Tú postavili ešte v časoch, keď oblasť spadala pod Rímsku ríšu. Rimania boli pod útokmi miestnych kmeňov a potrebovali oporný bod pre svoje jednotky a zásoby. Ten správne odhadol istý rímsky stratég, keď našiel medzi vápencovo / pieskovcovými skalami vhodné miesto na základy budúcej desať hektárov (10 210 m2) veľkej pevnosti. Obranné múry (2 metre široké a miestami 12 metrov vysoké) spočiatku postavili iba zo severozápadu a juhovýchodu, lebo o zvyšok obrany sa postaral prirodzený skalnatý terén.

Foto: pixabay.com / ArvidO

Počas stáročí dobyli hrad rôzne armády. Keďže chápali jeho význam, tak ho v pokojných časoch opravovali a vylepšovali k svojmu obrazu.  V polovici 13. storočia mala pevnosť obrannú, hliadkovaciu, bezpečnostnú a komunikačnú funkciu. Bulharský cár Vidina Ivan Stratsimir rozšíril starú pevnosť v 14. storočí a postavil opevnené posádky pred existujúcimi skalnými masívmi.  Počas osmanského dobývania Bulharska bola pevnosť zajatá Osmanmi v roku 1396.  Neskôr a stavba rozširovala kvôli intenzívnej povstaleckej činnosti v regióne. Začiatkom 19. storočia došlo k výrazným zmenám. Tieto boli typické pre osmanskú hradnú architektúru toho obdobia, nastala reorganizácia a ďalšie rozširovanie. Ostatný krát pevnosť hrala významnú úlohu v roku 1885 počas Srbsko-bulharskej vojny. Dnes je Belogradchik jedna z najzachovalejších pevností v Bulharsku a kultúrna pamiatka národného významu.

Info pre turistov:  Mesto sa nachádza 15 km od diaľnice E79 (Sofia – Calafat). Od hraničného prechodu vo Vidinu je necelých 50 kilometrov. Komu by nestačila samotná prehliadka pevnosti, ten sa môže vybrať preskúmať priľahké skaly, jaskyňu Magura s prehistorickými maľbami, observatórium, historické múzeum a v neďalekom meste Vida pevnosť Baba Vida.

Foto: pixabay.com / ArvidO


K téme:

Hrady a zámky Európy: Palác Princov
Hrady a zámky Európy: Boldogkő
Hrady a zámky Európy: Vianden

Facebook Comments