Stalin bol vášnivým filmovým fanúšikom. V každom zo svojich domov mal súkromné kino, kde sa oddával sledovaniu sovietskych i zahraničných snímok. Fungoval aj ako vrchný cenzor kinematografie či dokonca scenárista. Dobre si uvedomoval, akú silu majú filmy v rámci ideologického boja a propagandy. Preto sa mu nepáčili novinky, ktoré mu z New Yorku priniesol jeden z jeho dvorných režisérov Sergej Gerasimov. Gerasimov sa vo Veľkom jablku dozvedel, že prezentovať komunizmus v hollywoodskych filmoch v dobrom svetle je nemožné. V USA totiž fungovala takzvaná Filmová aliancia za zachovanie amerických ideálov. Išlo o pravicovú organizáciu, ktorej cieľom bolo vyhnať sympatizantov komunizmu z Hollywoodu. Vznikla čierna listina týchto ľudí, vďaka ktorej sa podarilo zničiť kariéry stoviek hercov, scenáristov i režisérov. Človek nemusel ani sympatizovať s komunizmom, stačilo, že odmietol vypovedať pred vyšetrovacím výborom Kongresu. V rámci mccarthizmu išlo o bežnú prax. A prezidentom Filmovej aliancie za zachovanie amerických ideálov nebol nik iný než slávny John Wayne. Stalina Gerasimovo svedectvo znechutilo. Bol obrovským fanúšikom westernov a zrazu sa dozvedel, že John Wayne, ten najslávnejší z kovbojov, je jedným z vedúcich predstaviteľov antikomunistického honu na čarodejnice. Rozhodol, že herec musí zomrieť, a tak sa do USA vydal tím likvidátorov z radov KGB.

KGB v Kalifornii
Vrahovia nielenže dorazili do Kalifornie, ale v prestrojení za agentov FBI prenikli až do štúdií Warner Bros. Wayne tu mal kanceláriu a Sovieti dúfali, že ho v nej zastihnú. Mali však smolu. Americká kontrarozviedka sa o ich plánoch dozvedela a pripravila pascu. John Wayne a scenárista James Grant sa skutočne práve nachádzali v kancelárii a predstierali prácu. Agenti KGB však už nevedeli o mužoch z FBI, ktorí čakali vo vedľajších miestnostiach. Hneď, ako potenciálni vrahovia vkročili do kancelárie, zadržali ich a odzbrojili. To však nebol koniec príbehu. Pracovníci FBI totiž boli Waynovými obrovskými fanúšikmi, a tak mu dali možnosť realizovať plán prekypujúci čiernym humorom. Naložili Sovietov do áut a odviezli ich na opustenú pláž severne od Los Angeles. Tu ich v putách prinútili kľaknúť si do mokrého piesku, keď vtom prišiel na scénu Wayne so scenáristom Grantom. Obaja držali v rukách pištole a mierili každý na jedného agenta KGB. Wayne povedal: „Strieľame na tri. Raz, dva, tri!“ Ozvali sa dva mohutné výstrely.

Koniec ako z filmu
Nik ale nepadol mŕtvy k zemi. Sovietom chvíľu trvalo, kým si uvedomili, že stále žijú. Keď otvorili oči, herec im ukázal zbraň a prehodil: „Slepé náboje.“ Jednému z kamarátov sa neskôr priznal, čo ho ku krutému žartu viedlo: „Chcel som ich len vystrašiť na smrť.“ Agentom KGB bolo jasné, že ak ich Američania vydajú do vlasti, nečaká ich dobrý koniec. Za takýto neúspech ich čakal buď gulag, alebo smrť. Prezliekli teda kabáty a vstúpili do služieb USA.

Jeden pokus o atentát sa teda podarilo zmariť, ale čo ďalšie? Waynov blízky priateľ a kaskadér Yakima Canutt sa rozhodol nenechať všetko len v rukách štátnych orgánov. Zorganizoval súkromnú výzvednú službu, ktorá infiltrovala komunistické bunky v južnej Kalifornii. Údajne sa mu podarilo prekaziť ďalšie dva atentáty na Wayna. O tom, že už nie je v ohrození života, sa Wayne dozvedel až v roku 1959. Stalinov nástupca Nikita Chruščov vtedy navštívil Spojené štáty americké a stretol sa aj so známym hercom. John Wayne sa Chruščova, ktorý bol taktiež veľkým fanúšikom kovbojských filmov, spýtal, prečo ho Sovieti chceli zavraždiť. Prvý tajomník  Ústredného výboru Komunistickej strany Sovietskeho zväzu odpovedal celkom nediplomaticky: „Bolo to jedno zo Stalinových rozhodnutí počas posledných piatich rokov jeho vlády, keď už tak trochu nebol pri zmysloch. Keď zomrel, hneď som ten rozkaz nechal odvolať.“ Z duelu so Stalinom tak Wayne vyšiel víťazne. Dňa 11. júna 1979 však prehral súboj s rakovinou.

McCarthizmus: Aj v USA svojho času prebiehalo hľadanie nepriateľov režimu. Jeho tvárou bol senátor Joseph McCarthy a hlavná náplň mccarthizmu spočívala v obviňovaní zo sympatizovania s komunizmom na základe aj tých najvágnejších podozrení. Naprieč spoločnosťou sa šíril strach, ktorý vyústil v tisíce prepustených štátnych pracovníkov, stovky odsúdených a milióny prešetrovaných. Medzi perzekvovaných patrili okrem iných aj Charlie Chaplin, Albert Einstein, Allen Ginsberg či Orson Welles.

Mohlo by vás zaujať:

Cochise: Skutočný náčelník Apačov
Napoleonov najstatočnejší zo statočných
Poliak, vďaka ktorému vznikli USA

Facebook Comments