Šampionát v tomto športe sa koná len raz za štyri roky a jeho v poradí deviaty ročník prebieha v období od 20. septembra do 2. novembra v Japonsku.

Domáci môžu opäť prekvapiť
Hrať sa bude na dvanástich štadiónoch situovaných na troch zo štyroch hlavných japonských ostrovoch: Honšú, Kjúšú a Hokkaidó. V otváracom zápase nastúpi 20. septembra domáca reprezentácia proti Rusku. Japonci nepatria k absolútnej ragbyovej špičke a vo svetovom rebríčku sa nachádzajú na jedenástom mieste. Pred štyrmi rokmi im však len tesne ušiel postup do štvrťfinále, pričom v základnej skupine dosiahli veľmi cenné a prekvapivé 34:32 víťazstvo proti Juhoafrickej republike. V japonskej reprezentácii hrá viacero naturalizovaných ragbistov najmä z oceánskych štátov. Domáci hráči sú síce vzrastom nižší, svoj výškový hendikep však nahrádzajú typickou japonskou húževnatosťou a nezlomnosťou. Finále majstrovstiev sveta je na programe 2. novembra 2019 na štadióne v Jokohame s kapacitou 72 327 divákov. Pôvodne mal turnaj vyvrcholiť v Tokiu, ktoré však neskôr uspelo v kandidatúre na olympijské hry 2020 a tamojší Národný štadión tak teraz prechádza kompletnou prestavbou. Japonci získali právo organizovať majstrovstvá sveta v konkurencii Talianska a JAR.

Foto: Shutterstock

Do tretice Nový Zéland?
Najväčším favoritom na zisk titulu je nepochybne Nový Zéland. „All Blacks“ budú v Japonsku myslieť na zlatý hetrik, keďže uspeli na predošlých dvoch majstrovstvách sveta v rokoch 2011 a 2015. O ich kvalitách svedčí aj skutočnosť, že na čele svetového rebríčka sú nepretržite od roku 2010. Vyrovnať sa však tentoraz budú musieť s tým, že v ich zostave chýbajú lídri z nedávnej minulosti ako Richie McCaw, Dan Carter, Julian Savea či Nehe Milner-Skudder. Divákov zvyknú k sledovaniu ragbyových zápasov prilákať aj predzápasové ceremoniály, ktorých súčasťou sú tradičné bojové tance. Najznámejším z nich je novozélandská haka. Podobné tance pôvodne slúžiace na nahnanie strachu protivníkom však majú aj ďalšie oceánske krajiny ako Samoa či Tonga.

Foto: Shutterstock

Ctia si fair play
Na majstrovstvách sveta štartuje dvadsať krajín rozdelených do štyroch základných skupín. Dva najlepšie tímy z každej skupiny postupujú do vyraďovacej časti. Šampionát trvá 44 dní, pričom jeden tím odohrá počas neho maximálne sedem zápasov. Dlhšie prestávky medzi jednotlivými stretnutiami si vyžaduje ich fyzická náročnosť. Hráči sú po častých súbojoch dobití a doráňaní a mnohí musia na turnaji skončiť predčasne pre zranenia. Hoci ragby pôsobí navonok brutálne a surovo, často býva označované ako šport džentlmenov. Ctia sa v ňom pravidlá fair play. Rešpekt k súperovi a simulovanie, ktoré je bežné napríklad vo futbale, je v tomto športe považované za veľkú hanbu. Hráči taktiež bezvýhradne rešpektujú rozhodcov a prakticky nikdy nespochybňujú ich verdikty.

ÚČASTNÍCI MS V RAGBY:

SKUPINA A: Írsko, Škótsko, Japonsko, Rusko, Samoa
SKUPINA B: Nový Zéland, JAR, Taliansko, Namíbia, Kanada
SKUPINA C: Anglicko, Francúzsko, Argentína, USA, Tonga
SKUPINA D: Austrália, Wales, Gruzínsko, Fidži, Uruguaj

Foto: Shutterstock


Viac o športoch pre skutočných chlapov:

HAKA: Tanec, z ktorého ide strach
Rusi s fackovaním nekončia, práve naopak
Kentucké derby: Dve minúty napätia

 

Facebook Comments