Najnebezpečnejšie mestá sveta však majú aj svojich ochrancov, no členovia špeciálnych jednotiek majú toho najväčšieho nepriateľa. Kriminálnikov a teroristov, ktorí nemajú pravidlá a nepoznajú pojem civilista.

Ak sa prechádzate večer v uliciach Ria de Janeiro popri favelách, štvrtiach zo schátraných malých domov, máte asi 90-percentnú šancu, že narazíte na zločin alebo budete jeho súčasťou. Ozbrojené prepadnutia, únosy, vraždy či krádeže áut sú bežnou súčasťou viacerých metropol, ale nie všetky sú považované za raj kriminálnikov. Boj proti nim sa rovná vyhláseniu vojny. A tá trvá na viacerých miestach po celom svete. Je krvavá, nekončená, plná nevinných obetí a odohráva sa priamo pod balkónmi bežných ľudí. Ročne zomrie viac ako päťsto kriminálnikov. V krajine, kde zavraždia až 50 tisíc ľudí ročne, bežné policajné postupy neexistujú. Cavairas zasahujú len v prípade vraždy. „Zažil som rabovania, hromadné lúpeže či ničenia majetku, preto sa polícia a ani BOPE často vôbec nenamáhajú prísť,“ povedal pre spravodajcu CNN starší obyvateľ Juan. BOPE je najmä vo vojne s gangami a ozbrojenými kriminálnikmi a niekedy aj s verejnou mienkou. Niektorí z nich majú hrdinov, iní im nadávajú do vrahov, ktorí strieľajú na všetko živé s ťažkými zbraňami. Kritika však stíchne, keď ich uvidí priamo v akcii a použitie samopalov už nie je predmetom bezhlavého odsudzovania. „Pokiaľ je váš protivník ochotný porušiť zákon a použiť ťažké zbrane, tak ho musíte zastaviť. Keby sme mali k dispozícii účinnú cestu, ako to urobiť bez toho, aby sme ho zabili, rád by som to urobil,“ povedal v jednom z mála rozhovorov pre miestne médiá veliteľ elitnej jednotky BOPA André Penha Brasil. Jeho slová potvrdzuje aj skúsený inštruktor elitných jednotiek Miroslav Pasterčík. „Pokiaľ má protivník zbrane typu AK, nemôže jednotka odpovedať rážou 9 mm,“ vysvetlil Pasterčík. Aj preto jednotky BOPE mimo pušky v rôznych verziách M 16 či AR využívajú i MP5, FN FAl a ďalšie. Ide teda o výzbroj hodnú radových vojakov, nie policajtov. Favely sú v hlavnom meste Brazílie ako miništáty. Jeden z nich vyhlási tomu druhému vojnu a začnú sa jatky. „Vidíte mladých chlapcov so šatkami na tvárach a samopalmi v rukách, granátmi za opaskami. Sú to deti, ale nemajú často s nikým zľutovanie,“ dodáva Juan.

Elitná brazílska jednotka BOPE. Foto Shutterstock

Mexické peklo
Vojna konkurenčných gangov v brazílskych favelách je peklo, no verte, že môže byť horšie Ak totižto boje rozpútajú drogové kartely, dá sa už hovoriť o vojnovej zóne. O takej môžeme hovoriť v súvislosti s mexickým mestom Ciudad Juaréz. Každý deň tu zabijú v priemere až sedem ľudí. Ak prechádzate diaľnicou okolo tejto 1,3-metropoly metropole, tak si všimnete, ako sa v každej časti mesta rozpútava svetelná šou. Záblesky však nepochádzajú z ohňostrojov, ale ťažkých automatických zbraní a výbuchov rôznych druhov projektilov. Miestne drogové kartely medzi sebou nebojujú žiadnymi staršími verziami samopalov kalašnikov. Kartely si dokážu zohnať tie najmodernejšie zbrane, výbavu s termovíziou či špeciálnu trieštivú muníciu. Tu už neuvidíte len polonahých tínedžerov so samopalmi UZI, ale kevlarom obtiahnutými maskáčmi a špičkovým výstrojom. Nečudo, že mnoho z miestnych drogových „rodín“ vrátane neslávne známeho kartelu Sinaloa si najalo do svojich služieb veľa bývalých policajtov či vojakov. Plat jednoducho nepustí.

Mexické mestá sú plné skladov so zbraňami a drogami hneď vedľa obytných domov. Foto: Shutterstock

Na boj proti týmto profesionálom nestačí žiadna policajná zložka. Nastúpiť musí armáda. Mexická, ale i americká, keďže vývoz drog do USA sa často organizuje práve z tohto pekelného mesta. Nielen v Juáreze, ale i v celom Mexiku išlo často o stret terajších a bývalých príslušníkov elitných jednotiek. Mexické kartely dokázali regrutovať aj vycvičeného snipera s prezývkou Delfino, ktorý vymenil Juárez za základňu mexickej armády zvanej Gafe. Ako píše britský denník The Guardarian, Delfino pôsobí na prvý pohľad ako čistokrvný člen elitnej armádnej jednotky. „Nohavice a tričko zo špeciálnych materiálov a kamuflážou, armádny nôž a na chrbte prevesená puška Panther.308,“ píše The Guardarian. Delfino patrí do kartelu Los Cabaleros pôsobiacom aj v Juáreze. Predstavte si teda, že v meste zasahuje elitná jednotka a proti sebe má armádou vycvičeného snipera. Nie je to ale nič nové. Členovia mexickej paramilitantnej jednotky Los Zetas slúžiacej záujmom kartelov sú všetci bývalí elitní vojaci.

Foto: Shutterstock

Skazený prístav
Podsvetie je veľkým lákadlom aj pre ozbrojené zložky v Európe. Najnebezpečnejšie mesto na starom kontinente sa v nechvalnom rebríčku stáva pravidelne prístavná metropola Francúzska, Marseille. Cez deň raj turistov, no v noci najmä na predmestiach je to priestor pre organizované skupiny všetkého druhu. Od „kapsárov“ až po obchod s drogami. Nasadenie špeciálnej policajnej jednotky BAC (Brigade anti-criminalité) a povesť čestným a hodnotovo orientovaným policajtom však narušila korupčná kauza obrovských rozmerov. Až 30 príslušníkov týchto zložiek bolo obvinených z korupcie. Boj s miestnym aj medzinárodným zločinom je tu teda veľmi komplikovaný. Je zaujímavé, že na internete často nájdete mená štvrtí či ulíc v inak veľmi turisticky navštevovaných mestách (napríklad roh ulíc Monroe a Lanvale v Baltimore), kde denne dochádza k hrdelným zločinom, no štát alebo miestni policajti a úrady s tým nedokážu nič spraviť. Elitné jednotky dokážu veľa, no i v ich radoch slúžia ľudia so slabosťami bežného človeka. I tak je boj s peklom v metropolách nevyhnutný a čestní členovia týchto „mestských bojovníkov“ si zaslúžia náš obdiv.

Predmestie Marseille sa vo večerných hodinách stáva zónou zločinu. Foto Shutterstock


Mohlo by vás zaujať:

Elitné špeciálne jednotky: Len sa im nedostať pred mušku
S drsnými chlapmi z FSB Alpha buďte len zadobre
Ostražití profesionáli pri ostnatom drôte

Facebook Comments