Na stope temným tajomstvám
Robert Galbraith (autorský pseudonym slávnej J. K. Rowlingovej) napísal už štvrtý a suverénne najdlhší prípad svojského súkromného detektíva Cormorana Strikea. Kniha Smrtiaca biela vznikala dva roky a opäť je výborná. „Videl som, ako zabili dieťa!“ S týmito slovami vtrhne dezorientovaný mladý muž do kancelárie Cormorana Strikea a núti ho, aby vyšetroval zločin, svedkom ktorého sa stal ako malé dieťa. Billy Knight je evidentne psychicky narušený a Strike netuší, že jeho prípad sa skončí vraždou ministra kultúry Jaspera Chiswella a odhalením temných rodinných tajomstiev. Vyšetrovanie zavedie Strikea a jeho spoločníčku v detektívnej agentúre Robin Ellacottovú z ošumelých ulíc Londýna do zákulisia Parlamentu a privedie ich nielen na stopu závažného zločinu, ale aj nemorálnych skutkov nedotknuteľných, ktoré nikdy nikto netrestal. Zamotáva sa nielen tento prípad, ale aj osobný vzťah Strikea a jeho neoceniteľnej pomocníčky v práci Robin Ellacottovej…
ROBERT GALBRAITH: SMRTIACIA BIELA
Lindeni, 2019

Láska v temných časoch
Veža bláznov je prvý diel historicko-fantastickej série Husitská trilógia od najúspešnejšieho poľského autora súčasnosti Andrzeja Sapkowského. Jeho slávna fantasy séria o Zaklínačovi sa čoskoro dočká seriálovej adaptácie na Netflixe. Veža bláznov rozpráva príbeh medika Reinmara z Bielawy, ktorý je na úteku. Nielen pre lásku, ktorou zahorel k Adele, manželke sliezskeho šľachtica Gelfrada von Stercza, ktorý je toho času na križiackej výprave proti husitom. Reinmar sa musí mať na pozore aj pred inkvizíciou. Tá totiž v jeho skromnej zbierke objavila spisy, za ktoré by sa hanbil každý Boží služobník.
ANDRZEJ SAPKOWSKI: NARRENTURM – VEŽA BLÁZNOV
Lindeni, 2019

Zabránia justičnému omylu?
Už piaty diel vynikajúcej krimisérie s Tomom Stiltonom a Oliviou Rönningovou. Brutálny bombový útok, ktorý si vyžiadal niekoľko obetí, otriasol celým Švédskom. Zakrátko sa podarí zatknúť podozrivého, lenže ten jednoznačne popiera, že by krvavý čin spáchal. Technické dôkazy však svedčia proti obvinenému mužovi. Olivia Rönningová a komisárka Mette Olsäterová sa obávajú, že by mohlo dôjsť k justičnému omylu, a preto obnovia vyšetrovanie prípadu. Prvý raz ho samostatne vedie Olivia. No aj Tom Stilton prichádza s nečakanými odhaleniami, keď ho v Thajsku, kde sa zotavuje, vyhľadá neznáma Švédka.
CILLA A ROLF BÖRJLINDOVCI: GANGRÉNA
Ikar, 2019

Prienik do mysle zločincov
Prof. PhDr. Anton Heretik, PhD., prednáša forenznú psychológiu pre poslucháčov psychológie a práva i ďalších pomáhajúcich profesií. Postupne vás oboznámi s vývinom forenznej psychológie, s rôznymi formami trestnej činnosti, domáceho násilia, závislosti od psychotropných látok i s ďalšími poznatkami, ktoré s týmto odborom súvisia. Prostredníctvom zaradených skutočných prípadov, s ktorými sa stretol počas svojej 40-ročnej praxe, budete mať príležitosť nahliadnuť do zložitej mysle páchateľov rôznych trestných činov a pochopiť príčiny ich spáchania.
ANTON HERETIK: FORENZNÁ PSYCHOLÓGIA
Lindeni, 2019

S mafiánmi na pumpách
Prvotina bývalého policajta Petra Šlosera nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť. Autor neopisuje len reálne zákulisie zločinu a (ne)schopnosť štátnych zložiek bojujúcich proti nemu, ale aj prepojenie úplatných politikov na krivých policajtov a mafiu.
PETER ŠLOSER: MAFIÁNSKA POPRAVA?
Ikar, 2019

Večná poézia
Veľký francúzsky básnik v novom slovenskom vydaní, opäť pod taktovkou Ľubomíra Feldeka. Do tohto výberu zahrnul nové básne, ktoré v slovenskom preklade ešte nevyšli, a revidoval tie, čo už publikované boli ako súčasť iných výberov. Zbierka obsahuje Apollinairove básnické cykly Zvieratník alebo Orfeov sprievod; Je; Alkoholy; Melancholický sliedič; Básne pre Lou; Básne pre Madeleine; Vitam Impendere Amori; Kalligramy, Básne mieru a vojny. Básnický výber obohacuje nielen preklad autorovej poslednej posmrtne vydanej hry Farba doby, ale aj bohatý obrazový materiál.
GUILLAUME APOLLINAIRE: NECHCE SA MI PRACOVAŤ
Slovart, 2019

Keď zmizne bežkyňa
Prvý diel série prípadov inšpektora Alexandra Blixa a novinárky Emmy Rammovej, ktorý napísal známy nórsky autor Jørn Lier Horst spolu s Thomasom Engerom. Bývalá kráľovná bežeckých tratí Sonja Nordstrømová záhadne zmizne po vydaní svojej kontroverznej autobiografie. Keď do jej odomknutého domu vojde novinárka Emma Rammová, nájde na televízore pripevnené jej štartovné číslo. Prípad pridelia vyšetrovateľovi Alexandrovi Blixovi, ktorý sa stále nevie vyrovnať s tým, ako pred rokmi skončila jedna rukojemnícka dráma. Okolnosti spôsobia, že Rammová a Blix musia pri vyšetrovaní spolupracovať.
JØRN LIER HORST A THOMAS ENGER: BOD NULA
Premedia, 2019

Prečítať si môžete aj:

Šepot, čo prináša smrť
Riadky, ktoré bolia. O to viac, že si za to môžeme sami!
Naše tipy na zaujímavé čítanie pre chlapov

Facebook Comments