Podľa tvrdenia popredného neurológa Benneta Omalu pôsobiaceho na Kalifornskej univerzite, ktoré bolo uverejnené aj na telegraph.co.uk, by sa deti a dospievajú mali vyhýbať úderom do hlavy. Pri nich nastávajú v mozgu mikroskopické poškodenia, ktoré v neskoršom veku môžu častejšie spôsobovať demenciou. Týka sa to hlavne futbalu, boxu či rugby. Údery do hlavy pôsobia na mozog ľudí pod osemnásť rokov horšie ako alkohol.

„Zákaz hlavičiek by mal platiť do veku 18 rokov, kedy mozog dokončuje vývoj a je oveľa odolnejší voči poškodeniam,“ tvrdí Dr. Omalu (objavil chronickú traumatickú encefalopatiu – CTE). Je zástancom toho, aby sa tento herný prvok u detí úplne vylúčil. Nie je rozumné, aby človek používal hlavu na zastavenie alebo odklonenie lopty pohybujúcej sa vysokou rýchlosťou.

Iný výskum ohľadom zranenia mozgu zistil, že bývalí profesionálni futbalisti sú tri a pol krát ohrozenejší, že zomrú na neurologické choroby ako bežná populácia. Varovania Omalua ohľadom amerických futbalistoch boli pôvodne v Spojených štátoch sporné, ale rodinám bývalých hráčov NFL trpiacich demenciou boli nakoniec pridelené finančné prostriedky z kompenzačného rozpočtu vo výške 1 miliardy dolárov.

Foto: pixabay.com / KeithJJ


Mohlo by vás zaujať:

Nakŕmte si mozog! Túto stravu šedá kôra neodmietne
Bude náš mozog online?
Ako zlepšiť krátkodobú pamäť?

Facebook Comments