Cieľom bolo jednak zastrašiť nepriateľa, ale taktiež sa aj nabudiť a dodať si odvahu pred bojom. Dnes už je haka spájaná hlavne so športom, a to predovšetkým s novozélandskými ragbistami.

Tanec haka má presne určenú kompozíciu. Všetci s výnimkou jedného muža zaujmú postavenie čelom k súperovi – buď sa postavia do niekoľkých radov za seba, alebo vytvoria tvar pyramídy. Samotný líder tímu haku nepredvádza, ale v maorčine rozdáva pokyny ostatným. Samotný tanec trvá viac ako minútu, pričom jeho charakteristickými znakmi sú synchronizované údery do stehien a do pŕs, dupanie, rôzne pokriky a grimasy či vyplazovanie jazyka. V prípade novozélandských ragbistov býva lídrom, ktorý ostatným rozdáva pokyny, väčšinou hráč s maorským pôvodom. „Nacvičovanie haky si vyžaduje určitý čas. Hráči v reprezentácii sa menia a vždy, keď prichádza niekto nový, musíte mu vysvetliť, čo presne má robiť. Chceme si byť istí, že presne vie, čo znamenajú jednotlivé maorské slová a že pochopil, aká je haka pre našu kultúru dôležitá. Vyžaduje si to určité úsilie, aby bol hráč pripravený predviesť haku na požadovanej úrovni,“ povedal pre Marae TV bývalý dlhoročný reprezentant Nového Zélandu Piri Weepu, ktorý bol lídrom haky viac ako päť rokov (2008 – 2013) a celkovo ju viedol 51-krát, čo je podľa dostupných údajov najviac vôbec. Weepu bol za svoj prínos pre maorskú kultúru dokonca v roku 2011 ocenený titulom „Maor roka“.

Foto: Shutterstock

Novozélandskí ragbisti, ktorí sú najväčšími favoritmi nadchádzajúcich majstrovstiev sveta, predviedli haku po prvýkrát v roku 1905. Postupne sa stala pevnou súčasťou zápasov novozélandskej reprezentácie, ktorá ju predvádza pred začiatkom každého svojho zápasu. Deje sa tak po odohraní hymien, pričom hráči súperovho tímu sa pri jej sledovaní zvyknú postaviť do jedného radu a držia sa okolo pliec. Haka si v posledných rokoch získala veľkú popularitu medzi športovými fanúšikmi po celom svete a stala sa inšpiráciou aj pre iné tímy nielen z Nového Zélandu.

Gesto podrezania krku?
Novozélandskí ragbisti  pôvodne predvádzali iba verziu haky nazvanú „Ka Mate“, čo v preklade znamená „zomrieť“. V roku 2005, teda sto rokov od jej prvého prevedenia, k nej pridali aj druhú, ostrejšiu verziu nazvanú „Kapa o Pango“. Vytvorená bola špeciálne pre novozélandskú reprezentáciu a jej názov v preklade znamená „skupina v čiernom“. Keďže ragbisti na jej konci predvádzajú gesto pripomínajúce podrezanie krku protivníka, voči predvádzaniu verzie „Kapa o Pango“ sa ohradili viaceré iné ragbyové reprezentácie, ako napríklad francúzska a írska. Gesto podrezania krku totiž vnímali ako urážku súpera a prejav násilia, ktoré do športu nepatrí. Zástupcovia Novozélandskej ragbyovej únie preto museli vysvetľovať, že dané gesto v maorskej kultúre nesymbolizuje podrezanie krku nepriateľa, ale má znázorňovať naplnenie pľúc vzduchom. Medzinárodná ragbyová federácia World Rugby tak Novozélanďanom povolila predvádzať „Kapa o Pango“ aj naďalej. To, ktorú verziu haky si pred daným zápasom ragbisti vyberú, nie je striktne určené. Ostrejšiu verziu si však zvyknú zvoliť v dôležitejších zápasoch vyraďovacej fázy majstrovstiev sveta či v stretnutiach proti najväčšiemu rivalovi z Austrálie. O niečo častejšie preto ragbisti Nového Zélandu, známi aj ako „All Blacks“ podľa toho že zvyčajne nastupujú oblečení v čiernom, používajú verziu „Ka Mate“. Od roku 2005 ju predviedli 111-krát, kým „Kapa o Pango“ len v 68 zápasoch.

Foto: Shutterstock

Nie sú jediní
Svoje vlastné bojové tance majú aj iné ostrovné krajiny z Oceánie, hoci vo svete nie sú také známe a populárne ako haka. Na majstrovstvách sveta v Japonsku štartujú okrem Austrálie a Nového Zélandu ešte ďalší traja zástupcovia Oceánie a každý z nich pred zápasmi predvádza svoj vlastný tanec. Ragbisti Fidži majú tanec „cibi“, reprezentácia Tongy „sipi tau“ a Samojčania „siva tau“. K najzaujímavejším situáciám dochádza vtedy, keď tieto krajiny nastupujú proti sebe alebo proti Novému Zélandu a oba tímy vtedy predvedú na ploche svoje vlastné tance. Občas sa stane, že sa mužstvá pri ich predvádzaní priblížia až tesne k deliacej čiare a nabudení súperi vtedy stoja doslova zoči-voči.


Tiež zaujímavé čítanie:

Ragby, tvrdý šport pre gentlmanov
Súboj Hulkov: Kto nakoniec ostane stáť na nohách?
Ovplyvňuje sex výkonnosť športovcov?

Facebook Comments