Spýtali sme sa ho na úskalia tejto práce a špecifiká boja proti ozbrojeným páchateľom v obývaných zónach.

Váš životopis je impozantný. Ako dlho a kde ste slúžili na polícii a čím sa momentálne živíte?
V roku 1991 som nastúpil k Polícii ČR. Na jar 1995 som úspešne absolvoval prijímacie testy k Zásahovej jednotke hl. mesta Praha, kde som pôsobil do roku 2002. Bolo to obdobie obrovského množstva zásahov proti nebezpečným  a ozbrojeným páchateľom. V týchto rokoch mala zásahová jednotka viac zásahov než všetky ostatné jednotky v ČR dohromady. Násilná kriminalita sa sústredila prevažne na Prahu, kde sa v rámci kriminálneho prostredia rozdeľoval nelegálny trh medzi rusky hovoriace, kosovsko-albánske a mieste mafie. Bola to divoká doba, ale z nášho pohľadu prínosná pre získavanie skúseností. Pri jednej protidrogovej akcii som bol zranený a po dvoch operáciách som z jednotky odišiel. V roku 2002 som založil Anti Terror Academy, ako jednu z prvých spoločností zaoberajúcich sa komplexným výcvikom a prípravou špeciálnych jednotiek, ktoré cvičíme dodnes. V súčasnej dobe sa okrem iného podieľame na predletovej príprave príslušníkov Vojenskej polície chrániacej Veľvyslanectvo ČR v Afganistane.

Pomáhali ste zakladať výcvikové strediská v Rusku, Južnom Kaukaze a Afrike. Ako ste sa k tomu dostali?
V roku 2013 sme propagovali výcvik na niekoľkých svetových výstavách v Afrike, Číne, Kazachstane, Ukrajine a Rusku. Získali sme tak veľa kontaktov, ktoré nás posunuli ďalej. Množstvo klientov navštívilo naše výcvikové centrum v Českej republike a podobné chceli vybudovať vo svojej krajine. Išlo prevažne o súkromné zariadenia. Bohužiaľ, dochádzalo k tomu, že klient mal svoju prehnanú predstavu o tom, čo by chcel, ale nemal absolútne predstavu o finančnej náročnosti celého projektu a ani o tom, na čo by mal celý areál slúžiť.

Pracujete ako uznávaný výcvikový inštruktor. Cvičíte členov špeciálnych jednotiek aj nejakým špeciálnym spôsobom, ako zasahovať v uliciach medzi civilistami?
Dlhodobo propagujem tvrdý a nekompromisný výcvik, streľbu po extrémnej záťaži, rýchlosť, obratnosť, rozhodnosť a psychickú odolnosť. V spojení s tímovou spoluprácou, taktickými postupmi a množstvom modelových situácií sa snažím zo „špeciálov“ dostať maximum. Pokiaľ sú dobre vycvičení, dokážu oveľa viac vnímať civilistov,rýchlo vyhodnocovať a veľmi presne zasahovať v prípade použitia zbrane. To sa týka mimoriadneho zásahu, ako je napríklad aktívny strelec v budove a podobne. V prípade plánovaného zásahu je ochrana civilistov skôr otázkou celkovej prípravy akcie.

Foto: instagram.com/sf_ucs/

Aké nové zbrane či technológie sa dajú najlepšie využiť v obývaných štvrtiach, kde zasahujú špeciálne útvary proti gangom či teroristom?
Povedal by som, iný kraj iný mrav. Teda všade funguje niečo iné. Používajú sa iné prístupy a výcvik. To, čo funguje v USA, nemusí fungovať v Rusku alebo v Izraeli. To, čo funguje v Izraeli, nemusí fungovať u nás. Je to spôsobené najmä inou mentalitou prostredia, zvyklosťami, urbanistikou, fanatizmom atď. Taktické postupy a použitie zbraní sa nemôžu paušalizovať. Mám tú výhodu, že som za 17 rokov s Anti Terror Academy prešiel množstvo štátov od západu na východ, Áziu a Afriku. Mám teda s čím porovnávať a dokážem prispôsobiť výcvik potrebám konkrétneho regiónu. Ak sa sústredím na Česko a Slovensko, sú to najmä prostriedky spravodajského charakteru, skenery stien, rušičky spojenia, využitie dronov, mikrokamier, robotov a podobne.

Je mnoho kvalitných a výkonných elitných jednotiek vycvičených na zásahy v civilných oblastiach. Máte nejakého favorita spomedzi týchto profesionálov?
Opäť je obrovský rozdiel v uhle pohľadu, čo si predstavujete pod pojmom špeciálna jednotka. Je to tá, ktorá nekompromisne eliminuje páchateľov chirurgicky presnou akciou, alebo tá, ktorá v prvom rade chráni obyvateľov? Niekedy je táto ochrana taká absurdná, že v niektorých susedných štátoch sa nesmie zasahovať ani proti teroristom od 22. do 6. h. Je jasné, že v štátoch EÚ je rovnaký prístup k ochrane obyvateľov, teda sú na prvom mieste, ale občas to hraničí so slabosťou. Zabúdame, že teroristi pravidlá nemajú. Podľa mňa sa ale musia špeciálne jednotky posudzovať najmä podľa kvality výcviku, skúseností získanými priamym stretom, množstvom zásahov a použitím zbraní. I napriek tomu, že v mladosti patrilo medzi mojich favoritov britské SAS, nemecká GSG9, tak dnes skôr preferujem americké SEALs a ruskú Alfu. Ide predovšetkým o skúsenosti s priamym bojom a schopnosťou presných zásahov, kde je vyvážená dôležitosť eliminácie cieľa a ochrana obyvateľov.

Aká mestská štvrť je podľa vás vo svete najnebezpečnejšia?
Samozrejme, je ich niekoľko. Miesta Strednej a Južnej Ameriky alebo štvrte v krajinách, ktoré sa zmietajú vo vojnových konfliktoch. Osobne som napríklad necítil strach v Iraku, ale v nigérijskom Lagose mi nebolo najlepšie. Rovnako ako v nočnom San José. Sú to miesta, kde nie sú žiadne pravidlá, nemôžete sa spoľahnúť na žiadne postupy, len na svoj inštinkt. Ale i tak ide skôr len o šťastie.


Mohlo by vás zaujať:

Drsní chlapi na strane zákona hasia peklo pod oknami
Elitné špeciálne jednotky: Len sa im nedostať pred mušku
S drsnými chlapmi z FSB Alpha buďte len zadobre

Facebook Comments