Malá-veľká krajina vie, ako prilákať záujemcov k moru, histórii či skvelej turistike. Mesto Kotor je toho dôkazom.

Monumentálny a fotogenický Kotorský záliv musíte určite navštíviť, inak sa ani nechváľte, že ste dovolenkovali v Čiernej Hore. Mesto, podľa ktorého je takzvaná Boka Kotorska pomenovaná, nemá ale čaro len vďaka tomuto „balkánskemu fjordu“. Úzke uličky, maličké námestia, útulné reštaurácie, nočný život, krásne historické budovy a kopce týčiace sa akoby priamo z mesta.

V centre histórie
Kotor má síce rozsiahle historické centrum, ale pritom má len viac ako 1300 obyvateľov. Hneď ako doň vstúpite, dýchne na vás závan stredoveku, predsa len je to jedno z najzachovalejších miest v juhovýchodnej Európe. Aj vďaka tomu bolo pred 40 rokmi zapísané do kultúrneho dedičstva UNESCO. Prižmúrte oči a pohľad na miestnu architektúru vás prenesie do talianskeho Benátska, veď aj na prelome 14. a 15. storočia patril pod vládu Benátskej republiky. Historické centrum mesta je obklopené hradbami, po ktorých môžete sčasti aj prechádzať. V páse mestských hradieb máte možnosť vidieť Kostol Matky Božej zdravia, ktorý sa týči nad mestom. Medzi kostolmi dominuje pôvodne románska Katedrála svätého Tripuna, ktorá je impozantná aj zvnútra.

Foto: Shutterstock

Trochu si zašliapte
Ak máte dosť síl, nevynechajte návštevu pevnosti sv. Jána, odkiaľ je dokonalý pohľad na celú zátoku. Za vstup (8 eur) do pevnosti zaplatíte už dolu a vybrať si môžete z troch trás. Typickým balkánskym humorom sú označené ako bezpečná, relatívne bezpečná a náročná so značným rizikom. Nečudujte sa, že v Kotore, podobne ako v celej Čiernej Hore, budete počuť najmä ruštinu. Rusi už túto oblasť majú ako top dovolenkovú destináciu. Môže za to aj skutočnosť, že do neďalekého mesta Tivat, ležiaceho tiež na brehu zátoky, lietajú najmä charterové lety z Ruska.

Foto: Shutterstock

Relax a maškrtnosť
Ako lapače turistov v Kotore slúžia desiatky malých obchodíkov s orientálnym tovarom a suvenírmi. Malé koberčeky, poháre či bižutéria sa tu na vás usmievajú z každého druhého výkladu. Kotor sa môže pochváliť aj skvelou gastro scénou, kde kraľujú najmä reštaurácie podávajúce rybie špeciality. Podnik Cesarica v starom meste pôsobí ako útulná reštauračná pivnička, kde si určite objednajte pstruha alebo tanier s kalamármi. Výborne ochutené a čerstvé sú aj mušle. Na dobrú kávičku zájdite do neďalekého menšieho podniku O´Clock Coffee. Len niekoľko metrov od neho nájdete miesto, kde to žije najmä vo večerných hodinách. Authentic Pub „Bandiera“ si budete pochvaľovať aj vďaka skvelej tanečnej hudbe a výborným drinkom. Čo dokáže v Kotore ešte viac nadchnúť ako gastronómia, sú možnosti ubytovania. Nájdete tu lacné apartmánové domčeky priamo v centre, ako napríklad Kotor Nest či prázdninový SeaHome. Ten vás upúta unikátnym dizajnom zaoceánskeho parníka. V najväčšej miestnosti dokonca nájdete riadiaci panel s kormidlom a samozrejmosťou je výhľad na zátoku. Pritom cena za nocľah nepresiahne 45 eur. Ak si ale chcete oddýchnuť od ruchu centra, no neobrať sa o výhľady na Boku Kotorsku, vyskúšajte apartmánový dom Ničevič, päť kilometrov od starého mesta Kotoru. Skvelé raňajky na terase s pohľadom na zátoku vám ostanú veľmi dlho v pamäti.

Foto: Shutterstock

Na skok do iného sveta
Mesto Tivat sme už spomínali a práve vďaka miestnemu malému letisku sa ho oplatí navštíviť, aj keď ste v ňom nevystúpili z lietadla. Pre nadšencov leteckej dopravy je to totiž skvelé miesto na fotografovanie príletov a odletov. Letisko je totiž obávaným miestom pre pilotov najmä pre sťažené pristávanie na krátkej ranveji neďaleko hôr. Často klesanie prerušia a krúžia okolo pristávacej plochy, až sa nezmenia poveternostné podmienky. Dávnejšie sme písali o meste Budva, ktoré je vychýreným prímorským černohorským letoviskom. Ak vám prišlo na chuť trošku turistiky, vyskúšajte si vyšliapať na neďalekú horu Lovcen. Ak ale chcete zažiť prespanie v horách a prežiť niekoľko dní na kopcoch, zavítajte určite viac na sever krajiny, najmä do pohoria Durmitor. Pri výstupe napríklad na najvyšší vrch Bobotov Kuk (2523 m) často nenájdete ani živú dušu. Určite navštívte aj horskú osadu Trsa, kde môžete prespať aj v drevených bungalovoch. Kotor a jeho okolie je ideálne pre tých, ktorí chcú spoznávať nie až také známe zákutia Balkánu. Kotorská zátoka je ideálna pre vyznávačov plavby na loďkách, centrum mesta ulahodí milovníkom histórie a dobrého jedla a neďaleké kopce zas vyznávačom peších túr a impozantných výhľadov.

TOTO STE O KOTORE ZREJME NEVEDELI

→ Kotor vznikol už v 7. storočí.

→ Od 14. storočia tu platia prísne pravidlá na výstavbu. Ulice sa napríklad zriedkakedy pretínajú v pravom uhle.

→ Mesto sa stalo aj filmovým pľacom pre snímky Papillon, Coriolanus a Temná strana Slnka, v hlavnej úlohe s Bradom Pittom. Kotorčania sú známi svojím všadeprítomným zmyslom pre humor. Prenikol napríklad aj do názvov ulíc. Nájdete tu uzučkú ulicu Pusti me prećo (Nechaj ma prejsť) či ulicu mlieka a múky.

→ Kotor žije podujatiami a festivalmi. V júni sa koná Festival filmov o podmorskom svete a slávnosti patróna mesta sv. Tripuna. V auguste sa tu uskutočňuje Medzinárodný karneval a Bokelská noc. Počas leta si na svoje prídu zase gurmáni. Konajú sa tu Rybárske fešty s bohatým programom a prezentáciou rôznych miestnych jedál.

Poďte s nami ešte navštíviť:

Nórsko v mestskom vydaní: Sever zaujme v každom ročnom období
Iba jedna návšteva Ríma nikdy nestačí
Najmladšie staré mesto nájdete u našich susedov

Facebook Comments