filmu Mission: Impossible, prestrojili sa za ženy a ukradli šperky za 80 miliónov eur. A hoci pár členov sa podarilo v priebehu rokov zatknúť, väčšina ostáva na slobode. Údajného vodcu gangu, Srba Dragana Mikića, už polícia zatkla, a to ešte v roku 2005. On však ušiel z väzenia pomocou povrazového rebríka, zatiaľ čo jeho komplici mu poskytli kryciu paľbu z guľometu. Odvtedy je na úteku a Ružoví panteri s ním.

Foto: Profimedia.sk


Mohlo by vás zaujať:

Bonnie, Clyde a romanca, ktorú ukončili zbrane
Sú všetci mafiáni psychopati? Budete prekvapení
Americká mafia

Facebook Comments