Neznáme treky v Európe sú presne tým pravým na objavovanie nových výziev na horách!

Písať o neobjavených turistických trasách v Európe je trochu zradné. Pre niekoho sú neznáme aj rôzne treky v Západných Vysokých Tatrách, iní už pobehali takmer všetky zvučné traily od Korziky až po Švédsko a tipy na neznáme výlety si nechávajú pre seba. Samozrejme, neznámymi sú dovtedy, dokým sa o nich nezačne vo veľkom písať a hovoriť, ale skúsme to risknúť.

Portugalské turistické chodníčky sú jednými z najkrajších na svete. Foto: Shutterstock

Portugalské poklady
Určite ste už počuli o tom, že Portugalsko zažíva veľký boom v turistike najmä vďaka novým nízkonákladovým linkám. Aj pre slovenského nadšenca cestovania je odlet z Viedne či Bratislavy do Lisabonu alebo Porta veľmi lákavý. Mnoho ľudí však dovolenkovo zakotví pri mori alebo v jednom zo spomínaných miest, no zabúdajú, že najzápadnejšia európska destinácia ponúka aj vynikajúce horské zážitky. Trekový raj. Tak sa hovorí Azorským ostrovom v Portugalsku, ale len medzi tými, ktorí skryté poklady objavili. Každý zdatný turista vie, akou nočnou morou vie byť plánovanie túr týždne alebo mesiace dopredu. Jednoducho to inak nejde kvôli počasiu. Výnimkou sú práve Azory. Počasie tu býva najmä v jarných a jesenných mesiacoch veľmi priaznivé. Často si aj deň dopredu podľa rozličných predpovedí môžete naplánovať to, či sa vydáte po pobreží alebo viac do vnútrozemia. Azory sú jedinečné. Raz prechádzate po sopečných kužeľoch, inokedy sa prechádzate popri pláži, aby ste zrazu objavili zelené pláne, kde sa pasie dobytok. Aj dvojhodinový malý trek s názvom Mistérios Negros vie ponúknuť veľa pohľadov na krásu portugalskej prírody. Vynikajúce sú aj pobrežné chodníčky, ktoré vás často zavedú po starých zásobovacích cestách, pokračujúce aj na ostatných portugalských ostrovoch.

Horská usadlosť Thethi v albánskych horách. Foto: Shutterstock

Albánske dobrodružstvo
Medzi lacné destinácie na cestovanie, stravovanie a nocľah je bez pochýb Albánsko. Najmenej ekonomicky vyspelá krajina Európy ponúka logicky aj oddych od davov turistov a výdobytky civilizácie ako Wi-Fi či asfaltové cesty. Zabudnite tak na dokonalé značenie chodníčkov a všadeprítomné horské chaty. Avšak je pravdou, že albánska vláda investovala do horského turizmu za posledné roky dosť financií, zlepšilo sa tak aj ich značenie. Nezmenená zostala panenská podoba prírody, kde sa turisti síce radi vracajú, ale nie až v takých húfoch. Objavte aj vy krásu pohoria Prokletje, dedinku Boge či horskú usadlosť Thethi. Miestni ľudia tu turistov jednoducho milujú. Niet nad to, ako vás miestna starenka s iskričkami v očiach pohostí jej silným čajom. Prokletje alebo Korab sú pohoria, ktoré už rezonujú medzi obdivovateľmi albánskych hôr dlhšie, no za stále neobjavené sa považujú napríklad kopce vo Valamarës. Albánske stredohorie dokáže taktiež nadchnúť. Z dedinky Strelcë, ktorá je položená už 1000 metrov nad morom (a kde sa inak ako stopom nedostanete), sa dá podniknúť veľa zaujímavých túr. Tu už ale na turistické značky naozaj zabudnite. Orientovať sa môžete podľa jazier či zavlažovacích kanálov, no najväčší zážitok máte vtedy, ak vás sprevádza bača, ktorý putuje po hrebeni na svoj salaš. Jednoducho Albánsko!

Albánsko – čiernohorské pohraničie vám vyrazí dych. Foto: Shutterstock

Prekvapenia v Rusku
Ak sa povie ruská príroda, predstavíte si nanajvýš Sibír či pohorie Altaj, ktoré pokračuje až do hornatejšej Číny Mongolska či Kazachstanu. Počuli ste ale o Kolských vrchoch? Polárny kruh v dohľade, rovnako ako fínske hranice. Kolský polostrov ponúka vďaka svojej odľahlosti veľmi špecifické turistické zážitky, najmä ak hovoríme o Chibinských horách. Nie, nejde o veľhory. Poviete si, prečo by ste sa mali zaoberať pohorím, ktorého vrchy merajú priemerne len niečo viac ako kilometer… Ak však raz zavítate k tomuto masívu, nebudete chcieť odísť. Pohľad z kopcov na jazero Umbozero vás očarí rovnako ako rozľahlosť pohoria. Pri kráčaní dolinami vás obklopujú nekonečné masívy, množstvo horských potokov. Môžete chodiť po hrebeni hôr donekonečna, no nezabúdajte, že sa tu dá aj ľahko stratiť. Turistické značenie tu je neznámy pojem a musíte sa vyzbrojiť nielen GPS, ale radšej aj normálnou „nedigitálnou“ podrobnou mapou, ktorú tu predávajú takmer v každej dedinke.

Neobjavené pohorie Khibini na ruskom polostrove Kola. Foto: Shutterstock

Írsky horský duch
Írsko vie ponúknuť niečo, čo nedokáže žiadna iná západoeurópska krajina. Máme na mysli nedotknuteľnosť prírody. Napríklad Owenduff je posledným nedotknutým aktívnym vrchoviskom v západnej časti Európy. Je to takzvané rašelinisko a nájdete ho v národnom parku Ballycroy. Ak chcete zažiť prechod akoby do inej dimenzie alebo planéty, vyskúšajte trek do národného parku Burren. Práve tu sa nakrúcalo aj množstvo sci-fi filmov, pretože vďaka vápencovitým skalám a vrchom to tu vyzerá ako na povrchu Merkúra či nášho Mesiaca. Ak ste sa ale už pustatiny nabažili a chceli by ste prejsť do krajiny, kde to priam prekypuje životom, navštívte pohorie Wicklow Mountains. Je len hodinku cesty od hlavného mesta Írska Dublin. Spustite sa údolím Glendalough a kochajte sa nedotknutou prírodou, ktorá pulzuje pred vašimi očami. Horské kozy, divoké vydry a mnoho iných živočíchov tu má svoj domov a pokojne vám aj zblízka zapózujú pred fotoobjektívom. Na starom kontinente je naozaj čo objavovať aj pre turistických nadšencov. Je ešte veľa trekov, kde vám na päty nebudú šliapať davy ľudí. A to je len dobre!

Spoznávajte ďalej …:

Historický skvost v zátoke
Objavte čaro skrytých ostrovov
Turistické poklady v srdci Európy. Nechajte sa nimi zlákať

Facebook Comments