Viac sme sa o tom dozvedeli z článku uverejnenom na timesofisrael.com. Po dobe hojnosti a dostatku potravy, keď sa z čerstvo ulovených zvierat konzumovalo mäso a vnútornosti, neskôr nastali „diétnejšie“ časy. Pravekí lovci si ale vedeli aj s týmto stavom šikovne poradiť. Do jaskýň a úkrytov nosili aj veľké duté kosti zvierat, ktoré obsahovali hodnotný špik a ten počas nedostatku inej potravy rýchlo doplnil potrebnú energiu na lov či boj. Počas rekonštrukcie pravekého experimentu s jeleňou zverou vedci zistili, že táto metóda udržiava cenné mastné proteíny v bezpečí pred baktériami až deväť týždňov. Kosti boli navyše zabalené do zvieracej kože.

„V našej štúdii prvýkrát ukazujeme, že pred 420 000 až 200 000 rokmi boli prehistorickí ľudia v jaskyni Qesem dostatočne zruční, inteligentní a talentovaní, aby vedeli, že je možné zachovať konkrétne kosti zvierat za konkrétnych podmienok a kedy je potrebné odstrániť kožu, zlomiť kosť a zjesť kostnú dreň, “uviedol vo vyhlásení profesor Avi Gopher z Telavivskej univerzity.

Qesem sa nachádza asi 12 km východne od Tel Avivu, bola objavená v roku 2000 pri pozemných prácach. Objav tak vyvracia pôvodnú domnienku o lovcoch, ktorí mali žiť „z ruky do úst“. Tu vidieť, že zvládli aj jednoduché plánovanie ohľadom obživy do krátkej budúcnosti.

Mohlo by vás zaujať:

Zručný youtuber ukazuje život v praveku: Naj úspechy dal do nového videa
Lovec dinosaurov z Humenného

Facebook Comments